• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Travanj
25

17 MILIJUNA KUNA ULAGANJA U ŠKOLSTVO NA PODRUČJU OPĆINE ROVIŠĆE I 3,3 MILIJUNA KUNA ULAGANJA U CESTOVNU INFRASTRUKTURU

U prigodi obilježavanja Dana Općine Rovišće bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima posjetio je općinu i tom prilikom najavio ulaganja u školstvo na području općine, točnije u energetsku obnovu škola na njenom području.

Tako je pred Područnom školom u Predavcu energetska obnova kompletne školske zgrade, od temelja do krova, vrijedna 1.252.642,69 kuna. Riječ je o obnovi unutar trenutno velike energetske obnove škola na području Bjelovarsko-bilogorske županije u koju je ušlo 11 školskih objekata, projekata vrijednih 27 milijuna kuna.

Za Područnu školu u Predavcu provedena je javna nabava i izabran je domaći izvođač radova Česma usluge d.d. koji će na školskoj zgradi napraviti niz radova:

- Izmjena krovišta
-  Toplinska zaštita krova iznad grijanog prostora
- Toplinska zaštita vanjskog zida
- Toplinska zaštita stropa prema negrijanom prostoru
- Zamjena vanjske stolarije
- Ugradnja novog visokoučinkovitog sustava grijanja
- Postavljanje led rasvjete
-  Izmjena podova i vrata

           Značit će to bolje uvjete rada za 54 učenika u Područnoj školi u Predavcu i njihove učitelje.

  No tu ne staju ulaganja u školstvo na području Općine Rovišće, jer na novi natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uspješno su prijavljene još dvije škole, za što su već stigle Odluke o financiranju i to Matična škola s dvoranom projekt vrijedan 15,2 milijuna kuna i Područna škola u Kravljevcu, projekt vrijedan 830 tisuća kuna.

Time se ulaganja u školstvo na području Općine Rovišće penju na preko 17 milijuna kuna, a njihovom realizacijom će se ostvariti cilj kompletno obnovljenih i opremljenih ne samo matičnih, već i područnih škola, i samim time našoj djeci, učenicima, učiteljima i nastavnicima omogućiti uvjeti rada i školovanja primjerni vremenu u kojemu živimo – vremenu 21. stoljeća.

Kako se škole energetski obnavljaju samim time smanjuju se troškovi njihova održavanja, a na svojevrsni način ušteđena sredstva uz još dodatna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije uložit će se u opremanje škola koje nakon energetske obnove onda očekuje i opremanje novim namještajem i drugom potrebnom opremom.

Za tu namjenu Bjelovarsko-bilogorska županija u svom proračunu za ovu godinu osigurala je vlastitih 1,3 milijuna kuna, i to za novu opremu – stolice, klupe, cipelari, vješalice, garderobni ormarići, ormari za učionice te katedre što će doprinijeti još boljim uvjetima rada.

Posjet Općini Rovišće bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs nastavio je obilaskom novoobnovljene prometnice na dionici Tuk – Rovišće. Riječ je  dionici dugoj 2,5 kilometara čija je vrijednost radova iznosila 1,9 milijuna kuna, a investiciju je u potpunosti financirala Županijska uprava za ceste.

Uz tu dionicu na području Općine Rovišće u suradnji sa Županijskom upravom za ceste obnovljene je i cesta u Gornjem Rovišću u dužini od 1,1 kilometar vrijedna 863 tisuće kuna, te dionica ceste u Kraljevcu u dužini od 720 metara i vrijednosti 580 tisuća kuna.

Time se ulaganja u cestovnu infrastrukturu u posljednjih godinu dana na području Općine Rovišće penju na 3,3 milijuna kuna, a u partnerskom odnosu Općine Rovišće i Bjelovarsko-bilogorske županije.

Treba spomenuti kako je tijekom prošle godine Bjelovarsko-bilogorska županija putem svog Doma zdravlja obnovila i ambulantu u Rovišću, pri čemu je između ostalog postavljena nova stolarija, uredila se unutrašnjost prostora, postavljeni su klima uređaji, a uređen je i okoliš oko same ambulante.

Projekt je to kojim se izjednačuju uvjeti liječenja u urbanim i ruralnim sredinama, a u sklopu županijskog projekta „Za zdravlje Bjelovarsko-bilogorske županije“ stići će i nova medicinska aparatura tako da tamošnji pacijenti dio pretraga mogu obavljati u Rovišću, a ne putovati u Bjelovar u  Opću bolnicu.


„Kada govorimo o nekih godinu dana rada naše Općine, u velikoj mjeri smo posvetili pažnju u infrastrukturi počevši od cesta, nogostupa što je vrlo važno za naše područje. Kada govorimo o nogostupima govorimo o brizi, o djeci, o sigurnosti, 10 tisuća vozila prođe dnevno ovdje i sigurno da ti nogostupi i uređenje pješačkih staza, pješačkih prijelaza mnogo pomažu u sigurnosti. Kada govorimo o cestama, tu smo dosta radili sami, ali i u znatnoj mjeri smo radili i sa Županijom, odnosno Županijskom upravom za ceste. Napravili smo 4,3 kilometra županijskih cesta, od toga smo mi 2 kilometra sufinancirali, dakle, veliki dio cesta je  uređen, ali naravno da imamo još puno posla, ali rješavamo korak po korak. Isto tako ulažemo i u škole, ulažemo u vrtiće. Kada govorimo o školi zajedno sa  Županijom isto tako i škola traži rješenje kako bi se uredili prostori i centralne škole u Rovišću i škole u Kraljevcu, škole u Predavcu. Kada govorimo o školi u Predavcu već smo napravili natječaj, odnosno Županija je provela Javni natječaj i dobili smo izvođača. Oko milijun kuna je vrijednost investicije i prema tome bit ćemo vrlo zadovoljni, naša djeca i roditelji će biti zadovoljni i to je jedno zajedništvo nas i Županije. Isto tako i Ministarstva gdje povlačimo značajna sredstva, kao i iz fondova Europske unije. Radimo, stalno smo prisutni, pratimo sve natječaje i jednostavno bez toga je nemoguće nešto ostvariti u ovakvom mjestu. Mi želimo stvoriti uvjete za normalan i kvalitetan život naših mještana i želimo da nam mladi ne odlaze. Želimo da nam djeca u vrtiću se osjećaju ugodno i dobro, da nam djeca u školi imaju sve uvjete i mislim da smo u tome relativno uspješni. Ja kada sam došao na mjesto načelnika nisam vjerovao da ćemo ostvariti ovoliko, ali obzirom na otvaranje tih Europskih fondova, na suradnju s Ministarstvima, na suradnju sa Županijom uspjeli smo napraviti puno. Htio bi naravno da smo uspjeli još napraviti dva vodovoda, dio kanalizacije, međutim jednostavno to je teško, ne možete se baš prijaviti svugdje. Konkretno kada se govori o kanalizaciji i vodovodu ostalo nam je još nešto za riješiti i to je iznimno dug i trom proces, ali siguran sam da uz pomoć  naših ministara, uz pomoć župana uz pomoć saborskih zastupnika u vrlo kratkom vremenu riješiti, da će naši stanovnici imati apsolutno svi vodu, a u kratkom razdoblju od 2-3 godine i dio kanalizacije“, istaknuo je načelnik Općine Rovišće Slavko Prišćan.  


„Želio bih čestitati Dan općine svima koji žive na području Rovišća, dan Župe onima koji su vjernici u ovoj Župi, a rekao bi da je ovo prilika da se istakne što se sve napravilo u ovo vrijeme, ipak ovo je 25 godina, jedna poluokrugla obljetnica, i reći ću da kada govorimo o tome posao i Županije i Općine i svih nas u Hrvatskoj je jedan standard koji će omogućiti da naši ljudi ostanu ovdje živjeti i da imaju svoju budućnost u tom kraju. Općina Rovišće je dobar primjer u suradnji sa Županijom i ja ga uvijek rado ističem, a danas smo se osvrnuli na niz projekata koji su iza nas. Primjerice, Županija je bila zajedno sa Gradom Bjelovarom i Općinom Rovišće jedan od partnera kada govorimo o projektu algomeracije u koji je ušla Općina Rovišće zajedno s Gradom Bjelovarom. Mi smo to financirali i dali potporu da bi se to moglo i desiti. Važno je da su to projekti koje će vrijeme pokazati koliko su od značaja za ovaj kraj. Kada govorimo o cestama koje su napravljene ja ću zahvaliti Općini Rovišće. U jednom dijelu je to bilo pola - pola, dakle, pola sredstava je dala Općina, a pola Županijska uprava za ceste. Danas smo obišli i naše školstvo. Školstvo je jedan od ključnih elemenata standarda i ja ću reći da temeljem odobrenja koje imamo sada ovog trenutka od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ulaganja u školstvo u Općini Rovišće će biti 17 milijuna kuna. Dakle, jedna od najvećih u cijeloj županiji,  idu u  obnovu matična škola, područne škole, natječaji su u tijeku, neki su se već i završili i Općina Rovišće će biti što se toga tiče jedno veliko gradilište jedno dugo vrijeme, ali dobit će jedan standard u školstvu koji je primjeren 21. stoljeću. Ne treba zaboraviti I jedan projekt važan za sve nas, ali posebice za Općinu Rovišće, to je pitanje nastavka brze ceste koja treba doći do Bjelovara. Mi smo do sada u tom projektu imali samo jedan izlaz s te brze ceste ili brze prometnice i to je apsolutno premalo. Ono što želimo, ja sam kao župan dao zahtjev i prema resornom ministru, prema Hrvatskim cestama da uđe i čvorište izlaza s brze ceste i u Općini Rovišće. To je ključno, jer mi ne želimo da nas brza cesta zaobiđe, nego da mi imamo mogućnost spojiti se na nju kako građanstvo, tako posebice gospodarstvo. Ovdje imamo i potporu susjednih županija, tako da se radi i rješenje za prostorni plan naše županije u kojoj ćemo uvrstiti novu prometnicu Đurđevac – Bjelovar, ali sa spojem upravo u Rovišću. Tu su, naravno, onda i poslovne zone i druge mogućnosti koje nam se pružaju. Ja vjerujem da ćemo uspjeti u tome i da kad brza cesta dođe od nje moraju imati koristi svi ljudi ovoga kraja, a konkretno u ovom slučaju govorimo o Rovišću gdje trebamo i očekujemo da se napravi taj izlaz“, naglasio je župan Bajs u Rovišću.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a