• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Veljača
21

BBŽ  MEĐU VODEĆIM ŽUPANIJAMA U HRVATSKOJ PO KORIŠTENJU SREDSTAVA FONDA ZA ZAŠTITU OKOLIŠA I ENERGETSKU UČINKOVITOST

U radnom posjetu na poziv župana Damira Bajsa u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji boravio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš, točnije u Osnovnoj školi Garešnica u kojoj je u tijeku energetska obnova školske zgrade i školsko-sportske dvorane vrijedna 11 milijuna kuna.
Obilazak radova na OŠ Garešnica

Jedan je to od projekata kojeg Bjelovarsko-bilogorska županija i njene ustanove realiziraju u partnerskom odnosu s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koristeći europska sredstva vezana uz energetsku obnovu. Riječ je o preko 40 projekata ukupne vrijednosti od 160 milijuna kuna sredstava koja se ulažu u županijske objekte u školstvu i zdravstvu.

Vrijednost projekta obnove Osnovne škole Garešnica i školsko-sportske dvorane je 11 milijuna kuna trenutno najvrednije investicija u školstvu na području županije, a radovi podrazumijevaju:

- Izolacija vanjskih zidova (fasada)
- Izmjena i izolacija podova
- Izolacija vanjskih zidova podruma
- Izolacija stropa iznad glavnog ulaza škole i prema tavanu
- Izolacija krovišta
- Zamjena dotrajale vanjske stolarije s PVC stolarijom
- Izgradnja pristupne rampe za invalide
- Rekonstrukcija grijanja i zamjena kotlovnice
- Ugradnja LED rasvjete
- Soboslikarske radove
- Ugradnju gromobrana
- Ugradnju akustične obloge na dvorani
- Spuštanje stropova u dvorani
- Ugradnja ventilacije u dvorani

Završetkom radova u potpunosti, od temelja do krova, bit će obnovljena Osnovna škola u Garešnici i školsko-sportska dvorana, a učenici njih petstotinjak i njihovi učitelji i nastavnici zbog kojih se cijeli projekt i radi imat će bolji standard i uvjete školovanja i rada u toj obrazovnoj ustanovi u gradu Garešnici.

Realizacijom projekta u bitnom će se smanjiti i režijski troškovi i troškovi održavanja školske zgrade i pripadajuće školsko-sportske dvorane, pa će samim tim ostati više sredstava za ulaganje u opremanje škole i dogradnju nadstandarda za učenike, učitelje i nastavnike. Također, nakon što energetska obnova završi Bjelovarsko-bilogorska županija iz svojih sredstava opremit će Osnovnu školu u Garešnici novim namještajem za što je u ovogodišnjem proračunu za naše škole za tu namjenu osigurano 1,3 milijuna kuna.

„Potreba za ovakvim radovima bila je iznimna jer smo radili u teškim uvjetima, a sada nakon energetske obnove očekujem da će to biti, slikovito rečeno, dvije do tri stepenice kvalitetnije. Konkretno, od grijanja, sigurnosti djece, kvalitete nastave i ostaloga. Inače, projektirana ušteda toplinske energije je 65 % što je iznimno veliki udio. Osim toga, i sportska dvorana ide u temeljitu rekonstrukciju. Možemo reći da će to biti nova dvorana na starom mjestu“, rekao je ravnatelj OŠ Garešnica Slaven Marenić.
„Glavni cilj ovih radova je energetska obnova objekta i povećana učinkovitost ušteda na energentima i na potrošnji. Također, obuhvaćaju zamjenu i kompletnog krovišta koje je bilo u derutnom stanju tako da ide potpuno novi krov kako na objektu škole tako i na dvorani“, pojasnio je direktor tvrtke Roje Gradnja Željko Markić.

Energetska obnova škole od velikog je značaja za učenik i sve zaposlenike škole, ali i za roditelje: „Naravno da smo mi roditelji sretni zbog ovih radova, što će se škola obnoviti i što će imati energetski certifikat koji će zadovoljavati najviše europske standarde. Uštedit će se na energentima, a i kvaliteta nastave će se podići jer se u sklopu škole obnavlja i školsko sportska dvorana“, istaknuo je  Tomislav Rijetković, predsjednik Vijeća roditelja OŠ Garešnica.

„Ja bih se ovom prilikom zahvalio svima koji sudjeluju u ovom projektu. Zahvaljujem Bjelovarsko-bilogorskoj županiji koja je jako puno napravila. Kroz ove projekte dobili smo preuređene škole na području Garešnice. Puno je uloženo. Škole su dobile drugačiji izgled, dobile su na kvaliteti i sasvim sigurno bit će ugodniji boravak u školi djeci i učiteljima. Ulaganje u škole je ulaganje u djecu, ulaganje u budućnost. A kada se ulaže u budućnost onda se toj budućnosti možemo i nadati“, izjavio je prilikom obilaska škole gradonačelnik Grada Garešnice Josip Bilandžija.

„Jedan od najvećih projekata u tijeku je energetska obnova Osnovne škole u Garešnici. Moram naglasiti svoje zadovoljstvo suradnjom s Fondom. Mi smo jedna od vodećih županija po povlačenju sredstava iz tog najizdašnijeg fonda za lokalnu i regionalnu samoupravu. Očekujemo da se tako i nastavi. Prilika je to koja nam je pružena i mogućnost jedina koja nam je dana da ulažemo u naše škole i u naše zdravstvo. S obzirom na to, danas ovdje u Garešnici možemo svjedočiti da radovi idu onim tijekom kojim i očekujemo, a to je da se izvrše ugovorne obveze, da se povuku sredstva te u konačnici da 440 učenika i preko 40 nastavnika ove škole ima standard 21. stoljeća. Istaknuo bih da će Županija, kao što je napravila 2018.godine, osigurati i sredstva za obnovu namještaja. Škola će izgledati gotovo kao nova, izvana i iznutra“, naglasio je župan Damir Bajs.

„Veliko mi je zadovoljstvo biti ovdje i vidjeti da će jedna škola u Garešnici izgledati jednako kao i neka škola u centru Zagreba.  Mišljenja sam da sva djeca imaju pravo na jednake uvjete za školovanje kako bi sutra na tržištu rada bila konkurentna. Inače, vašu županiju često posjećujem upravo zbog toga što je ona, ne po broju stanovnika, nego po broju projekata jedna od najagilnijih i koja je dokazala da zaista zna pripremiti projekt. „ rekao je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš i najavio nove natječaje koji će uslijediti u Fondu „ Ove godine se pripremaju obiteljske kuće. Bilo je izuzetno teško probiti birokratske barijere jer krajnji korisnik europskih sredstava nikako nisu mogle biti fizičke osobe. To smo uspjeli riješiti. No, u ovom trenutku se pokušava pronaći način da sama procedura dobivanja tih sredstava za obiteljsku kuću ne bude jednako komplicirana kao za zgradu od nekoliko stotina stanova. Prošle godine, imali smo javne pozive za električna vozila, peći na pelete, dizalice topline. Za ovu godinu, osim tih javnih poziva, planiramo dodatno i javni poziv za sunčevu energiju. Tu govorim i o električnoj i toplinskoj energiji. Taj javni poziv bi svakako trebao ići u prvoj polovici godine. To je nešto čega do sada nije bilo. Kada je u pitanju subvencija za električna vozila, mi smo prošle godine prvi puta stavili i električne bicikle upravo zato jer su električna vozila izuzetno skupa još uvijek i uz subvenciju predstavljaju ozbiljan izdatak. Željeli smo da što više građana dobije subvenciju te smo stoga stavili električne bicikle i mogu se pohvaliti da je to bio odličan potez jer više od 50 % sredstava su građani iskoristili za električne bicikle. Taj javni poziv možete očekivati u prvoj polovici trećeg mjeseca. Vrlo brzo nakon toga će ići i javni poziv za električne punionice. Za građane smo predvidjeli 12 milijuna kuna, na razini prošle godine s blagim povećanjem. Za punionice smo u prvom navratu predvidjeli oko 6 milijuna kuna. Nakon toga će ići poziv za električna vozila za tvrtke. Tu postoje malo drugačija pravila u smislu mogućnosti po jednom OIB-u kolika sredstva je moguće dobiti. To očekujem otprilike mjesec dana nakon ovih poziva“, pojasnio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
Obilazak radova na OŠ Garešnica
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a