• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Ožujak
21

BBŽ NOSITELJ PROJEKTA UVOĐENJA ŠIROKOPOJASNOG BRZOG INTERNETA ZA POLOVICU STANOVNIŠTVA NAŠE ŽUPANIJE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs održao je radni sastanak s predstavnicima Grada Bjelovara i Općina Velika Pisanica, Nova Rača, Kapela, Veliko Trojstvo, Zrinski Topolovac, Rovišće i Severin na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta.
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija nositelj je projekta u koji su još uključeni Grad Bjelovar i navedenih sedam Općina te Općina Šandrovac, a koji je temeljen na Sporazumu o suradnji na projektu razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima nema dostatnog komercijalnog interesa za ulaganja u tu vrstu infrastrukture.

U tom partnerskom odnosu Bjelovarsko-bilogorska županija preuzela je na sebe vođenje i financiranje navedenog projekta koji je ključan za konkurentnost gospodarstva, ali i podizanje standarda građana, a tiče se i konkurentnosti Europe prema drugim dijelovima svijeta.

Treba istaknuti kako je Bjelovarsko-bilogorska županija pripremila svu potrebnu dokumentaciju te da je projekt spreman za dugoočekivani Javni poziv za iskaz interesa za sudjelovanje u postupku predodabira koji je raspisalo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, s krajnjim ciljem prijave na fondove Europske unije. 

Cilj projekta čija vrijednost iznosi 68.268.375,00 kuna je da se na područjima gdje širokopojasne mreže nisu prisutne izgrade otvorene širokopojasne mreže elektroničkih komunikacija, koje će povezati sva naselja te sve zainteresirane korisnike sa širokopojasnim temeljnim mrežama. Također, projektom se želi postići  da širokopojasne mreže budu dostupne pod jednakim uvjetima svim operaterima i pružateljima usluga.

Bjelovarsko-bilogorska županija i Grad Bjelovar te osam Općina koje sudjeluju  u projektu trebaju se odlučiti za jedan od tri modela investicijskog ciklusa. Prema modelu A privatni operator odgovoran je za projektiranje, izgradnju i operativni rad, u modelu B za navedeno su zadužena tijela javne vlasti dok  model C odnosno javno- privatno partnerstvo nije prihvatljiv.

Nakon što se odabere jedan od modela investicijskog ciklusa, uslijedit će Sporazum o zajedničkoj suradnji jedinica lokalne i regionalne samouprave koji mora uključivati sve jedinice lokalne samouprave na čijem će se području projekt provoditi.

Osim Grada Bjelovara i osam Općina koje su obuhvaćene projektom, postoji mogućnost da u okviru Sporazuma bude i Općina Veliki Grđevac.

Ono što slijedi kada je projekt razvoja infrastrukture širokopojasnog Interneta u pitanju je ponavljanje javne rasprave, izrada konačne verzije projekta i slanje NOP-u na odobrenje, potpisivanje Sporazuma o zajedničkoj suradnji jedinica lokalne samouprave te konačno prijava na javni poziv Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.

Naime, omogućavanjem širokopojasnog Interneta potaknut će se razvoj različitih usluga, povećati učinkovitost javnih institucija i gospodarstva, omogućiti brži pristup znanju kao i podizanje konkurentnosti ruralnih područja. Osim toga, omogućit će se  pokretanje aktivnosti na transformaciji područja u suvremenu elektroničku upravu uz uključivanje stanovništva u informacijsko društvo koje će u konačnici rezultirati višom kvalitetom života, korištenjem e–usluga kao što su e-obrazovanja, e-zdravstvo, e-javne i upravne usluge uz veće mogućnosti obavljanja redovnog radnog posla iz kuće.

„U ove četiri godine mi smo, u suradnji s partnerima, radili na izradi podloge koja je vrlo kompleksna. Moram naglasiti da nakon što su uneseni zadnji dokumenti i utvrđen javni poziv, Županija, Grad Bjelovar i Općine koje sudjeluju u projektu spremne su da se prijave na natječaj. Ključno je da je dogovorena ukupnost aktivnosti  o tome na koji način omogućiti da širokopojasni pristup internetu zaživi na ovom dijelu županije. Time će se na onim područjima koja nisu komercijalno interesantna omogućiti pristup internetu. Ono što želimo je ne samo standard i konkurentnost gospodarstva Bjelovarsko-bilogorske županije i našeg obrtništva nego i omogućiti da internet bude dostupan na svakom mjestu u našoj županiji. Uvjeti natječaja koji su pred nama predmnijevaju i neke odluke o tome na koji ćemo način pristupiti. Možda i najvažnija odluka je da odaberemo koji investicijski model ćemo odabrati. Županija je preuzela vođenje ovog projekta želeći da svi zajedno, posebice u onom dijelu koji pokriva gotovo polovicu županijskog stanovništva, dobijemo tu beneficiju. Međutim, moramo imati partnerski odnos, dogovor i temeljem tog dogovora odlučit ćemo se za model A ili B. Mene veseli da smo spremni za prijavu, da su ponude gotove te smatramo da ćemo uspjeti u prijavi. Također, danas smo izložili i to da Općina Veliki Grđevac nije u mogućnosti sama se prijaviti,a nije ušla u nikakav drugi zajednički projekt i ja sam predložio, s obzirom da je to tehnički moguće i da možemo stići i rokovima, da naš izvođač Eufondia i njih priključi našem projektu pa da to bude projekt za Grad Bjelovar  i za 9 općina. Time bi što se nas tiče bila pokrivena cijela Bjelovarsko-bilogorska županija jer druge Općine i Gradovi imaju svoj pristup rješavanju prijave za ovaj natječaj“, rekao je župan Damir Bajs. 

„S obzirom da je Županija sama krenula u ovu inicijativu među prvima u Republici Hrvatskoj, činjenica da se time bavimo već više godina, daje nam razloga za optimizam da ćemo doći do kraja. To znači da će biti, s novom općinom,  preko 8000 priključaka širokopojasnog interneta brzine 100 Mbit/s, najsuvremenije povezivanje optičkom mrežom izravno optičkom mrežom do svakog korisnika. Po kriteriju suvremenosti bit će projektirana i izvedena prema najboljim mogućim standardima“, pojasnio je Dražen Breglec, konzultant i izrađivač studije iz tvrtke „Eufondia“.

„Pozdravljam inicijativu župana što je iskazao interes da Županija bude nositelj cijelog projekta i što nam je omogućen partnerski odnos  da općine mogu doći do širokopojasnog interneta koji je nama pojedinim općinama samima nedostižan. Moramo misliti na naše buduće generacije stoga ovo svakako pozdravljam“, istaknula je načelnica Općine Zrinski Topolovac Jasna Mikles Horvat.

„Zahvaljujem se županu što je predvodnik ove akcije u koju smo se mi uključili od prvoga dana. Jako je važna i za stanovništvo i za naše gospodarstvo jer će omogućiti daleko brže i kvalitetnije usluge brzog širokopojasnog interneta“, izjavio je načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić.

„Nakon 4 godine dolazimo do cilja za ostvarenje ovog projekta. Potrudit ćemo se da svi zajedno donesemo odluke. Idemo se primiti posla i odraditi u što kraćem mogućem roku“, rekao  je na konferenciji za medije načelnik Općine Velika Pisanica Fredi Pali.

„Zahvalio bih se našem županu Damiru Bajsu na ovome projektu. Sve što je potrebno odradit ćemo u što kraćem roku“, istaknuo je načelnik Općine Nova Rača Darko Knežić.

„Vjerujem da će se ovaj projekt realizirati na dobrobit i gospodarstva i građana cijelog našeg područja“, rekao je pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora Grada Bjelovara Ivica Markovinović.

Jedan je to u nizu europskih projekata koje Bjelovarsko-bilogorska županija provodi u suradnji sa svojim Gradovima i Općinama kojim će se omogućiti brža internetska veza za polovicu stanovništva naše županije, a na taj način Bjelovarsko-bilogorska županija bila bi među prvim županijama u Hrvatskoj s pogodnostima širokopojasnog Interneta.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
Konferencija za medije na temu projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog interneta
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a