• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Veljača
7

BISER NAŠE ŽUPANIJE “ZALJUBLJENI GINKO” KANDIDAT ZA EUROPSKO STABLO GODINE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima, u pratnji saborskog zastupnika Vladimira Bileka, gradonačelnika Grada Daruvara Damira Lneničeka i ravnateljice Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Bjelovarsko-bilogorske županije Spomenke Mlinarić, obišao je daruvarski Ginko-dobitnika nagrade Hrvatsko stablo godine.
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine

Ginko je pobjedom na nacionalnom natjecanju „Hrvatsko stablo 2019. godine“, na koje ga je prijavila Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Bjelovarsko-bilogorske županije, osvojio kandidaturu na natjecanju „Europsko stablo 2020. godine“ kao predstavnik Republike Hrvatske.

Poznat i kao „Zaljubljeni Ginko“ ovaj biser naše županije jedan je od 16 kandidata na izboru za europsko stablo godine na ovom prestižnom natjecanju koje se održava od 2011. godine.

Ovogodišnje natjecanje počelo je 1. veljače i traje do kraja mjeseca, a riječ je o javnom glasovanju putem online stranice www.treeoftheyear.org. Za razliku od drugih, ovo  natjecanje ne usmjerava se na ljepotu, veličinu ili dob stabla, nego na priču o samim stablima i njihovoj prošlosti te povezanosti s ljudima. Traže se stabla koja su postala dio šire zajednice i stabla koja su ukorijenjena u život i rad ljudi.

Pobjednik natjecanja bit će objavljen u Bruxellesu 17. ožujka 2020. godine na svečanoj ceremoniji u povodu obilježavanja desete godišnjice od nastanka natjecanja.

Inače, Ginko je najstarija vrsta drveća na Zemlji te postoji već više od 200 milijuna godina. Naše daruvarsko stablo najveće je i najstarije u čitavoj Hrvatskoj, a drugo najstarije u Europi.

Muški primjerak Ginkga bilobe Daruvarčani nazivaju Adam. Nalazi se ispred južnog ulaza u dvorac Antuna Jankovića, ima više od 240 godina, a svojom raskošnom krošnjom i opsegom debla većim od sedam metara uživa zaštitu sukladno Zakonu o zaštiti prirode u kategoriji spomenika parkovne arhitekture – pojedinačno stablo.

U njegovoj sjeni raste i ženski primjerak stabla Ginka po imenu Eva. Zahvaljujući njihovoj zajedničkoj povijesti, nastala je priča o zaljubljenom Ginku.

„Ginko je posađen sa sadnjom perivoja grofa Jankovića oko 1777. godine. Ginko je naše najstarije zaštićeno područje u županiji, od 1967. je zaštićen. U samom rješenju o zaštiti piše da je to najveći,  najljepši i najstariji primjerak ove vrste u Hrvatskoj, tako da imamo pismeni dokaz zašto smo ga prijavili i zašto treba pobijediti“, istaknula je ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Bjelovarsko-bilogorske županije Spomenka Mlinarić.

„Generacije su odrasle, živjele i umirale s ovim našim stablom i drago mi je da naše stablo predstavlja sve nas u ovom međunarodnom natjecanju. Učinit ćemo sve i pozivam sve ljude da glasaju za naš Ginko. Kampanja je počela, lobiramo i motiviramo naše sugrađane, ali i sve ostale da daju svoj glas“ kazao je gradonačelnik Grada Daruvara Damir Lneniček.

Bjelovarsko-bilogorska županija bogata je prirodnom baštinom, a jedna od njenih posebnosti svakako je daruvarski Ginko iza kojeg su godine bogate prošlosti i posebna priča za koju se nadamo da će pomoći u njegovu izboru za europsko stablo godine.

„To je jedan veliki iskorak u promociji našeg kraja, stoga i Županija i Grad Daruvar i naša Javna ustanova, svi mi koji ovdje živimo, smo dali sve što smo mogli da probudimo interes za glasovanje u tom pogledu. Ovog trenutka je to pitanje cijele Hrvatske, moramo to proširiti na sve one koji žele glasati, pa i izvan Hrvatske. Mislim da imaju za što glasati, to je ginko koji je dio naše tradicije, najljepši u Hrvatskoj pa i u ovom dijelu Europe i samim time, ako glasate za njega, glasate za sve ono što obilježava ovaj dio županije, a to je dugovječnost, način života“, istaknuo je župan Damir Bajs.

Župan Bajs posjetio je i izložbu radova naših školaraca i djece predškolske dobi u dvorcu grofa Jankovića čiji je motiv upravo Zaljubljeni Ginko. Najbolji radovi bit će izloženi u Bruxellesu gdje će se održati i svečana ceremonija proglašenja Europskog stabla godine, 17. ožujka.
 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
Obilazak „Zaljubljenog Ginka“- kandidata za Europsko stablo godine
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a