• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Kolovoz
30

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA DRUGA U HRVATSKOJ PO ULAGANJIMA U ŠKOLSTVO

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima održao je radni sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač Bjelovarsko-bilogorska županija. Naime, pred nama je nova školska godina – školska godina u koju će dio učenika u novoobnovljene županijske škole, a dio učenika očekuje i primjena reforme „Škola za život“.
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici

Bjelovarsko-bilogorskoj županiji upravo ulaganje u obrazovanje visoko je na ljestvici prioriteta, a dokazuju to i činjenice jer naša Županija druga je Županija u Hrvatskoj po ulaganjima u obrazovanje, točnije čak 25% županijskog proračuna ove godine odlazi na programe i projekte u obrazovanju.

Velik dio tih sredstava odnosi se na ulaganja u obnovu naših škola koje se praktički obnavljaju od temelja do krova, a tako u projektu obnove Bjelovarsko-bilogorska županija ima 44 školska objekta čija će vrijednost u konačnici iznositi 160 milijuna kuna. Bjelovarsko-bilogorska županija nakon obnove naših škola ulaže i u opremanje istih novim namještajem i potrebnom opremom.

Bjelovarsko-bilogorska županija, između ostalog u projektu je i dogradnje Osnovne škole u Velikom Trojstvu, projektu regionalnog Centra kompetentnosti pri Medicinskoj školi Bjelovar, a u tijeku je i projekt gradnje nove Glazbene škole u Bjelovaru te projekti dovršetka školsko-sportskih dvorana u Hercegovcu i Velikoj Pisanici.

Treba spomenuti i županijski projekt Centara izvrsnosti iz matematike, engleskog jezika, kemije i informatike te niz dugih projekata poput Asistenata u nastavi ili pak Sheme školskog voća.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji tijekom prošle školske godine u eksperimentalni program Ministarstva znanosti i obrazovanja „Škola za život“ bile su uključene tri škole i to Osnovna škola Mate Lovraka iz Velikog Grđevca, Osnovna škola Čazma i Srednja škola Augusta Šenoe iz Garešnice. Od ove školske godine po tom programu će u osnovnim školama 1. i 5. razredi u svim predmetima, dok će u 7. razredima „Škola za život“ zaživjeti u predmetima iz biologije, kemije i fizike.

U srednjim školama „Škola za život“ primjenjivat će se u svim predmetima u 1. razredima Gimnazije, a četverogodišnje strukovne škole učit će u 1. razredu po novom programu iz hrvatskog jezika, matematike te engleskog i njemačkog jezika.
„Eksperimentalni program „Škola za život“ u našoj školi obuhvaćao je 63 učenika. Bilo je uključeno tridesetak nastavnika, a provodio se u prvom razredu Opće gimnazije i dva prva razreda strukovnih četverogodišnjih škola u programu grafičkog tehničara i turističko-hotelijerskih komercijalista. Eksperimentalni program koji je prihvaćen i od strane nastavnika i od strane učenika uključivao je određene provjere i ispitivanja primjenjivosti novih predmetnih kurikula, tu su se dogodile određene promjene u planiranju godišnjih izvedbenih predmetnih kurikula. Iz svega se izrodila drugačija organizacija rada, drugačije metode, a s eksperimentalnim programom nastavljamo i u novoj školskoj godini“, rekla je Ivanka Opalički, ravnateljica Srednje škole „Augusta Šenoe“ Garešnica.

„Kada govorimo o školstvu, ono mora biti u fokusu zanimanja. Naglasit ću da kada govorimo o našoj Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, ovoga trenutka smo drugi po ulaganjima u školstvo u Republici Hrvatskoj. 25 posto našeg proračuna ide u školstvo i niz projekata, posebice onih europskih, na koje se nadopunjuju i županijski projekti, potvrđuju da su znanje i školstvo ono što mora i bit će i dalje najvažnije kada govorimo o županijskim ulaganjima. 44 škole se obnavljaju u programima energetske učinkovitosti,a naravno na to se nadovezuje niz drugih programa kao što su Centri izvrsnosti, Centar kompetentnosti i drugi. Pred nama je nova školska godina i kada govorimo o školama s područja naše županije, imamo povećanje broja prvašića . To je lijepo za čuti. Ove godine ih je 1007, prošle ih je bilo 978. Kada je riječ o „Školi za život“, reći ću da je to program koji je izazov za sve one koji su bili u programu i koji će sada krenuti. Skoro svaki peti učenik u županiji će biti u tom programu koji polako postaje redoviti program. Na Županiji, ravnateljstvima i svima koji jesu u tom programu je da to iskoristimo na najbolji mogući način. A novu školsku godinu dočekat ćemo s većim brojem prvašića i s dijelom obnovljenih škola spremnih za novu školsku godinu“, istaknuo je župan Damir Bajs.

OSNOVNA ŠKOLA GAREŠNICA – ŠKOLA 21 STOLJEĆA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima obišao je obnovljenu Osnovnu školu Garešnici i školsko-sportsku dvorane projekt trenutno najveće energetske obnove škole u Republici Hrvatskoj vrijedne 11 milijuna kuna.

Kompletnom obnovom školske zgrade učenicima njih petstotinjak i njihovim učiteljima i nastavnica zbog kojih se cijeli projekt i proveo osigurao se bolji standard i uvjeti školovanja i rada u toj obrazovnoj ustanovi u gradu Garešnici.

Realizacijom projekta u bitnom će se smanjiti i režijski troškovi i troškovi održavanja školske zgrade i pripadajuće školsko-sportske dvorane, pa će samim tim ostati više sredstava za ulaganje u opremanje škole i dogradnju nadstandarda za učenike, učitelje i nastavnike. Također, nakon što je energetska obnova završila Bjelovarsko-bilogorska županija iz svojih sredstava financirat će još dodatne radove, ali i opremit će Osnovnu školu u Garešnici novim namještajem.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
Posjet župana Bajsa školama u Garešnici
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a