• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Listopad
30

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA IZDVAJA 5 MILIJUNA KUNA ZA POTREBE ZDRAVSTVENIH USTANOVA U OČUVANJU ZDRAVLJA I PRUŽANJU ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U VREMENIMA PANDEMIJE COVIDA 19

Bjelovarsko-bilogorska županija od prvog dana borbe protiv pandemije koronavirusa stala je uz svoje zdravstvene ustanove i kao jedina do sada izdvojila sredstva vezana uz nabavku zaštitne opreme, proširenje bolničkih kapaciteta potrebnih za Covid odjel i nabavku prijeko potrebne medicinske opreme za liječenje covid pozitivnih pacijenata.
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa

Tako je Bjelovarsko-bilogorska županija rebalansom proračuna osigurala 5 milijuna kuna potpora za borbu protiv korone i navedena sredstva do sada su potrošena, a vezano ponajviše uz troškove u zdravstvu koje je prvo na udaru u obrani od koronavirusa s obzirom da redovna sredstva ne omogućavaju u potpunosti nabavku potrebnih zaštitnih sredstava i opreme za borbu protiv COVIDA 19.

Podsjetit ćemo kako je na početku pandemije bjelovarska Opća bolnica krenula s 2 kreveta namijenjena za liječenje COVID oboljelih pacijenata, a danas bolnica ima 70 raspoloživih kreveta od kojih je 50 osigurano za oboljele pacijente i 20 za opservaciju, a trenutno se priprema i oprema prostor za još 20 kreveta za oboljele, dakle ukupno 90.

Budući kako se na početku pandemije znalo kako su respiratori nužno potrebni za liječenje teško oboljelih pacijenata bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs u ožujku ove godine i ravnatelj Opće bolnice Bjelovar prim. Ali Allouch na radnom sastanku utvrdili su da treba bolnicu opremiti s dodatnih 9 novih respiratora za što će sredstva izdvojiti Županija i oni su do danas svi  isporučeni bolnici.

Uz tih devet respiratora još jedan novi respirator je doniran Općoj bolnici od strane Bjelovarsko-križevačke biskupije, pa se ukupna brojka respiratora u našoj bolnici udvostručila. Trenutno su dva respiratora Opće bolnice Bjelovar na posudbi u KB Dubrava.

Uz respiratore Bjelovarsko-bilogorska županija je financirala i kupnju druge medicinske opreme poput aparata za hitnu dijalizu namijenjenog za COVID odjel, transportne respiratore, monitore za praćenje vitalnih funkcija, uređaja za dezinfekciju prostora i druge. Također, nabavljen je i jedan anesteziološki stol za hitne operativne zahvate za COVID pozitivne pacijente i time je kompletno opremljen respiratorski centar na COVID odjelu Opće bolnice Bjelovar.

Tako je omogućeno liječenje za najteže pacijente koji su do sada u većini slučajeva premješteni na liječenje u zagrebačke klinike. Svjesni činjenice da zagrebačke klinike popunjavanjem svojih kapaciteta više neće moći zaprimati teške slučajeve u bjelovarskoj Općoj bolnici poduzete su sve mjere i radnje, odnosno nabavljena je potrebna medicinska oprema  kako bi se omogućilo liječenje i većeg broja teških slučajeva oboljenja od koronavirusa. 

Budući da medicinsko osoblje daje velike napore u zdravstvenom sustavu, a i samo nije lišeno oboljenja od koronavirusa, građani naše županije i pacijenti koji priliježu Općoj bolnici Bjelovar mole se za razumijevanje u situaciji u kojoj se danas nalazi zdravstveni sustav.

Treba napomenuti kako do sada svi pacijenti koji su trebali bolničko liječenje vezano uz oboljenje od COVIDA 19 isto su i dobili i ni jedan pacijent nije ostao uskraćen za medicinsku zaštitu zbog manjka kreveta ili potrebne medicinske opreme. S ulaganjima u taj segment nastavlja se i dalje i Bjelovarsko-bilogorska županija bila je i ostaje glavni partner i potpora svom zdravstvenom sustavu.

„Krajem veljače krenuli smo u strahu i nevjerici u ono što se tada događalo, bili smo pod pritiskom te epidemije, no nismo izgubili glavu. Krenuli smo s dva kreveta, međutim brzo smo shvatili da je situacija preozbiljna, morali smo brzo reagirati i osigurati veći kapacitet za našu županiju. Došli smo do respektabilnog broja, sedamdesetak kreveta za izolaciju i opservaciju. Ukoliko će biti potrebno, imamo u planu rezervnih dvadesetak kreveta. Imamo 18 respiratora.  Zahvaljujem svojim kolegama koji su nesebično dali sve od sebe da se sustav održi. Zahvaljujem i našem županu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kao i članovima Stožera civilne zaštite BBŽ koji su bili cijelo vrijeme uz nas. Uz ovu opremu koju smo dobili, uz podršku Županije, mi sada možemo odgovoriti na sve izazove tako da naši pacijenti uglavnom neće morati ići u Zagreb dok imamo kadra. Imamo uvjete za ostanak u Bjelovaru. Trenutačno je na liječenju 25 pacijenata i 14 na opservaciji dok na respiratoru nemamo pacijenata“, rekao je ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dr. med. Ali Allouch.

„U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji jaka je lokalna transmisija koronavirusa. Puno je onih bolesnika koji nemaju pozitivnu epidemiološku anamnezu, odnosno ne znaju gdje su se razboljeli. Osim toga, oboljeli  nam ne daju točne informacije o kontaktima, a loša vijest je i ta što kada imamo puno pozitivnih slučajeva, među njima je veliki broj asimptomatskih. Naša županija još uvijek je među boljim županijama u Hrvatskoj po broju zaraženih COVIDOM-19“, istaknula je dr. Vesna Grgić iz Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije.

„Moram reći da se situacija pogoršala i da moramo napraviti dopunske korake. To znači da se zdravstveni sistem županije pripremio za ono što dolazi, a to je povećan broj pacijenata koje moramo liječiti u našim zdravstvenim ustanovama. Sjetimo se, krenuli smo s 2 kreveta, sada ih imamo 70, a u planu je 90. Ono što je za mene ključni element je to da svi oni koji imaju probleme s koronom i potrebu za liječenjem imaju mogućnost liječiti se na odgovarajući način u OB Bjelovar. Ovoga trenutka imamo 18 respiratora i po tome smo jedna od vodećih bolnica na ovaj broj stanovnika u Hrvatskoj.  Županija će financirati sve ove nabave, onih 5 milijuna kuna koje smo predvidjeli u cijelosti ćemo utrošiti, ne samo na OB Bjelovar nego i na druge naše zdravstvene ustanove. Zahvaljujem prvenstveno zdravstvenim djelatnicima koji ovog trenutka rade i iznad svojih mogućnosti. Želimo poručiti da ćemo, ukoliko bude potrebno, još povećati broj kreveta. Koronu moramo shvatiti ozbiljno. Ova županija  je bila i još uvijek jest među boljima u Hrvatskoj kada gledamo broj stanovnika i broj oboljelih, ali to se mijenja iz dana u dan. Odgovornost prema sebi je odgovornost prema društvu, a to znači da svi zajedno moramo nadvladati ovu opaku bolest“, izjavio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
Konferencija za medije na temu ulaganja u zdravstvo u pandemiji koronavirusa
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a