• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Svibanj
28

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA, NAJVEĆI INVESTITOR U OVOM DIJELU HRVATSKE, ZAPOČINJE NOVI INVESTICIJSKI CIKLUS VRIJEDAN 110 MILIJUNA KUNA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, ravnatelji Osnovnih škola Grubišno Polje, Veliko Trojstvo, Đulovac i Tehničke škole Daruvar te predstavnici njihovih Školskih odbora najavili su natječaje za izvođače radova na europskim projektima energetske obnove škola u Đulovcu, PŠ Šandrovac PŠ Veliki Zdenci te strojarsko-prometni praktikumu Tehničke škole Daruvar koji će uskoro biti raspisani, a čija vrijednost ukupno iznosi 10,6 milijuna kuna.
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije

Bjelovarsko-bilogorska županija ovoga je trenutka najveći investitor u ovom dijelu Hrvatske. U tijeku su radovi na 15-ak gradilišta,  a osim toga, Bjelovarsko-bilogorska županija ima osigurana sredstva za 15 investicija ukupne vrijednosti 110  milijuna kuna, od kojih će prvi natječaji biti raspisani upravo za europske projekte energetskih obnova navedenih škola. 

Treba istaknuti kako je stav Bjelovarsko-bilogorske županije i njenog čelnog čovjeka župana Damira Bajsa da izlazak iz krize uzrokovane pandemijom koronavirusa nije moguć uz štednju javnog sektora.

Dok su privatne investicije obustavljene, Bjelovarsko-bilogorska županija svoje investicije pojačava i na taj način osigurava posao našim građevinarima i srodnim djelatnostima u vremenima krize.

Kada se projektima na kojima su radovi u tijeku dodaju investicije koje tek kreću  dolazimo do ukupnog iznosa od pola milijarde kuna investicija koje bi trebale pomoći našem obrtništvu, gospodarstvu i građevinarstvu da preživi teška vremena.

„Bjelovarsko-bilogorska županija je i inače imala velike investicije, preko 350 milijuna kuna, ali odlučili smo da neovisno o koronavirusu i ekonomskim posljedicama na sam županijski proračun, mi nećemo smanjiti javne investicije već ćemo ih povećati. Shodno tome, 15-ak natječaja je pripremljeno koji će se raspisivati u nadi da će i naše graditeljstvo i građevinarstvo biti uključeno. Kad govorimo o tome onda govorimo o prva četiri natječaja koja će ići u ovom paketu i kada sve bude raspisano vjerujem da ćemo imati ukupan iznos od gotovo pola milijarde kuna radova koji će biti u tijeku. Time će Bjelovarsko-bilogorska županija biti najveći investitor u ovom dijelu Hrvatske. Kada govorimo o ovim investicijama, govorimo o školama koje će kroz energetsku obnovu dobiti novu kvalitetu. Kroz energetsku obnovu mi omogućavamo promjenu od temelja do krova, jedan novi standard koji se tamo uvodi i time bolje uvjete za naše školarce, ali i za naše nastavnike. Vjerujem da ćemo kroz natječaj napraviti taj iskorak još jedanput, s tim da Županija investira i u velike matične škole, ali i u male područne škole. Svi smo mi jednaki i svi učenici imaju jednaka prava“, rekao je na konferenciji za medije bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

Osnovna škola Đulovac, Područna škola Šandrovac, Područna škola Veliki Zdenci i Tehnička škola Daruvar - strojarsko prometni praktikum nalaze se među 44 škole na području naše županije  obuhvaćene europskim projektom energetske obnove u koje će ukupno biti uloženo 160 milijuna kuna, a završetkom njihovih obnova 90 posto učenika ići će u nove, modernizirane škole.

„Škola u Velikim zdencima sagrađena je 1977. godine, a otad se u nju nije ulagalo. Radovi će obuhvaćati kompletnu energetsku obnovu – fasadu, stolariju, krovište, podove u prizemlju, LED rasvjetu i novi sustav grijanja. U ime svih učenika i djelatnika te svih Zdenčana zahvaljujem Bjelovarsko-bilogorskoj županiji  na čelu sa županom Bajsom. Zahvaljujem na financijskoj, moralnoj i savjetodavnoj podršci. Hvala što ste u prošloj i ovoj godini toliko uložili u naše zgrade da mogu reći kako će u škole na našem području u dvije godine biti uloženo 20 milijuna kuna“, istaknula je ravnateljica OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje Snježana Šeliš.

„Tehnička škola Daruvar djeluje na dvije lokacije i u prvoj fazi obnove su praktikumi. Neke zgrade u kojima se obavljaju praktikumi datiraju s kraja 19. stoljeća, tako da će se puno uložiti tamo. Ulaganjem u te zgrade dobit će se još neki novi praktikumi i nadam se da ćemo od jeseni krenuti s radom u jednoj smjeni. Ova energetska obnova nastavak je plodonosne, dugogodišnje suradnje“, naglasila je ravnateljica Tehničke škole Daruvar Sanja Klubička.

„Zahvaljujem Županiji što je prepoznala neophodnu potrebu za obnovom ne samo matičnih već i područnih škola. U područnom odjelu Šandrovac već dugi niz godina nije izvršeno znatno ulaganje, ova energetska obnova značit će puno ne samo djeci, već i svim stanovnicima. Energetska obnova obuhvaća izmjenu podova, stropova, kompletnu vanjsku ovojnicu i drenažu. Ovim ulaganjem učenici će dobiti iste kvalitetne uvjete kao i učenici koji se školuju u većim mjestima. Suradnja sa Županijom je nastavak niza naših zajedničkih projekata“, rekla je ravnateljica Osnovne škole Veliko Trojstvo Sanja Vranješević.

„Prije 15 godina kada je izvršena rekonstrukcija naše škole, zgrada s energetske strane nije bila baš najučinkovitija pa je procijenjeno da je i na njoj potrebno napraviti određene zahvate. Prije svega na rekonstrukciji centralnog grijanja i na energetskom omotaču zgrade. Isto tako, uštedjet ćemo oko 70 posto. Zahvaljujem Županiji, jako smo sretni što je naša škola došla do ove faze. Podrška od Županije je velika, suradnja je jako dobra i to nas ohrabruje“, naglasila je ravnateljica OŠ Đulovac Zlatica Kovačić.

Završetkom energetske obnove, Bjelovarsko-bilogorska županija uložit će dodatna sredstva u radove koji ne ulaze u energetsku obnovu poput bojanja zidova, novog namještaja i slično. Time će učenicima i nastavnicima biti omogućen novi standard i uvjeti školovanja i rada prilagođeni 21. stoljeću.

Ulaganje u obrazovanje, djecu i znanje prioritet je Bjelovarsko-bilogorske županije. U prilog tome ide i činjenica da je Bjelovarsko-bilogorska županija druga Županija u Hrvatskoj po ukupnosti ulaganja u obrazovanje, a na drugom je mjestu i kada je riječ o povlačenju europskih sredstava putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
Konferencija za medije na temu novog investicijskog ciklusa Bjelovarsko-bilogorske županije
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a