• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Srpanj
24

BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR

Bjelovarsko-bilogorskoj županiji odobren je projekt regionalnog centra kompetentnosti za zdravstvo od Ministarstva znanosti i obrazovanja, a vezan uz Medicinsku školu Bjelovar, projekt vrijedan gotovo 25 milijuna kuna.
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija napravila je i prijavila 2 projekta vezana uz centre kompetentnosti i to projekt centra kompetentnosti za Medicinsku školu Bjelovar vezan uz zdravstvo i projekt Turističko-ugostiteljskih škola Daruvar i Bjelovar vezan uz centar kompetentnosti iz turizma i ugostiteljstva. Oba projekta pozitivno su ocijenjena, međutim, sukladno kriterijima Ministarstva znanosti i obrazovanja možemo dobiti samo jedan centar kompetentnosti i utvrđeno je kako će to biti onaj Medicinske škole Bjelovar.

 

Tako je Medicinska škola Bjelovar ušla u društvo 25 škola (od 42 prijavljena projekta) u Hrvatskoj u kojoj će se provoditi projekti centara kompetentnosti i to iz strukovnog obrazovanja u sektorima turizma i ugostiteljstva, strojarstva, elektrotehnike i računalstva, poljoprivrede i zdravstva.

 

Odabrane škole, pa tako i Medicinska škola Bjelovar ulagati će u infrastrukturu, novu opremu, laboratorije, uspostavit će se kontakt s poslodavcima da u konačnici kada i učenici završe školovanje budu najbolje moguće osposobljeni za rad ili nastavak školovanja.

 

Medicinska škola Bjelovar koja ima polustoljetnu tradiciju obrazovanja obrazuje učenike za pet zanimanja: medicinska sestra/tehničar, zdravstveno-laboratorijski tehničar, fizioterapeutski tehničar, farmaceutski tehničar i dentalni tehničar. Trenutno Medicinsku školu Bjelovar pohađa godišnje oko 430 učenika,a s njima radi 45 nastavnika i 9 vanjskih suradnika.

 

Odobreni projekti regionalnog centra kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar vrijedan je gotovo 25 milijuna kuna, a podrazumijeva:

 

Kategorija troška

Okvirni iznosi (HRK)

Opis troška

Građevinski radovi rekonstrukcije/obnove/ dogradnje/adaptacije

10.000.000,00

(Na)dogradnja 1.100 m2 prostora

Specijalizirana oprema (za radionice, laboratorije itd.)

 

10.000.000,00

Opremanje 5  učionica, 5 kabineta zdravstvene njege, 2 kabineta za fizioterapiju, 2 kabineta za laboratorijsku dijagnostiku, 1 kabineta za farmaciju te 1 kabineta za dentalnu medicinu i ordinacije za dentalnu medicinu

Oprema za rad RCK (informatička oprema, namještaj itd.)

2.000.000,00

Računala, monitori, projektori, pametnice, stolovi, stolice, ploče, ormari, laboratorijski namještaj

Modernizacija programa

100.000,00 

Istraživanje tržišta rada i upoznavanje novih tehnologija, izrada novih kurikuluma i modernizacija postojećih

Unaprjeđenje znanja i vještina zaposlenika

700.000,00

Edukacije za nove tehnologije, postupke i materijale, nove dijagnostičke  i druge postupke

Promidžba i vidljivost RCK

100.000,00

Izrada i održavanje web stranice, hosting, vizualni identitet i promotivni materijali

 

Financijski plan ulaganja u druge ustanove za strukovno obrazovanje s kojima je ostvarena suradnja

Kategorija troška

Okvirni iznosi (HRK)

Opis troška

Modernizacija programa

300.000,00

Izrada novih kurikuluma i modernizacija postojećih

Unaprjeđenje znanja i vještina zaposlenika

500.000,00

Edukacije za nove tehnologije, postupke i materijale, nove dijagnostičke i druge postupke

Drugo…

 

 

 Financijski plan ulaganja u druge institucije s kojima je ostvarena suradnja

Kategorija troška

Okvirni iznosi (HRK)

Opis troška

Modernizacija programa

300.000,00

Izrada novih kurikuluma i modernizacija postojećih

Unaprjeđenje znanja i vještina zaposlenika

600.000,00

Izrada novih kurikuluma i modernizacija postojećih

 

Nakon zelenog svjetla Ministarstva znanosti i obrazovanja naš centar kompetentnosti, kao i ostali prihvaćeni centri, u rujnu se prijavljuju na dva Operativna programa Konkurentnost i kohezija i Učinkoviti ljudski potencijali putem kojih su osigurana sredstva za opremanje i rad centara kompetentnosti.

 

U konačnici ostvarit će se bolji prostorno-nastavni i kadrovski uvjeti i poboljšati izvrsnost u toj bjelovarskoj strukovnoj školi. Ne treba zanemariti ni činjenicu kako Bjelovarsko-bilogorska županija ulaže velika sredstva i u zdravstvo na svom području kojemu svakako treba kvalitetan kadar. Tu je prvenstveno gradnja nove zgrade Opće bolnice Bjelovar, ulaganja u ambulante i Domove zdravlja, a kreće i mjera za privlačenje i ostanak liječnika i medicinskog osoblja za našu županiju.

 

Odobrenjem projekta centra kompetentnosti naša Bjelovarsko-bilogorska županija približuje se brojci od 400 milijuna kuna vezanih uz ulaganja i korištenje europskih sredstava bilo da se radi o školstvu, zdravstvu ili pak drugim projektima za koje smo osigurali financiranje ili sufinanciranje županijskih projekata.

 

„ja ću naglasiti da je taj projekt prijavila Županija, ali koji će provoditi Medicinska škola u dogovoru s nizom partnera s kojima su već potpisani predugovori o suradnji. Ono što je ključno da odobrenjem ovoga projekta ulazimo u novo razdoblje jer Medicinska škola je odabrana kao regionalni Centar kompetentnosti, ne za županiju nego za ovaj dio Hrvatske. To zapravo znači da ćemo kroz i predviđena ulaganja od najmanje 25 milijuna kuna u dva programa koja će biti raspisana u jesen napraviti jedan iskorak. Ja bih rekao da je to za sve nas jedna prilika i jedan izazov jer biti regionalni Centar kompetentnosti za ovaj dio Hrvatske znači i jednu odgovornost. Nije predviđeno da program bude samo za učenike Medicinske škole Bjelovar, nego i za niz drugih škola u ovom dijelu Hrvatske, ali i za one ljude koji su već na tržištu rada. Mene kao župana posebno raduje činjenica da je to samo nastavak ukupnosti ulaganja u naše školstvo. Mi imamo i prve e-škole u Hrvatskoj, imamo i tri škole koje su ušle u eksperimentalni program „Škola za život“ i moram reći da po tome apsolutno prednjačimo u Hrvatskoj, po ukupnosti projekata koji su vezani uz školstvo“, rekao je župan Damir Bajs.

 

„ Izuzetna mi je čast što danas ovdje mogu sjediti i zahvaliti Županiji što nas je predložila da smo kandidati u ovom programu. Kada smo čuli za to bili smo malo u strahu da li ćemo moći odraditi i obuhvatiti sve ono što bi mi željeli. Drago nam je da je to ministrica prepoznala i da nas je izabrala za regionalni Centar kompetentnosti. Puno nam je pomogla Županija i njena Regionalna razvojna agencija,a ono što škola kao škola ima misiju i viziju je to da smo i do sada bili poznati po tome da smo našim učenicima dali znanje i vještine, ali ono što je nedostajalo bila je izvrsnost i dovoljna kompetencija za ono što se traži na tržištu rada. Ovo nam je prilika da nam se putem prostorno-tehničkih uvjeta, opreme, omogući da pokažemo da možemo biti centar u cijeloj regiji. Sigurno da je velika stvar i to što imamo mogućnost da se kao strukovni nastavnici educiramo. Bitno je i to da itekako možemo pomoći gospodarstvu s tim što ćemo uključivati one skupine koje su ranjive, a i omogućiti im prekvalifikaciju ili razne tečajeve koji će im omogućiti da se mogu uključiti na tržište rada“, rekla je predsjednica Školskog odbora Snježana Pašalić.

 

Predsjednica Vijeća roditelja Melita Haraminec čestitala je školi na izboru za Centar kompetentnosti: „ Nadamo se da će kroz ovaj projekt djeca imati veću mogućnost napredovanja u učenju, ali i veće mogućnosti obrazovanja i nakon školovanja u svojim zanimanjima. Također se nadamo opremi koja prati razvoj novih tehnologija, a koja će također djeci itekako pomoći u njihovom napredovanju i učenju“, naglasila je Haraminec.

 

„Ta sredstva koja smo dobili pomoći će nam u još boljoj edukaciji učenika koji su upisali zdravstveni smjer i nadam se da ćemo tim sredstvima dobiti novi prostor koji će nam omogućiti jednu smjenu, da će nam se omogućiti bolja edukacija nas nastavnika kako bi mogli što bolje educirati djecu te naravno da bi bili što konkurentniji na tržištu rada“, rekla je nastavnica Nevenka Ferenčak.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODOBREN PROJEKT REGIONALNOG CENTRA KOMPETENTNOSTI ZA MEDICINSKU ŠKOLU BJELOVAR
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a