• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2017.
Srpanj
27

DRUŠTVO ESPERANTISTA BJELOVAR NAJAVILO INTER-FEST

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima, povodom održavanja Međunarodnog festivala INTER-FEST, primio je predstavnike Mjesnog festivalskog odbora, predsjednika Franju Forjana, tajnika Josipa Pleadina i člana Nenada Margetića.

Naime, Međunarodni festival INTER-FEST je esperantski kulturni festival koji će se održati od 5. do 12. kolovoza u Bjelovaru, pod pokroviteljstvom Bjelovarsko-bilogorske županije. Zahvaljujući Društvu Esperantista Bjelovar, središte naše županije na sedam dana postat će nezaobilazno mjesto za esperantiste iz cijelog svijeta. Tako INTER-FEST za zainteresiranu publiku priprema bogat program koji uključuje razne grane književnosti, kazališta, glazbe, filma, sporta, obrazovanja, učenja jezika, međunarodne razmjene, turizma i ostalih aktivnosti, koje će se ostvarivati putem predavanja, seminara, koncerata, predstava, natječaja, sportskih događanja, kolokvija, izložbi itd.

„Moram pohvaliti sve ono što je napravljeno od strane Društva Esperantista Bjelovar. Organizacija festivala koji traje sedam dana i koja ima ovako bogat program iziskuje jedan napor. Drago mi je da će Bjelovarsko-bilogorska županija biti pokrovitelj ovakvog festivala. Ja pozivam sve zainteresirane da se priključe festivalu, one koji znaju esperanto, ali i one koji ne znaju, a možda žele saznati što esperanto nudi i kako ta velika obitelj raširena po cijelom svijetu funkcionira. Očito je da esperanto spaja ljude, bez obzira na rasu, zemlju, u jedan univerzalni jezik koji omogućuje komunikaciju.“, rekao je župan Bajs.

„Naše Društvo uvijek nastoji pripremati razne manifestacije i uključiti što više ljudi. Za INTER-FEST pripremili smo niz manifestacija i doći će nam ljudi iz cijelog svijeta. Ideja nam je da potaknemo esperantiste iz cijelog svijeta na druženje i da stvaraju kontakte.“, izjavio je Franjo Forjan.

„Obzirom da se svjetska konferencija esperantista održava izvan Europe, željeli smo organizirati događanje koje će dovesti ljude na kontinent u Europu. Vodili smo se idejom župana Bajsa, kako kontinentalni turizam treba razvijati. Tako će na naš festival doći oko 140 ljudi iz 16 zemalja iz cijelog svijeta. Ove ideje smo razvijali oko godinu i pol i moram priznati nije bilo jednostavno, ali uz pomoć Županije i Grada došli smo do ostvarenja festivala.  Mi želimo da Bjelovar postane tradicionalno mjesto gdje bi se okupljali svi esperantisti.“, pojasnio je Josip Pleadin, te izdvojio najzanimljivije dijelove festivala. „Program je podijeljen na nekoliko tipova programa, u glazbenom dijelu imamo koncerte na esperanto jeziku otvorenog i zatvorenog tipa. Također, bit će predstavljeno 12 knjiga iz raznih područja, prava, medicine, ali i književnosti. Što se tiče izložbi, izdvojio bih tri najzanimljivije, a to su: Moja prva početnica, izložba korejskog slikara Ho Songa koja je posvećena pejzažima i mrtvoj prirodi, te izložbu dječjih radova.“, rekao je Pleadin te pozvao sve zainteresirane da sudjeluju na INTER-FESTU.

Podsjetimo, Društvo Esperantista Bjelovar, osnovano 1909. godine, veoma je aktivno u svome djelovanju. Tako su 2015. godine izdali roman Mate Lovraka „Vlak u snijegu“ na esperanto jeziku za što su dobili i nagradu, a upravo je Bjelovarsko-bilogorska županija sufinancirala prijevod kako bi našeg poznatog pisca mogli čitati čitatelji diljem svijeta.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a