• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Siječanj
26

KREĆE NAJVEĆA ENERGETSKA OBNOVA ŠKOLA DO SADA U BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI, A NA NOVIM NATJEČAJIMA NAŠA ŽUPANIJA VODEĆA U HRVATSKOJ PO PRIJAVLJENIM PROJEKTIMA

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u radnom posjetu boravio je potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štomar. Radni posjet bio je prilika za potpis prvog u nizu Ugovora vezanog uz energetsku obnovu škola na području Bjelovarsko-bilogorske županije najveće energetske obnove škola do sada.

Naime, na području županije u obnovu će 11 škola za koje Bjelovarsko-bilogorska županija ima potpisane ugovore s Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja vrijedne gotovo 27 milijuna kuna financirane europskim novcem.  

Prva u nizu tako će obnova Osnovne škole Štefanje vrijedna 477 tisuća kuna, a posao je dobila domaća bjelovarska tvrtka BEL-BAU koja će na školskoj zgradi izmijeniti vanjsku ovojnicu i napraviti izolaciju stropova.

No, posao energetske obnove školskih zgrada tu ne staje, jer Bjelovarsko-bilogorska županija i njene ustanove trenutno su najveći  prijavitelj u Republici Hrvatskoj kada govorimo o raspisanom novom natječaju u suradnji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Tako je Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno prijavila 27 projekata vrijednih preko 100 milijuna kuna, a vezenih uz energetsku obnovu zgrada u školstvu i zdravstvu putem europskog natječaja „ Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora“, financiranog iz europskog Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

Red.
br
Naziv obrazovne institucije: Vrsta radova: Vrijednost investicije
u kn
1. OŠ Berek - krovište
- izolacija prema stropu
-vanjska ovojnica
- podovi
- LED rasvjeta
655.689,80
2. OŠ Čazma i dvorana - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
-vanjska ovojnica
- podovi
- instalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
7.954.695,07
3. PŠ Gornji Draganac - krovište
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- instalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
1.616.877,55
4. OŠ Vladimira Nazora Daruvar - Gajeva - stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- instalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
14.137.911,88
5. OŠ Vladimira Nazora Daruvar - -Frankopanska - krovište
- stolarija
- vanjska ovojnica
6.968.492,50
6. OŠ Dežanovac - PŠ Blagorodovac - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- LED rasvjeta
523.045,94
7. OŠ Đulovac i dvorana - vanjska ovojnica
-instalacije vode/grijanja
-rekonstrukcija sustava grijanja
3.562.392,34
8. OŠ Garešnica - PŠ Kapelica - krovište
- stolarija
- vanjska ovojnica
- LED rasvjeta
1.140.004,48
9. OŠ I. N.  Jemeršića Grubišno Polje - PŠ Ivanovo Selo - krovište
- stolarija
- vanjska ovojnica
- LED rasvjeta 
1.396.125,41
10. OŠ I. N. Jemeršića Grubišno Polje - PŠ Veliki Zdenci i dvorana - krovište
- stolarija
- vanjska ovojnica
- instalacije vode/grijanje
- LED rasvjeta
3.076.185,20
11. OŠ Ivanska i dvorana - krovište
- vanjska ovojnica
- podovi
- prozračivanje
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
7.877.608,58
12. OŠ Mirka Pereša Kapela - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
2.436.344,44
13. OŠ Rovišće i dvorana - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- lift
- istalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
15.282.140,06
14. PŠ Kraljevac - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- instalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
830.358,88
15. OŠ Sirač - PŠ Kip - krovište
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
347.477,50
16. OŠ Sirač - PŠ Šibovac - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi (hodnik)
- instalacija vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija vode/grijanja
460.872,50
17. OŠ Trnovitica, Velika Trnovitica - krovište
- izolacija prema stropu
- LED rasvjeta
1.157.789,13
18. OŠ Mate Lovraka Veliki Grđevac - PŠ Donja Kovačica - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- rampa za invalide
- istalacija vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
1.164.545,00
19. OŠ Veliko Trojstvo - PŠ Šandrovac - izolacija prema stropu
- vanjska ovojnica
- podovi 
- instalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
1.386.490,00
20. OŠ Mate Lovraka Veliki Grđevac - dvorana - vanjska stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- instalacije vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
2.791.369,38
21. Tehnička škola Daruvar - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- rekonstrukcija sustava grijanja
1.739.512,31
22. PŠ Doljani - krovište
- izolacija prema stropu
- stolarija
- vanjska ovojnica
- podovi
- rampa za invalide
- instalacija vode/grijanja
- LED rasvjeta
- rekonstrukcija sustava grijanja
1.751.680,38
  UKUPNO   78.257.608,23


PRIJAVLJENI PROJEKTI ZDRAVSTVENIH USTANOVA

Red. br. Naziv zdravstvene
institucije:
Vrsta radova: Vrijednost investicije
u kn
1. Doma za starije osobe Bjelovar Rekonstrukcija ovojnice
Toplinska izolacija zidova pročelja
Zamjena stolarije
Toplinska izolacija krova
Zamjena plinske kotlovnice
Zamjena postojeće rasvjete novo LED rasvjetom
23.000.000,00
2. Zgrada dječjeg dispanzera - Dom zdravlja
Bjelovarsko - bilogorske županije
Toplinska zaštita vanjskog zida
Izmjena stolarije
Toplinska izolacija stropa
Izmjena rasvjete
Uvođenje sustava daljinskog očitovanja potrošnje energije
997.430,21
  UKUPNO   23.997.430,21

 

Uz prijavu projekata vrijednih preko 100 milijuna kuna Bjelovarsko-bilogorska županija i njene ustanove u završnoj fazi pripreme su još desetak projekata koji bi ovih dana trebali biti prijavljeni na spomenuti natječaj.

Iz svega navedenog vidljivo je kako županijske školske i zdravstvene ustanove očekuje velika energetska obnova putem koje ćemo energetski obnoviti gotovo sve školske i zdravstvene ustanove, a na korist prvenstveno učenika i djelatnika škola, kao i djelatnika zdravstvenih ustanova i njenih korisnika.

Spomenuti projekti za sada su jedini način obnove naših škola putem europskog novca što pokazuje kako Bjelovarsko-bilogorska županija u suradnji sa svojoj Razvojnom agencijom, a potom i u suradnji s partnerima prati raspisane natječaje i uspješno prijavljuje projekte i povlači europska sredstva.

„Mi smo presretni što smo došli do realizacije ovog projekta, jer doći će do značajne uštede energije. Uštedjet ćemo 50%, a ta ušteđena sredstva moći ćemo uputiti u projekte koji će poboljšati standard naših učenika. Simbolično je to što smo prošle godine proslavili obljetnicu 250 godina organiziranog školstva u ovom kraju, a prošle godine smo dobili i odluku o odobrenim sredstvima. Želim zahvaliti svima na podršci, Općini, županu i resornom Ministarstvu.“, izjavila je ravnateljica Haloš.

„Ovo je veliki događaj za našu malu sredinu, jer ćemo zahvaljujući projektu uštedjeti barem 50 000 kuna godišnje. To nama znači puno jer ćemo ta sredstva moći uložiti na dodatno ulaganje u školu. Hvala županu i ministru što ste pomogli na razvoju školstva na našem području.“, rekao je načelnik Općine Štefanje Ivo Emić.

„S ovakvim natječajima očekujemo veliki pomak, jer očekuje se da će sve škole uštedjeti barem 50% energije, a samim tim i sredstva. Ta sredstva usmjerit će se na ono što škola treba. Za mene ova energetska obnova znači mogućnost da škola dobije novo ruho i temeljitu modernizaciju, a s druge strane da građevinari dobiju novi zamah. Mi ćemo ove godine i financirati opremu za škole, ne samo za računala, već sve što je potrebno. Inače, Ministarstvo je raspisalo novi natječaj i Županija je prijavila 27 projekata u vrijednosti preko 100 milijuna kuna. Po našim podacima, mi smo vodeća županija po prijavama u Fond. Stoga, ne samo da očekujemo početak radova, već i mogućnost da se ta ulaganja nastavljaju.“, objasnio je župan Damir Bajs.

„Danas počinjemo s konkretnim radovima što znači da proces ide svojim tijekom, kvalitetno i onako kako smo planirali. Na novom natječaju, koji je otvoren prošli tjedan, osigurali smo 380 milijuna kuna nepovratnih sredstava i već sada imamo 40% više zahtjeva, stoga ćemo zaprimati zahtjeve sve do 760 milijuna nakon čega ćemo kratkoročno obustaviti prijavu. Ipak, za svaki dobar projekt naći će se i dodatna sredstva. Naglasit ću da je ovo dobar projekt, koji će omogućiti da bude lakše učenicima, učiteljima, ali i domaru, jer će se uštedjeti znatna sredstva koja će omogućiti da se podigne kvaliteta obrazovanja u županiji. Preko energetske učinkovitosti, u sljedeće četiri godine, bit će investicija ukupne vrijednosti od 5 milijarde kuna, a siguran sam da će se time i građevinska operativa vratiti na stare grane. Mogu pohvaliti inicijativu škola, ali i župana sa suradnicima koji je forsirao da se svi projekti naprave na vrijeme i kvalitetno.“, izjavio je ministar Predrag Štromar. 

„Zahvalio bih se na ovoj suradnji i nadamo se da će ova cijela priča potaknuti gospodarstvo, građevinarstvo i proizvodnju materijala. Nama to znači puno jer su osigurana sredstva i ne moramo razmišljati hoćemo li uspjeti naplatiti naš posao. Na nama je jedino da kvalitetno odradimo ono za što smo školovani, a da djeca idu u školu dok traju radovi i da ne pate. Drago mi je što će natječaja biti još i što će se ovo sve pokrenuti, te se nadam da ćemo dobiti mlade u građevinu. Ja sam optimist i nadam se da će biti bolje, a ovo je prvi korak ka tome.“, nakon potpisivanja Ugovora, zaključio je direktor BEL-BAU d.o.o. Bjelovar Domagoj Belčić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a