• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Ožujak
27

MILIJUN KUNA ZA KVALITETNIJI ŽIVOT GRAĐANA TREĆE ŽIVOTNE DOBI BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

Nakon 3. sjednice Odbora za umirovljenike i starije osobe Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije župan Damir Bajs i članovi Odbora održali su konferenciju za medije.
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ

Na Odboru za umirovljenike i starije osobe Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije, između ostalog, raspravljalo se i o prijedlogu Javnog poziva za financiranje programa i projekata udruga umirovljenika iz sredstava Proračuna Bjelovarsko-bilogorske županije za 2019. godinu.

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija od 2013. godine provodi na godišnjoj razini Javni poziv za financiranje programa i projekata namijenjenih umirovljeničkim udrugama što su udruge i prepoznale te samim time provode brojne projekte putem kojih pomažu i obogaćuju život građanima treće životne dobi naše županije.

Naime, župan Bajs i novo vodstvo Bjelovarsko-bilogorske županije 2013. uveli su niz novih programa, a jedan od njih ticao se i umirovljeniče populacije. Naime, politika prema umirovljenicima doživjela je  potpuni zaokret uvođenjem novih programa putem kojih je Županija postala partner umirovljeničkim udrugama na čelu s Maticom umirovljenika Bjelovarsko-bilogorske županije. Po prvi puta u povijesti Županije umirovljenici su dobili i svoj Odbor pri Županijskoj skupštini.

Već 2013. Županija je u  svom proračunu za umirovljeničke udruge osigurala 200 tisuća kuna. Za njih su udruge mogle konkurirati sa svojim programima. I dok su te 2013. umirovljeničke udruge s manje projekata konkurirale za sredstva idućih godina ta brojka znatno je porasla pa je tako Javnim pozivom 2014., 2015., 2016., i 2017., bilo osigurano pola milijuna kuna u županijskom proračunu.

Prošle 2018. i ove 2019. godine Javni poziv prema umirovljeničkim udrugama težak je milijun kuna, a ove godine bit će otvoren od 1. travnja te se umirovljeničke udruge mogu javljati sa svojim programima i projektima i to za:

1.  promicanje  zdravlja i prevencija bolesti (javnozdravstvene aktivnosti) umirovljenika
2. aktivno starenje
3. socijalnu djelatnost i zaštitu ljudskih prava osoba starije životne dobi
4. informatičke edukacije umirovljenika, opremanje prostora udruga informatičkom i uredskom opremom 
5. sport i rekreacija umirovljenika

„Bjelovarsko-bilogorska županija od 2013. godine kontinuirano je uvodila nove programe koji su usmjereni prema umirovljenicima.  Od tada do danas samo proširujemo ono što radimo.  Povisujemo sredstva. Krenuli smo s 350 tisuća kn 2013. godine da bi sada za 2019. u javnom pozivu imali milijun kuna.  Mislim da je ključno da županija koja ima veliki broj umirovljenika i gdje gotovo svaki peti stanovnik ima iznad 65 godina ima i aktivnu politiku prema toj populaciji. Mi ćemo objaviti javni poziv, najmanji iznos će biti 5 000 kuna, najveći 95 000 kuna pa i više, ako udruga predstavlja više općina i gradova. Mi imamo i niz drugih programa. Naznačio bih da je naša županijska Matica pod direktnim financiranjem Županije . Izvan tog programa financiramo i dio sportskih aktivnosti , a imamo i program Zaželi“, rekao je župan Damir Bajs.

Ono što je sada važno da naše umirovljeničke udruge osmišljavaju programe i bivaju sve kreativnije u tome. A, zahvaljujući promijeni smjera županijske politike, umirovljeničke aktivnosti, pogotovo u manjim mjestima preporodile su društvene aktivnosti građana treće životne dobi.

„Moramo istaknuti zadovoljstvo koje nam se vraća s terena oko ovog programa koji je sada već 5. godinu zaredom , gdje su svi umirovljenici na početku s nevjericom slušali da li će se taj tempo izdržati,a on ne da se izdržao u financiranju kao i programima, nego dapače, povećan je trostruko. Ako gledamo uopće aktivnost prema umirovljeničkoj populaciji, a to je onih 4.5 milijuna godišnje koji idu kroz program Županije, tada je to neizmjerno povećana briga u financijskom iznosu, ali i u stvarnosti jer vidimo da iz svih tih programa koji idu prema umirovljenicima, nema primjedbi oko realizacije svih tih programa. Zahvaljujem se županu koji razumije probleme umirovljeničke populacije i što ih je stavio ih u žižu svojih aktivnosti“, istaknuo je predsjednik Odbora za umirovljenike i starije osobe Županijske skupštine BBŽ Zlatko Barila.

„Zahvaljujem županu Bajsu na svim, recimo to tako, darovima koje daje umirovljenicima Bjelovarsko-bilogorske županije.  Osjeti se trend rasta kada je u pitanju pokazivanje empatije prema umirovljenicima, osobama starije životne dobi, nemoćnima te ljudima kojima je pomoć najpotrebnija“, izjavio je potpredsjednik  Odbora za umirovljenike i starije osobe  Županijske skupštine BBŽ Siniša Glavaš.

„Ukupni iznos za umirovljenike je 4.5 milijuna kuna. Matice umirovljenika koriste četvrtinu tog novca i iz tog primjera vidimo da Županija misli na sve umirovljenike te da je novac transparentno podijeljen. Posebno raduje što se svake godine paleta tih pomoći proširuje prema umirovljenicima i mislimo da ćemo uz ovakvo županijsko vodstvo, u  dogledno vrijeme moći i više pružati umirovljenicima i barem malo olakšati taj težak život koji im je otežan zbog godina, bolesti i financijskih problema“, rekao je predsjednik Matice umirovljenika BBŽ Željko Held koji je tom prilikom zahvalio županu i najavio da će se ove godine održati i državno sportsko natjecanje za sve udruge umirovljenika, članice matice , na kojem će sudjelovati i umirovljenici naše županije.
 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
Odbor za umirovljenike i osobe starije životne dobi Županijske skupštine BBŽ
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a