• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Ožujak
14

NA SJEDNICI KOORDINACIJE VIJEĆA I PREDSTAVNIKA NACIONALNIH MANJINA BBŽ NAJAVLJENA SMOTRA MANJINSKOG STVARALAŠTVA BBŽ TE IZBORI ZA VIJEĆA I PREDSTAVNIKE NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ

U Bjelovaru je održana sjednica Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Bjelovarsko-bilogorske županije na kojoj je sudjelovao i bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima.
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ

Tom prilikom najavljena je 5. Smotra manjinskog stvaralaštva Bjelovarsko-bilogorske županije koja će se ove godine održati 13. travnja u Daruvaru, a domaćin će biti češka nacionalna manjina.

I ove godine će na toj značajnoj manifestaciji predstavnici nacionalnih manjina predstaviti svoje bogatstvo jezika, kulture, običaja i gastronomije putem pjesme i plesa, kojim promoviraju zajedništvo, stvaralaštvo i multikulturalnost u našoj županiji.

Također, na sjednici Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Bjelovarsko-bilogorske županije najavljeni su i izbori za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj koji će se održati 5.svibnja ove godine, kako na području jedinica lokalne samouprave tako i na regionalnoj i državnoj razini.

Inače, Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Bjelovarsko-bilogorske županije aktivno sudjeluje u našoj zajednici i svojim aktivnostima i programima promiče očuvanje manjinskog identiteta te vrijednosti kulturne i tradicijske baštine nacionalnih manjina na našem području.

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija poznata je po velikom broju nacionalnih manjina i to je jedna od njenih posebnosti. Također, manjinski narodi stoljećima žive na našem području u skladnom suživotu s većinskim narodom te pri tome promiču svoju kulturu i tradiciju. Ne treba zaboraviti kako je naša županija bila prva županija u Hrvatskoj koja je imala Vijeće nacionalnih manjina, a upravo je i to dokaz suradnje nacionalnih manjina na našem području.

Kako bi rad Koordinacije vijeća nacionalnih manjina bio još uspješniji, Bjelovarsko-bilogorska županija u svom proračunu izdvaja značajna sredstva koja su za ovu godinu, u odnosu na prijašnje, povećana za 100.000,00 kuna.  Tako je u 2019. godini za financiranje Vijeća nacionalnih manjina i manjinskih udruga predviđeno 570.000,00 kuna što će doprinijeti njihovom još aktivnijem djelovanju u zajednici.


„Imamo niz aktivnosti oko izbora. Pripremamo se za 5. svibanj. Zakon se mijenjao. Smatramo da je promijenjen u dobroj mjeri, puno je jasniji nego što je bio do sada. Također, na današnjoj sjednici govorili smo i o Smotri manjinskog stvaralaštva BBŽ. Manifestacija je to koja nam puno znači. Nacionalne manjine predstavit će se svojim folklorom, pjesmom, plesom, gastronomskom ponudom. Ovim putem zahvaljujem se Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i županu Damiru Bajsu jer otkada je on na čelu Županije sredstva su nam se znatno povećala. U odnosu na prošlu godinu sredstva su nam povećana za 20%“, rekao je predsjednik Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ Šandor Toth.

„Ovogodišnja 5. Smotra manjinskog stvaralaštva BBŽ održat će se 13.travnja u Daruvaru. Od 14 do 16 sati na glavnom trgu će biti štandovi s gastro i etno ponudom,a od 16 do 18 sati u kino dvorani Pučkog otvorenog učilišta bit će kulturno-umjetnički program u kojem će sudjelovati KUD-ovi češke, srpske, mađarske, albanske, romske, njemačke i austrijske nacionalne manjine, a predstavit će se i jedan hrvatski KUD“, istaknuo je zamjenik predsjednika Koordinacije nacionalnih manjina BBŽ Damir Malina.

„Ključno je da sve ono što je napravljeno u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji pokazuje da smo uspjeli stvoriti suživot između većinskog i manjinskih naroda te da smo omogućili da svaka manjinska zajednica ostvari svoja prava u potpunosti, posebice prava na jezik, kulturu, a i ona prava koja su vezana uz redoviti život kao što je zapošljavanje, školovanje. Također, mi smo županija u kojoj smo ostvarili mogućnost da kultura, koja je ključna a koja se ostvaruje kroz niz kulturnih društava, pokazuje bogatstvo ovoga kraja kroz povijest. Bjelovarsko-bilogorska županija izdvaja jedna od najvećih sredstava u Republici Hrvatskoj za manjine, a to je naš stav i stav mene kao župana da moramo to raditi s obzirom na ukupnost situacije u županiji i potrebom za time“, naglasio je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
Konferencija za medije župana Bajsa i predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a