• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Lipanj
8

OBILJEŽEN DAN BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

Svečanom sjednicom Županijske skupštine, u petak 8.lipnja, obilježen je Dan Bjelovarsko-bilogorske županije. Tom prilikom uručena su i županijska odličja: Povelja počasnog građanina Bjelovarsko-bilogorske županije, Povelje Bjelovarsko-bilogorske županije, Plakete Tihomir Trnski, Medalje Bjelovarsko-bilogorske županije.

Svečanoj sjednici prethodilo je odavanje počasti poginulim domoljubima polaganjem vijenca u Središnjem parku te misa u Katedralnoj crkvi svete Terezije Avilske u Bjelovaru.
Brojne uzvanike pozdravila je predsjednica Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije Đurđica Ištef Benšić: „Županijska skupština je predstavničko tijelo građana Bjelovarsko-bilogorske županije i tijelo područne samouprave koje donosi akte u okviru prava i dužnosti Županije te obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom i statutom. Njezin je sastav utvrđen nakon održanih lokalnih izbora 21.5.2017. te ju čini 41 član. U proteklih godinu dana održano je 6 sjednica Županijske skupštine. Jedan od imperativa županijske vlasti je raspolaganje novcem poreznih obveznika na vidljiv način. Iz tog razloga želim istaknuti da je prošle godine, već drugu godinu zaredom, našoj Županiji uručeno priznanje vezano uz uspješnost transparentnosti, prema istraživanju Instituta za javne financije. Ta transparentnost odnosi se na potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu i omogućuje kontrolu prikupljanja i trošenja javnog novca. Podcrtat ću i podatak da je Županija dobila bezuvjetan nalaz državne revizije. Posebno me vesele brojni projekti koji se provode u posljednje vrijeme u resorima obrazovanja,zdravstva te gospodarskog razvoja. Ulaganje u mlade, u njihovo obrazovanje, poticanje njihove darovitosti kroz Centre izvrsnosti, stvaranje jednakih mogućnosti za učenike s teškoćama kojima je potrebno osigurati pomoćnike u nastavi, uređivanje školskih zgrada kroz projekte energetske učinkovitosti veliki su iskoraci u podizanju standarda u obrazovanju. Osim u obrazovanju vidljivi su pomaci u zdravstvu, od obnove ambulanti primarne zdravstvene zaštite, nabavke nove opreme te edukacije liječnika, kao i nove investicije zdravstvenih ustanova. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, na dvogodišnjoj razini, naša županija bilježi rast od 7,6% BDP-a. Bilježi se i porast zaposlenosti,a  namjera je da se povećaju prijave na EU fondove naših gospodarstvenika“, istaknula je u svom govoru predsjednica Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije Đurđica Ištef Benšić.

O postignućima naše Županije, investicijama, realiziranim projektima, ali i onima koji se planiraju više je rekao župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs.
„Kada govorimo o sadašnjosti, ono što je ključno i za naše sugrađane najbitnije je pitanje koje je vezano uz stanje gospodarstva. Osvrnut ću se na podatke s početka mog mandata, za 2014./2015.godinu gdje je rast bruto nacionalnog dohotka na dvogodišnjoj razini u našoj županiji 7,6%. Naglasit ću, kada govorimo o tome, da smo mi druga županija po porastu bruto nacionalnog dohotka u Republici Hrvatskoj u te dvije godine. Samo je Osječko-baranjska županija ispred nas. Tako moramo i raditi. Moramo biti aktivni, bolji od drugih, truditi se jer tek s takvim porastima možemo računati da uđemo barem u sredinu ljestvice hrvatskih županija. Tu je i porast zaposlenosti koji bitno nadilazi državni prosjek. To je ono što želimo i za budućnost. Siguran posao uz gospodarstvo koje raste da bi ljudi našega kraja mogli vidjeti budućnost upravo u našim općinama i gradovima, upravo tu gdje sada jesmo. Nikako ne smijemo zaboraviti niti poljoprivredu. Ova županija jedna je od vodećih u Hrvatskoj u ukupnosti. Veseli me podatak da su naši OPG-i među vodećima u povlačenju sredstava Europske unije. Prije pet godina naša županija bila je zadnja po povlačenju sredstava Europske unije. Ovog trenutka Županija, kada govorimo o zdravstvu i školstvu ima projekte koji su ugovoreni u vrijednosti preko 350 milijuna kuna. Mi očekujemo da se to i poveća. Neki od naših strateških projekata, poput gradnje Opće bolnice Bjelovar, tek je početak u tijeku ovoga mandata. Mi želimo završetak gradnje pruge Sveti Ivan Žabno-Gradec, poveznicu na glavni prometni pravac. Želimo biti predgrađe grada Zagreba. Želimo da brza cesta dođe do Bjelovara i krene prema Virovitici. Želimo da se to dogodi odmah, ne za nekoliko godina. To vodi država i ovog trenutka obećanje koje smo dobili očekujemo da se pretoči u natječaje koji će biti raspisani i provedeni. Mi smo jedna od rijetkih županija koja nema niti metra brze ceste ili autoputa. Tu moramo dobiti jednako pravni status sa svima ostalima u Republici Hrvatskoj. Ovog trenutka Županija je uzela u ruke i ono što je najbitnije, a to su naše nadležnosti. Prije pet godina smo bili 18. Županija po izdavanju građevinskih dozvola, sada smo druga. Kada govorimo o zdravstvu koje je direktno u nadležnosti Županije, ulaganje u zdravstvo će biti u narednim godinama temeljem ugovora koji su potpisani u vrijednosti oko 190 milijuna kuna. Naša primarna zdravstvena zaštita se u cijelosti obnavlja. Nabavljamo aparaturu i tehniku, a ono što je najvažnije od svega, ulažemo u ljude. Naša bolnica ima povećanje specijalista na odjelima. To je ono što želimo, a sama Županija i Županijska skupština donijeli su odluku da će izdvojiti milijun kuna za potporu za naše liječnike i drugo zdravstveno osoblje svake godine, kako bi kada biraju bilo početak svoga rada, bilo nastavak, ako već rade kod nas, ostali u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Poduprijet ćemo njihovo stručno usavršavanje. Obnovit ćemo pedesetak škola kroz energetsku obnovu. Njih desetak je u radovima,a preostale očekuje početak natječaja. Želimo da do kraja mandata svaka pojedina škola, mala ili velika, dobije ukupnost energetske obnove. Želim reći da ćemo bespovratnim sredstvima poduprijeti naše gospodarstvenike i OPG-e za prijave za euro natječaje.  Mi  im moramo pružiti  sigurnost da idu tim putem“, istaknuo je župan Bajs.

Na svečanoj sjednici Županijske skupštine prigodno su se obratili i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić, izaslanik predsjednika Vlade RH Velimir Žunac, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Miro Totgergeli te izaslanik Predsjednice RH Matija Posavec koji je tom prilikom istaknuo:
„Izuzetno mi je drago da i Bjelovarsko-bilogorska, Koprivničko-križevačka, Varaždinska, Krapinsko-zagorska i Međimurska županija su županije čiji su se župani zajedno sa svojim suradnicima povezali kako bi nastojali utjecati na središnju vlast. Još uvijek živimo u dosta centraliziranoj državi. Da se Hrvatska mora ravnomjerno razvijati, kad gledamo iz pozicije Zagreba. Kao što je želja župana Bajsa da se ravnomjerno razvija, tako da i svaka hrvatska regija bude ravnomjerno razvijena. To je zapravo ta želja, gdje želimo velike infrastrukturne projekte koji su važni za sjever Hrvatske prezentirati da dobijemo i nacionalnu potporu. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju nešto najvrjednije što se dogodilo to je da je pružena šansa. Šansa gdje svatko po mjerljivim kriterijima može konkurirati za europski novac i zato mi je drago da je Bjelovarsko-bilogorska županija među vodećima po korištenju europskih sredstava. Ulaganje u gospodarstvo je također jedna odrednica zbog koje smo se povezali u ovome Savezu. Mi možda nemamo na sjeveru Hrvatske problema s proizvodnjom, stvaranjem, punjenjem proračuna centralnog, nemamo možda problema s rastom zaposlenosti ili smanjenjem nezaposlenosti. Međutim, ono što je definitivno problem je prosjek plaće.  Još uvijek na sjeveru Hrvatske se u nedovoljnoj mjeri čuva dostojanstvo radnika. I ako danas uzmemo prosjek plaće koji je 8000 kuna,a ovdje na sjeveru je to od 10-20 % manje. Gospodarski razvoj je preduvjet svakog drugog razvoja, kao što je ulaganje u obrazovanje, ulaganje u zdravstvo, u najmlađe preduvjet da imamo kvalitetan i sretan život u ovoj zemlji“, istaknuo je izaslanik Predsjednice RH Matija Posavec.

I ove godine dodijeljena su županijska odličja: Povelja počasnog građanina Bjelovarsko-bilogorske županije, Povelje Bjelovarsko-bilogorske županije, Plakete Tihomir Trnski i Medalje Bjelovarsko-bilogorske županije. Dobitnica Povelje počasnog građanina Bjelovarsko-bilogorske županije je češka dramaturginja Viktorie Hradska. Povelje Bjelovarsko-bilogorske županije dodijeljene su Draženu Gelenčiru i Obrtu za proizvodnju, preradu gljiva i trgovinu Andričić. Dobitnici Plakete Tihomir Trnski su: KUD Đeram Zajednice Mađara Grubišnog Polja, Sanela Tolić Medak, Pučka knjižnica i čitaonica Daruvar, Vedran Milić, Goran Gatalica, Tradicijski kulturni centar Bjelovar. Dobitnici Medalje Bjelovarsko-bilogorske županije su: Krešimir Ivančić, Ivo Gjaić, Udruga osoba s invaliditetom Grubišno Polje, Udruga hrvatske policije branitelja Daruvara 91. U ime nagrađenih obratila se ravnateljica Pučke knjižnice i čitaonice Daruvar Romana Horvat.
„Pripala mi je iznimna čast i zadovoljstvo obratiti se ovako svečanom skupu, u ime svih nas nagrađenih, jer nije mala stvar kada vaš rad i trud prepozna lokalna zajednica. Lijepo je živjeti u našoj BBŽ, što dokazujemo svi mi koji smo danas nagrađeni jer bez kvalitetnog rada ne bi bilo ni uspjeha. Hvala vam od srca“, naglasila je ravnateljica Pučke knjižnice i čitaonice Daruvar Romana Horvat.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a