• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Prosinac
27

POTPISAN UGOVOR S IZVOĐAČEM RADOVA ZA IZGRADNJU NOVE ZGRADE OPĆE BOLNICE BJELOVAR,TRENUTNO NAJVEĆE INVESTICIJE U ZDRAVSTVU U RH KOJA KREĆE U IZGRADNJU, VRIJEDNE 272 MILIJUNA KUNA

Ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dr. med. Ali Allouch, uz prisustvo bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa, potpisao je ugovor s izvođačem radova Radnikom d.d. Križevci vrijedan 272 milijuna kuna za gradnju nove zgrade Opće bolnice Bjelovar.
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar

Najveći je to i najvrjedniji objekt trenutno u zdravstvu koji kreće u izgradnju u Republici Hrvatskoj, a koji će iz temelja promijeniti uvjete rada i liječenja u bjelovarskoj Općoj bolnici. Tako će nova bjelovarska bolnica postati mjesto pružanja zdravstvene zaštite u novom modernom objektu 21. stoljeća za razliku od sada gdje se ona pruža u zgradama koje su građene u 18., 19. i 20. stoljeću.

1. Vrijednost projekta gradnje nove zgrade bjelovarske bolnice je 272 milijuna kuna.

2. Brutto građevinska površina izgradnje  je 18.802,95m2 .

Projektom su obuhvaćeni sljedeći sadržaji:

- rekonstrukcija dijela prizemlja postojeće zgrade interne radi proširenja postojećeg odjela RTG dijagnostike i dogradnja nove zgrade kirurških djelatnosti,

- zajednički poliklinički dijagnostički sadržaji u prizemlju, te dijelom u podrumu i na I. katu građevine, kao i objedinjeni hitni bolnički prijem u prizemlju građevine;

- stacionari svih kirurških djelatnosti (ORL, urologija, oftalmologija - na I. katu građevine, te ortopedija i opća kirurgija na nivou II. kata građevine),

- objedinjena dnevna bolnica svih kirurških djelatnosti, na I. katu građevine;

- objedinjena dnevna kirurgija svih kirurških djelatnosti na II. katu građevine;

- operacijski trakt i JIL - reanimacija i anesteziologija na III. katu građevine;

- spojni hodnici kojima se na nivou prizemlja povezuje novo projektirana dograđena građevina s postojećim građevinama interne i neuropsihijatrije ,,Vila Marija";

- uređenje vanjskih površina, djelomična rekonstrukcija i prilagođavanje postojećih, te dijelom izvedba novih internih prometnica i parkirališta, a radi nove dogradnje i nove organizacije prometa na parceli.

„Sama bolnica je kompleks u bruto iznosu od gotovo 19 tisuća kvadrata, sa nekoliko dvorana i svih drugih sadržaja. Konstrukcija je klasično armirana betonska, skeletna s ispunama, ventiliranim toplinskim fasadama, aluminijskom stolarijom i drugim.  Ovo nam je najvažniji projekt u idućem razdoblju.  Zdravstvu je to najpotrebnije jer mislim da je upravo taj sektor jedan od najvažnijih u našoj državi i našem društvu i veseli nas gradnja svakog ovakvog objekta, ulaganje u njega i sve drugo što s njim dolazi. Jako nam je drago zbog ovog projekta i želim dobru suradnju sa svima“, rekao  je predsjednik Uprave tvrtke „Radnik d.d.“ Križevci Mirko Habijanec.

Gradnja nove zgrade Opće bolnice Bjelovar treća je takva investicija u zdravstvu u Republici Hrvatskoj nakon gradnje općih bolnica u Zaboku i Puli koja će omogućiti podizanje standarda liječenja u Općoj bolnici Bjelovar za pacijente, ali i bolje uvjete rada za liječničko i medicinsko osoblje u toj zdravstvenoj ustanovi.

Naime, objekti Opće bolnice Bjelovar koji su građeni paviljonskim tipom datiraju iz 18., 19., i 20. stoljeća, a posljednja velika investicija uložena u gradnju nove zgrade u krugu Opće bolnice Bjelovar bila je sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Nova zgrada Opće bolnice Bjelovar omogućit će objedinjenje svih kirurških djelatnosti te modernu novu dnevnu bolnicu i uvelike poboljšati uvjete liječenja za oko 130 tisuća osiguranika koji svoju zdravstvenu zaštitu ostvaruju u bjelovarskoj Općoj bolnici. Ne treba ni posebno isticati što će to sve značiti za zaposlenike bjelovarske bolnice koji će imati mogućnost rada u novoj bolnici modernog tipa prilagođenoj standardu 21. stoljeća.

„Danas smo svjedoci povijesnog događaja za bjelovarsko zdravstvo. Naš san se ostvario i mi danas potpisujemo ugovor s izvođačem radova, tvrtkom „Radnik“ Križevci. Ne treba posebno istaknuti što s tim bjelovarsko zdravstvo dobiva. Kada završi izgradnja, naši liječnici i ostalo medicinsko osoblje te naši pacijenti imat će krasne uvjete 21.stoljeća. U toj zgradi će biti smješteni objedinjeni hitni prijem, bolnički prijem, dnevna kirurgija, dnevna bolnica i sve operativne grane s centralnim operativnim blokom i centralnom jedinicom za intenzivno liječenje i još puno toga što garantira kvalitetniju zdravstvenu uslugu i racionalizaciju troškova što zaposlenike i korisnike naših usluga veseli.  Koristim ovu priliku da zahvalim našem županu i njegovim suradnicima na nesebičnoj pomoći i podršci u realizaciji naših projekata, a pogotovo ovog. Zahvaljujem svima koji su dali svoj doprinos za njegovu realizaciju“, istaknuo je dr.med. Ali Allouch, ravnatelj Opće bolnice Bjelovar.

Inače, ovakav model gradnje nove zgrade bolnice trenutno je jedini mogući način gradnje bolnica u Hrvatskoj, a koji podrazumijeva financiranje europskim novcem. Nova bolnica  prijeko je potrebna našem kraju, a njenu gradnju očekuju građani naše županije koji zaslužuju liječenje i pružanje zdravstvene zaštite primjereno vremenu u kojem živimo.

Tako će u konačnici najveći projekt u zdravstvu u posljednjih četrdeset godina u našoj Županiji omogućiti daljnje podizanje kvalitete zdravstvene zaštite, ali i uvođenje novih metoda u liječenju pacijenata.

„Ova bolnica jedna je od najstarijih u Republici Hrvatskoj. Već nekoliko stoljeća ovdje se liječe pacijenti Bjelovara, ali i ovog dijela Hrvatske.  Ono što nedostaje ovoj bolnici je objekt 21. stoljeća. Potpisom ovog ugovora to će se dogoditi. Mišljenje struke je bilo da je nemoguće obnoviti montažne hale i montažne barake, da je nemoguće obnoviti dio objekata, da bolnica paviljonskog tipa nije ono što  je bolnica 21. stoljeća. Tek ovako jednim velikim ulaganjem može se riješiti sve ono što je potrebno.  Ono što ćemo dobiti je objekt za 21.stoljeće. Da li smo bili neracionalni? Pa i ne. Svi objekti koji su se mogli koristiti su i dalje u korištenju.  Neće se graditi u cijelosti nova bolnica nego veći dio bolnice. 130 je tisuća ljudi koji priliježu ovoj bolnici, veliki je to dio Hrvatske i pokazuje povjerenje koje ljudi imaju u ovu bolnicu. Također, bolnica treba služiti i onima koji u njoj rade. Nije isto raditi u potpuno novim objektima najnovijeg standarda ili u starim montažnim  tako da vjerujem da će to omogućiti bolje uvjete rada svim zaposlenicima. Izgradnja je dijelom financirana sredstvima Europske unije, sedamdesetak milijuna kuna, pet milijuna kuna do sada je odvojila Republika Hrvatska kroz Fond za sufinanciranje, ostatak bi trebala snositi Županija. Vjerujem da će se iznaći mogućnost da Vlada osigura sufinanciranje, kao što je to bilo u Puli. Mi možemo to snositi i sami preko županijskog proračuna, ali mislim da trebamo doći u istu poziciju kao i drugi koji grade istu bolnicu na isti način“, naglasio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
Potpis ugovora s izvođačem radova za izgradnju nove zgrade OB Bjelovar
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a