• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Studeni
26

POTPORA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE UDRUGAMA UMIROVLJENIKA PATKOVAC, SEVERIN, NOVA RAČA I MATICI UMIROVLJENIKA GRADA GRUBIŠNO POLJE

Bjelovarsko-bilogorska županija uslijed pandemije koronavirusa napravila je uštede u pojedinim segmentima, no izdvajanja za umirovljeničku populaciju nisu se smanjivala.
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika

Ove godine u proračunu je osigurano 1,2 milijuna kuna što je najveće izdvajanje za umirovljeničku populaciju od bilo koje druge Županije u Hrvatskoj.

Posljednjih osam godina umirovljeničke udruge prijavljuju svoje projekte svake godine na županijski Javni poziv za programe i projekte umirovljeničkih udruga, a programi i projekti su raznovrsni i tiču se socijalnih potreba, zdravstvene skrbi, programa koji se odnose na društveni dio, natjecanja, druženja te dodatnog obrazovanja građana starije životne dobi.

Među udrugama koje su svoje projekte  prijavile na ovogodišnji Javni poziv su i Udruge umirovljenika Patkovac, Severin, Nova Rača i Matica umirovljenika Grada Grubišno Polje s kojima je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs potpisao ugovore o dodjeli sredstava Bjelovarsko-bilogorske županije.

Udruga umirovljenika Patkovac na navedeni je Javni poziv prijavila projekt pod nazivom „Zajedničko druženje umirovljenika“ za koji će Bjelovarsko-bilogorska županija osigurati sredstva u iznosu od 9.500 kuna.

„Mi smo mlada udruga koja je tek sredinom ove godine dobila svu potrebnu dokumentaciju za upis u registar. Odlučili smo se za to kako bi pomogli ljudima starije životne dobi, da se više družimo i okupljamo, da nastavimo tradiciju održavanja starih običaja povodom blagdana. Zahvaljujem županu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i nadamo se daljnjoj dobroj suradnji. Sredstva ćemo iskoristiti i kako bi pomogli onima kojima je pomoć potrebna“, rekao je predsjednik Udruge umirovljenika Patkovac Josip Galović.

Udruga umirovljenika Općine Severin prijavila je projekt „Živim život“, a koji podrazumijeva uključivanje starijih osoba u život zajednice te uređenje i opremanje prostora udruge. Za tu namjenu Bjelovarsko-bilogorska županija izdvojit će sredstva u iznosu od 19.500 kuna.

„Ova sredstva nam jako puno znače. Utrošit ćemo ih za obnovu čajne kuhinje, kupnju namještaja i nabavu informatičke opreme. Imamo 66 članova koji su dosta aktivni. Otkako sam ja na čelu udruge svake godine javljamo se na županijski Javni poziv i da nema potpore župana ne bi mogli provoditi sve naše aktivnosti. Zahvaljujem županu Damiru Bajsu“, istaknula je Kata Mitrović, predsjednica Udruge umirovljenika Općine Severin.

Udruga umirovljenika Općine Nova Rača na Javni poziv za programe i projekte umirovljeničkih udruga prijavila je program „Nova mladost“  za koji je ostvarila potporu u iznosu od 19.500 kuna.

„Sredstva nam puno znače. Jedan dio utrošit ćemo za sređivanje, odnosno opremanje naših prostorija. Imamo 160 članova, okupljamo se četvrtkom, sada naravno zbog korone u manjem broju. Druženja, putovanja i ostale naše aktivnosti ljudima puno znače, osobito onima koji žive sami“, naglasio je predsjednik Udruge umirovljenika Općine Nova Rača Ljubinko Tošić.

Matica umirovljenika Grada Grubišno Polje na navedeni Javni poziv prijavila je projekt „Ostale aktivnosti vezane uz zadovoljavanje potreba i bolju kvalitetu života građana starije životne dobi“ za što je ostvarila potporu u vrijednosti 62.500 kuna.

„Naša Udruga koja broji oko 300 članova sigurno će znati potrošiti ova sredstva koja ćemo dobiti. Ove godine predvidjeli smo da sredstva utrošimo na način da naš prostor bude prepoznatljiv, uredit ćemo terasu, uredit ćemo prostor i izvana i iznutra tako da možemo reći da ćemo 80% sredstava iskoristiti za infrastrukturu, izgradnju i poboljšanje uvjeta u našim prostorijama, dok će 20% ostati za naše najpotrebitije članove, za obilježavanje značajnih datuma, pokoji izlet, druženja. Veliko hvala županu i Županiji“, rekao je predsjednik Matice umirovljenika Grada Grubišno Polje Željko Held.

„Mi smo od 2013. godine zauzeli stav da je populaciji treće životne dobi, koja čini veliki dio stanovništva u našoj županiji, potrebna osobita potpora i pomoć. Do tada je Županija izdvajala 17.500 kuna godišnje za sve udruge umirovljenika na području županije. Od tada se politika u bitnome promijenila. Naglasit ću da, u ovoj godini, unatoč koroni, odnosno ponajviše radi korone, potpore koje dajemo našim umirovljenicima ostale su jednake i svi zahtjevi udruga su prihvaćeni. Mi smo kao Županija prvi po izdvajanjima za umirovljeničke udruge u Republici Hrvatskoj“, naglasio je župan Damir Bajs.

Bjelovarsko-bilogorska županija provodi i niz drugih programa i projekata koji se tiču umirovljeničke populacije, pa je tako trenutno u tijeku kompletna obnova Doma za starije osobe u Bjelovaru vrijedna preko 13 milijuna kuna. Treba spomenuti i projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“, putem kojeg se brinulo o 350 korisnika diljem naše županije koji su dobivali potrebnu pomoć u svojim domovima.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
Potpis ugovora s udrugama umirovljenika
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a