• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Kolovoz
27

POTPORE BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE ZA NAŠE GOSPODARSTVENIKE, PODUZETNIKE I OBRTNIKE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs nastavlja s potpisivanjem ugovora vezanih uz ovogodišnje županijske potpore vrijedne preko 2 milijuna kuna za naše gospodarstvenike, poduzetnike i obrtnike, a ovoga puta temeljene na četiri županijske mjere:
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA

1. „Sufinanciranje dokumentacije za prijavu gospodarstvenika na fondove Europske unije i nacionalne izvore“,
2. „Sufinanciranje uvođenja sustava kvalitete“
3. „Sufinanciranje nastupa na sajmovima“
4. „Sufinanciranje otvaranja novih tradicijskih obrta“

Putem navedenih mjera Bjelovarsko-bilogorska županija želi pomoći svojim gospodarstvenicima, poduzetnicima i obrtnicima da lakše podnesu troškove pripreme potrebne dokumentacije za nacionalne ili pak europske fondove, ali i da im pomogne u poslovanju bilo da se radi o otvaranju obrta ili pak uvođenju sustava kvalitete, ali i prezentacije njihovih proizvoda na raznim sajmovima.

Prvi ugovor potpisan je prije nešto više od mjesec dana, a današnjim potpisivanjem ugovora županijske potpore ostvarilo je sedam naših gospodarstvenika i obrtnika u ukupnom iznosu od 41 tisuće kuna.

Tako su ugovori potpisani s:

1. Tvrtkom Hittner d.o.o. i to za dvije mjere – sufinanciranje nastupa na sajmovima (maksimalni iznos 5.000,00 kuna) i sufinanciranje uvođenja sustava kvalitete ISO 45001:2018 s 7.875,00 kuna. Inače, tvrtka Hittner d.o.o. bavi se proizvodnjom traktora i gotovih proizvoda od metala, a zapošljava 116 djelatnika.

2. Tvrtkom Galika d.o.o. potpisan je ugovor za mjeru nastupa na sajmovima, točnije za Sajam zdrave hrane i zdravog življenja. Djelatnost tvrtke je održavanje i njega tijela, a ima šest zaposlenih. Potpora koju su ostvarili iznosi 3.075,00 kuna, odnosno 50% investicije.

3. Tvrtkom MB Natural za uvođenje sustava kvalitete HACCP, ISO 9001, a tvrtka se bavi proizvodnjom farmaceutskih pripravaka. Tvrtka zapošljava dvoje ljudi, a ostvarili su potporu od 2.693,38 kuna, odnosno 50% investicije.

4. Tvrtkom Zeppelin Craft Brewery d.o.o. za sufinanciranje uvođenja sustava kvalitete ISO 9001:2015 i HACCP, a tvrtka se bavi proizvodnjom piva. Tvrtka zapošljava četiri osobe, a ostvarili su potporu u iznosu od 7.564,92 kune, odnosno 50% investicije.

5. Tvrtkom Tiskara Horvat za sufinanciranje uvođenja sustava kvalitete  IOS 9001:2015, a tvrtka se bavi izdavačkom i tiskarskom djelatnošću. Zapošljava šest osoba, a iznos potpore koju su ostvarili od Bjelovarsko-bilogorske županije je 3.136,50 kuna, odnosno 50% investicije.

6. Tvrtka KB Color za sufinanciranje geodetske usluge u postupku pripreme dokumentacije za natječaj nadležnog Ministarstva , a iznos potpore je 2.022,00 kuna, odnosno 50% investicije. Inače, osnovna djelatnost tvrtke je tiskarstvo, a zapošljava četiri djelatnika.

7. Obrt za klesarstvo Graniti Rajn za sufinanciranje otvaranja novog obrta za što se sukladno županijskom Javnom pozivu odobrava 10.000,00 kuna. Obrt se bavi rezanjem, oblikovanjem i obradom kamena, a zapošljava jednu osobu.

Spomenimo i to kako je natječaj Bjelovarsko-bilogorske županije za mjere našim gospodarstvenicima i obrtnicima otvoren do kraja godine, a kako pristižu prijave korisnika tako će Povjerenstvo razmatrati njihove prijave i sukladno tome potpisivat će se ugovori s korisnicima mjera.

Naime, svaka nova investicija u našoj županiji pridonosi daljnjem rastu županijskog gospodarstva i novom zapošljavanju i zasigurno daljnjem rastu BDP-a koji na dvogodišnjoj razini raste za 7,5% što je duplo veći rast u odnosu na državni prosjek.

„Kada govorimo o našoj Bjelovarsko-bilogorskoj županiji naznačit ću da gledajući podatke koje imamo Bjelovarsko-bilogorska županije je 2014. i 2015. zapravo imala najveći porast BDP-a gotovo u Hrvatskoj, da budem precizniji 7.5% porasta u to vrijeme smo bili drugi u Hrvatskoj. To znači da imamo i značajan set investicija, ali i da se u našem gospodarstvu nakon 3 godine dešava ono što moramo podcrtati, a to je ne samo smanjenje broja nezaposlenih koja je rekordna u Hrvatskoj, nego i porast broja zaposlenih i u gospodarstvu i u obrtu. Da bi to poduprli, Županija je u suradnji s obje komore Gospodarskom i Obrtničkom načinila set mjera za ovu godinu preko dva milijuna kuna potpora koje idu posebice prema našim obrtnicima, gospodarstvenicima kada govorimo o njihovim prijavama na EU fondove. Mislimo da je to ključno i možda najvažnije da se iskoristi ta šansa koju imamo. U setu tih mjera, natječaja, potpisat ćemo danas niz ugovora, a natječaji traju i dalje. Ono što me veseli je to što je povećan interes za mjerama i ja vjerujem da ćemo uspjeti u tom naumu, a to je zapravo da smanjimo rizik našim obrtnicima i poduzetnicima kod prijave na EU fondove. Kroz ovakve mjere mi zapravo smanjujemo rizik poduzetnicima i obrtnicima kojeg oni imaju. Naše mjere su i šire, mi sufinanciramo i uvođenje sustava kvalitete koje je jedno od ključnih elemenata, sufinanciranje nastupa na sajmovima, ali i otvaranje novih obrta. Meni je drago da su s nama i neki novi obrtnici, koji su se prijavili u našu Obrtničku komoru, to pokazuje jedan pobuđen elan i te brojke koje se potvrđuju u praksi. Ne treba ih uzeti zdravo za gotovo, treba biti aktivan i aktivnim mjerama možemo očekivati da nastavimo rast i u budućnosti“, naglasio je prilikom potpisivanja ugovora župan Damir Bajs.

„U svakom slučaju ove potpore koliko god se činile ne kapitalno značajne, ali u svakom slučaju vesele naročito ako se radi o mikro, malim i srednjim poduzetnicima i obrtnicima. Svaka kuna je dragocjena u sustavu fiskalne, parafiskalne politike koja je dosta u Hrvatskoj teška i veliki teret za općenito poslovanje. Svaka kuna koja dođe od bilo kuda je jako bitna i dati će neki učinak. Ovo je jedini model koji za sada može županija osigurati i ovo je za pozdraviti i nadam se da će to biti veće u budućnosti. Ovo što se gosp. župan osvrnuo na pomake u gospodarstvu to moram zaista isteći, oni su značajni u prvome redu što se tiče investicija i tu je veliki rast negdje oko 40% čak i više u odnosu na prošlu godinu“, rekao je predsjednik Gospodarske komore Bjelovarsko-bilogorske županije Jakov Čorić.

„Za obrtništvo su iznimno važne te potpore, to je zapravo ono što obrtnici trebaju, da se zbilja nešto može dobiti s minimalnim setom dokumenata i u vrlo kratkom vremenu dobiti. Obrtnicima su i EU fondovi i neki drugi državni fondovi, uz koje ide kilogram papira u praksi zapravo prilično nedostupni. Čast izuzetcima, ali u načelu to obrtnici ne koriste. Ovakve potpore su dobrodošle. Obrtnici po mom mišljenju nisu sami u stanju napraviti revolucionarni skok i mi smo naslonjeni na te investicije koje su spominjane rast tzv. velikog gospodarstva i samo tako možemo rasti i brojem i zaposlenošću. Mi imamo sreću što je naša županija na vrhu po broju zaposlenih u obrtu i to je dobro za razliku od nekih drugih županija koje imaju tu problem, a ovakve mjere potiču da to valja, da to vrijedi, da je to poželjno društvu“, rekao je predsjednik Obrtničke komore BBŽ Goran Grgić.


„Što se tiče ove potpore, ja se mogu toplo zahvaliti i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i županu Damiru Bajsu zato što su omogućili tu novčanu pomoć, jer svaka kuna koja se dobije od države, u ovom slučaju županije, uvelike olakšava poslovanje i tržišnu utakmicu. U ovom slučaju kod mene će koristiti kao pomoć doprinosa.  Što se tiče svih tih potpora male vrijednosti, to je jako lijepo da danas o meni obrtniku, ali i drugim poduzetnicima i gospodarstvenicima netko brine, naglasio je Tomislav Rajn vlasnik novootvorenog obrta Klesarstvo Graniti Rajn.

„Prijavili smo se za potporu sustava kvalitete s obzirom da dugi niz godina vodili smo se kvalitetom i to nam je bio glavni cilj, a s obzirom da se tržište širi, željeli smo i papirnato dokazati tu svoju kvalitetu tim certifikatom. Stoga željela bih se zahvaliti županiji i gospodinu Bajsu na dodijeljenoj potpori, kao što su svi rekli, svaka financijska potpora nam dobro dođe“, istaknula je vlasnica tvrtke Tiskara Horvat d.o.o. Ana Zlomislić čiju je tiskaru nakon potpisivanja ugovora obišao župan Bajs sa suradnicima.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
POTPORE BBŽ GOSPODARSTVENICIMA
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a