• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Prosinac
23

PREDSTAVLJENA PUBLIKACIJA „LJEPOTA MAJČINSTVA 2019“

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, predsjednica Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo dr. Marija Čatipović, direktorica Alfa radija Danijela Vusić, uz prisustvo majki s djecom te predstavnika Doma zdravlja BBŽ, predstavili su javnosti publikaciju „Ljepota majčinstva 2019“.
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“

Publikacija „Ljepota majčinstva 2019“ nastavak je promocije dojenja i majčinstva te se veže na jedinstvene modne revije „Ljepota majčinstva“. U suradnji s Domom zdravlja BBŽ, brošura će se podijeliti u pedijatrijske, ginekološke i ordinacije obiteljske medicine u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Publikacija sadrži fotografije svih sudionica tri ovogodišnje revije koje su održane u Bjelovaru, Daruvaru i Osijeku te njihova promišljanja o majčinstvu i dojenju te stoga može biti „štivo koje se gleda i čita kad se čeka kod doktora“.

Namjera je da publikacija posluži kao promotivni materijal o dojenju i majčinstvu kako bi se što više budućih majki odlučilo, prema UNICEF-ovoj preporuci, do 6 mjeseci starosti djeteta isključivo ga dojiti.

Projekt „Ljepota majčinstva“ samo je dio aktivnosti kojima se promovira dojenje u našoj županiji, a u koje su uključene edukacije, poboljšavanje uvjeta u rodilištima, izdavanje promidžbenih materijala, osnivanje grupa za potporu dojenja.

Aktivnosti su to koje podupire i Bjelovarsko-bilogorska županija, koja je kao prva u Hrvatskoj nosila naziv „Županija prijatelj dojenja“. Naime, u siječnju 2013. godine osnovan je Koordinacijski odbor Bjelovarsko–bilogorske županije za „Županiju prijatelj dojenja“. Riječ je o programu koji se provodi u suradnji s UNICEF-om i Ministarstvom zdravstva s ciljem promicanja svih aktivnosti vezanih za dojenje.

Zahvaljujući tom programu te brojnim aktivnostima kojima se promiče dojenje broj dojilja koje doje do 6 mjeseci  je od 2013. godine značajno porastao, a veseli i sve veća zainteresiranost i uključenost očeva u te najranije početke roditeljstva.

Treba napomenuti da liječnici ističu važnost dojenja kako iz zdravstvenih tako i iz emotivnih razloga budući da dojenje nije samo hranjenje već i kontakt majke i djeteta koji pozitivno djeluje na djetetov psihomotorni razvoj. 

„Prekrasna ideja naše vrijedne doktorice Čatipović pretočena je, četvrtu godinu, u publikaciju „Ljepota majčinstva“. Zahvaljujem se županu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji koja od prve godine podržava projekt Ljepota majčinstva. Posebno smo ponosni na to što je Ljepota majčinstva krenula iz Bjelovarsko-bilogorske županije, a u ovoj publikaciji proširili smo se i na grad Osijek. Plan je da se u idućoj godini proširimo na još neke županije. Sjajno je to što imamo priliku promovirati majčinstvo i dojenje“, rekla je direktorica Alfa radija Danijela Vusić.

„Zahvalna sam čelništvu naše Županije i svim suradnicima na ovoj promociji i ponosna sam što to uspijevamo širiti i izvan granica naše županije.  Volim spomenuti da je prije dvadesetak godina do tri mjeseca starosti djeteta dojilo samo oko 40% majki, a sada ih je više od 70%. Također, do 6 mjeseci je dojilo samo oko 15%, a sada oko 50%“, naglasila je dr. Marija Čatipović, predsjednica Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo

„Majčinstvo i dojenje za mene je ispunjenje svega. S prvim djetetom sam imala poteškoća, ali s drugim sam odlučila da me ništa u tome neće spriječiti tako da ću dojiti dok god to moje dijete bude željelo“, rekla je Natalija Rajković, sudionica projekta „Ljepota majčinstva“.

„Dojenje je neprocjenjiv dar djetetu koji mu se može dati. Imam tri sina, svu trojicu sam dojila i zbog toga sam sretna i planiram dojiti sve dok to moj sin bude želio“, izjavila je Marina Šimunović, sudionica projekta „Ljepota majčinstva“.

„Ima jedna prekrasna rečenica, a ta je da majčino mlijeko i majčino srce nema zamjene što je svakako istina“, naglasila je Đurđica Pavičić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Doma zdravlja BBŽ.

„Bjelovarsko-bilogorska županija je primjer dobre prakse. To znači da sve ono što se radi ovdje preporučuje se u drugim županijama. Preporuke UNICEF-a vezane su uz konkretne stvari. To znači da se dojenjem omogućava, ne samo psihološka veza između djeteta i majke, već i kroz niz zdravstvenih parametara zdraviji početak života.  Također, brojne aktivnosti dovele su do toga da budemo među vodećim županijama po broju žena koje doje“, istaknuo je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
Predstavljanje publikacije „Ljepota majčinstva“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a