• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2015.
Studeni
6

PREDSTAVNICE CRVENOG KRIŽA NA PRIJEMU KOD ŽUPANA DAMIRA BAJSA

Župan Damir Bajs primio je predstavnice županijskog Crvenog križa na čelu s predsjednicom Karmelom Caparin i ravnateljicom Crvenog križa Bjelovarsko-bilogorske županije Melitom Lozinom.

Tom prilikom razgovarali su o radu Crvenog križa i planovima za 2016. godinu. Naime, županijski Crveni križ ne djeluje samo na području Bjelovarsko-bilogorske županije, već po potrebi i u cijeloj Hrvatskoj.  Naša županija se može pohvaliti sa velikim brojem darivatelja krvi, ali i volonterima koji nesebično pomažu drugima. To su pokazali i odlaskom na krizna žarišta kako bi pomogli ljudima koji su se našli u izbjegličkom valu koji prolazi i kroz našu zemlju. Sve to zajedno rade pod načelima humanosti, nepristranosti, neutralnosti, neovisnosti, dobrovoljnosti, jedinstvenosti i univerzalnosti.

Pohvalio bih ukupnost aktivnosti svih ljudi s područja naše županije. Treba posebno istaknuti da se naš kraj karakterizira kao kraj koji želi pomoći drugima. Možda to dovoljno ne ističemo uvijek, ali naši ljudi su uvijek tamo gdje je najpotrebnije. Dokaz je tome da prošle godine u Slavoniji, bili su prisutni služba HGSS-a, koji su bili prvi prisutni kada je dolazio vodeni val, zatim naši vatrogasci, policajci i članovi Crvenog križa. To se nastavlja i kroz ovaj izbjeglički val, gdje su naši volonteri na terenu kako bi pomogli tim ljudima, rekao je župan Bajs.

Koliko je važno darivanje krvi, istaknula je predsjednica Crvenog križa Bjelovarsko-bilogorske županije Karmela Caparin. Postoji velika potreba krvi na godišnjoj nacionalnoj razini, čak oko 180 000 do 200 000 doza. U našoj županiji odaziv je dobar. Imamo i jubilarne darivatelje, gospođu koja je svoju krv darovala 75 puta, te šest muškaraca koji su to učinili čak sto puta, izjavila je Caparin.

Tijekom 2015. godine na području naše županije prikupljeno je više od 5000 doza krvi, što nas svrstava među prvih pet županija na razini Hrvatske. Ipak, cilj Crvenog križa je povećati broj darivatelja jer krv je nezamjenjiva. Stoga je bitno aktivirati i potaknuti ljude koji je još nisu darovali. Žene svoju krv mogu dati tri puta godišnje, dok muškarci mogu to činiti češće, do četiri puta godišnje, ovisno o zdravstvenom stanju.

Darivanjem krvi provjeravate svoje zdravlje i pomažete ljudima kojima je to potrebno. Cilj nam je proširiti tu humanu obitelj, ali ovom prilikom i zahvaliti svim ljudima koji to čine, istaknula je ravnateljica Crvenog križa Melita Lozina, te objasnila i ostale aktivnosti Crvenog križa. Prošle godine bili smo u poplavljenoj Slavoniji, te smo u roku od tri dana poslali šleper od 25 tona pomoći na što sam iznimno ponosna. Nakon više od godinu dana opet smo usmjereni na Slavoniju. U mjesec dana dvadeset ljudi s našeg područja otišlo je pomoći izbjeglicama. Iako uvjeti nisu bajni sa sobom su donijeli pozitivna iskustva i dojmove, zaključila je Lozina.

Zahvaljujući sredstvima Županije nabavljen je automobil za potrebe Crvenog križa Garešnica, a sada postoji potreba za novim vozilom Crvenog križa Daruvar i Grubišno Polje. Stoga su ovu priliku predstavnici Crvenog križa iskoristili za službeno mišljenje župana o tom problemu, te za razgovor o planovima za 2016. godinu.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a