• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2021.
Siječanj
27

PROJEKTOM „PLETENICA ŽIVOTA- FAZA II“ DO ISPUNJENIJEG I SRETNIJEG ŽIVOTA GRAĐANA TREĆE ŽIVOTNE DOBI

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji svaki peti stanovnik ima iznad 65 godina, a briga i skrb o njima jedan je od prioriteta Bjelovarsko-bilogorske županije. U skladu s tim, Bjelovarsko-bilogorska županija provodi niz projekata koji imaju za cilj poboljšanje kvalitete njihova života.
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac

Jedan od takvih projekata je europski projekt „Pletenica života- faza II“, kojemu su ciljana skupina osobe treće životne dobi i u sklopu kojega su organizirani dnevni boravci u Velikom Grđevcu i Velikom Trojstvu kao mjesta njihova okupljanja, druženja i organiziranja aktivnosti.

Projekt je vrijedan 1.5 milijuna kuna, nositelj mu je Bjelovarsko-bilogorska županija, a  provodi ga u suradnji s partnerima, a to su Pomoć u kući starijim osobama Općine Veliko Trojstvo i Centar za pomoć i njegu u Općini Veliki Grđevac.

Sredstva za projekt koji će se provoditi 2 godine u potpunosti su bespovratna, a dodijeljena su iz Europskog socijalnog fonda i državnog proračuna.

Projektom „Pletenica života- faza II“ koji je započeo u listopadu prošle godine,  obuhvaćeno je 110 osoba, a riječ je o osobama starije životne dobi, osobama s invaliditetom te članovima obitelji uključenih u projektne aktivnosti, dok je projektom zaposleno ukupno 8 osoba.

„Puno mi znači što mogu doći u dnevni boravak, družimo se i lijepo nam je. Ovdje dolazim svaki tjedan, bavim se ručnim radom, konkretno štrikanjem. Puno mi znači da u ovim godinama mogu dobiti podršku i potrebnu uslugu. Od svega mi najviše znači razgovor“, istaknula je korisnica Anđelka Maljak iz Velikog Grđevca.

Dok su 4 osobe zaposlene za upravljanje projektom i administraciju, 4 osobe zaposlene su za rad s korisnicima,  odnosno u svakom dnevnom boravku po 2 osobe  koje su na taj način važan dio njihove svakodnevice.

„Na ovom projektu s našim korisnicima radim u dnevnom boravku. Zbog toga sam vrlo zahvalna i osjećam se predivno. Najsretnija sam što stariji ljudi i osobe s invaliditetom nisu sami niti zaboravljeni. Zahvaljujem županu Damiru Bajsu i načelniku Tomislavu Pavlečiću što su omogućili da i u drugoj fazi projekta dnevni boravak bude ovdje u našoj općini. Ovdje se susrećemo tri puta na tjedan i radimo u manjim grupama. Iako su uvjeti zbog epidemije koronavirusa izmijenjeni, još uvijek sve funkcionira onako kako treba“, istaknula je Dragica Karakaš, gerontodomaćica i zaposlenica na projektu.

Aktivnosti koje su korisnicima omogućene u sklopu projekta obuhvaćaju i radionice te okrugle stolove, a ono što je najvažnije od svega je socijalno uključivanje u društvo.

Druženja umirovljenika, uz poštivanje svih epidemioloških mjera, u dnevnim boravcima u Velikom Grđevcu i Velikom Trojstvu svakog su radnog dana, a njihova sretna i zadovoljna lica, najbolji su pokazatelj vrijednosti ovoga projekta.

Samim time našim sugrađanima treće životne dobi omogućava se kvalitetniji i zdraviji način ispunjavanja svakodnevice, doprinosi se izjednačavanju mogućnosti s razvijenijim urbanim sredinama, a promiče se i razvoj novih socijalnih usluga u zajednici.

„Općina Veliki Grđevac i Bjelovarsko-bilogorska županija već dugi niz godina partneri su na raznim projektima. Jako me veseli što smo uspješni u tome i zahvaljujem Županiji na pomoći u realizaciji svih projekata.  Takvu suradnju nastavljamo provoditi i dalje. Potreba za pomaganjem osobama starije životne dobi i osobama s invaliditetom na našem području je velika. Djeca su se odselila i mnogi su ljudi ostali sami i potrebna im je pomoć“ rekao je načelnik Općine Veliki Grđevac, Tomislav Pavlečić.

U sklopu projekta osigurana su i 2 automobila,  po jedan za svakog partnera i to kako bi se korisnike iz njihovih domova dovezlo u dnevni boravak,  a ključeve jednog vozila danas je u Velikom Grđevcu uručio bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

„Jako nas raduje što ćemo na raspolaganju imati vozilo, čime će kvaliteta našeg rada biti još veća. Zadesila su nas čudna vremena, no mi se moramo brinuti za naše sugrađane u potrebi. Prva faza projekta je odrađena, također u suradnji sa Bjelovarsko bilogorskom županijom i ostalim suradnicima. Tada smo imali zaposlene četiri osobe na period od dvije godine. Nastavak projekta zapravo dijelimo sa Općinom Veliko Trojstvo, gdje će također biti zaposleno nekoliko djelatnika. Na projektu će ukupno u Velikom Trojstvu i Velikom Grđevcu raditi osam zaposlenika, voditelji projekta, pomoćnici ili asistenti te djelatnica za financije. Pomoću vozila mi ćemo obilaziti i osobe na udaljenijem području, što će njima jako puni značiti. Što se tiče osoba s invaliditetom, vozila su prilagođena pa će im biti olakšan dolazak u naš prostor, gdje će svi sukladno svojim kreativnim mogućnostima nešto raditi i izrađivati, sudjelovati u edukacijama i na radionicama. Brinut ćemo za ukupno 110 korisnika. Imamo razrađen plan radionica koji bi korisnicima trebao pomoći u ostvarivanju bolje socijalizacije. Čast nam je što možemo biti partner Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na ovom projektu i nadam se da će ovakvih i sličnih projekata u budućnosti biti još više“,  pojasnio je Željko Vincek, ravnatelj Centra za pomoć i njegu Veliki Grđevac.

Bjelovarsko-bilogorska županija prije sedam godina bila je posljednja u Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz EU fondova. Danas se nalazi na trećem mjestu s više od sto različitih projekata od kojih se neki provode u suradnji s ustanovama, Općinama i Gradovima, a projekt „Pletenica života- faza II“ jedan je od takvih.

„Naša županija ima veliki broj stanovnika treće životne dobi, točnije svaki peti stanovnik ima iznad 65 godina. Mnogi su sami i nemaju od koga dobiti potrebnu pomoć. Novo moderno vrijeme razdvaja obitelji, djeca se često presele u neka druga mjesta, gradove, pa čak i države. Možda bi im i pomogli, no to jednostavno fizički nije moguće. Ključno je da starijim sugrađanima osiguramo barem osnovne usluge koje će im biti od velikog značaja, poput nabavke potrepština, kuhanja ručka, cijepanja drva i slično. Kroz ovaj projekt napravljen je i dodatni iskorak, a to je uključenje naših sugrađana u društvo i životne aktivnosti koje ne mogu sami obavljati. Korisnicima će biti pružena pomoć, moći će se međusobno družiti, slušat će predavanja u dnevnom boravku. To će im omogućiti ljepši život, posebno sada u vrijeme epidemije. Ovaj program omogućava ono što je najvažnije, a to je da ljudi ostanu tamo gdje žive. Naravno, sve aktivnosti odvijat će se sukladno propisanim epidemiološkim mjerama“ zaključio je župan Damir Bajs.

Konstantna briga i skrb o starijim i nemoćnijim sugrađanima obveza je naše zajednice, ujedno i iskazivanje važnosti njihove uloge u našem društvu, a Bjelovarsko-bilogorska županija provedbom projekata i izdvajanjima od preko milijun kuna na godišnjoj razini, osigurava kvalitetne uvjete za život prilagođene potrebama i sposobnostima građana treće životne dobi.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
Predaja vozila Centru za pomoć i njegu u općini Veliki Grđevac
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a