• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Rujan
14

PROJEKTOM “ZA ŽENE BBŽ” OMOGUĆENA PRIJEKO POTREBNA POMOĆ NAŠIM STARIJIM I NEMOĆNIM SUGRAĐANIMA, A NA TRŽIŠTE RADA UKLJUČENE DUGOTRAJNO NEZAPOSLENE ŽENE

Bjelovarsko-bilogorska županija treća je Županija u Hrvatskoj po povlačenju europskih sredstava s projektima ukupne vrijednosti 700 milijuna kuna. Jedan od projekata koji je uspješno priveden kraju nosi naziv „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“ i za koji je danas održana završna konferencija.
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“

Riječ je o projektu vrijednom 10.3 milijuna kuna od kojih su 300 000 kuna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije koja ga je kao nositelj provodila  u suradnji s 12 partnera.

Tijekom protekle dvije godine koliko se projekt provodio do posla je došlo 70 žena koje su brinule o 350 korisnika na području Bjelovarsko-bilogorske županije, mahom starijih i nemoćnih osoba te osoba s invaliditetom.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji više od 20 posto stanovnika ima preko 65 godina i potrebna im je pomoć koja im je ovim projektom i omogućena. Također, pružena je mogućnost dugotrajno nezaposlenim ženama da dođu do radnog mjesta.

Svaka zaposlena žena brinula je o pet korisnika koje su redovno obilazile i pružale im svu potrebnu pomoć, bilo da se radi o obavljanju kućanskih poslova, nabavci lijekova, pomoći pri obavljanju osobne higijene ili pak održavanju domaćinstva te kuhanju obroka. Nikako ne treba zanemariti ni socijalni kontakt i razgovor koji su od iznimne važnosti.

Također, projekt je nudio i mogućnost stručnog usavršavanja. Nakon dvije godine rada s korisnicima 49 žena od početka lipnja ove godine pohađalo je edukacije. Osam žena završilo je edukaciju za pomoćnu kuharicu, a 41 žena stručno se usavršavala za njegovateljicu, za što im je na današnjoj završnoj konferenciji župan Damir Bajs uručio i uvjerenja o osposobljavanju.

„Sudjelovanjem u ovom projektu ostvarila sam ono što sam željela i zahvalila bih se svima koji su nam omogućili da nadogradimo svoje znanje i steknemo nova iskustva. Ovaj projekt je odličan i za žene koje teško pronalaze posao kao i za korisnike kojima je pomoć potrebna“, rekla je polaznica edukacija Ivana Jašarov.

Bjelovarsko-bilogorska županija na taj način svim zainteresiranim ženama omogućila je stjecanje dodatnih znanja i vještina, a za edukacije je izdvojila 200 000 kuna.  Treba istaknuti kako je riječ o programima koji se upisuju u radnu knjižicu te se samim time povećava mogućnost zapošljavanja žena na tržištu rada.

I dok je projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“ priveden kraju, Bjelovarsko-bilogorska županija prijavila je nastavak ovog projekta na natječaj „Zaželi-program zapošljavanja žena-faza II“.

Projekt je prošao administrativnu provjeru, odnosno prvu fazu postupka dodjele bespovratnih sredstava i vrijedan je 5.6 milijuna kuna, što je jedan od najvećih iznosa u Hrvatskoj.

U projekt bi bila uključena 61 nezaposlena žena koje bi skrbile o 366 korisnika najvećim dijelom osoba starije životne dobi te osoba s invaliditetom.

Na taj način Bjelovarsko-bilogorska županija pruža sustavnu brigu i skrb našim starijim i nemoćnim sugrađanima, omogućuje im prijeko potrebnu pomoć te samim time poboljšanje kvalitete života.

„Ovaj projekt smo uspješno odradili, a kako se čini, izgleda da ćemo ga imati prilike i nastaviti. Mi smo ženama koje su teško ili nikako pronalazile poslove pružili mogućnost da se zaposle na dvije godine, imaju redovita primanja i na koncu, da se brinu za korisnike kojima je takva vrsta pomoći itekako potrebna. Poznato je da na području Bjelovarsko – bilogorske županije imamo jako puno ljudi starije životne dobi koji ovise o tuđoj njezi i pomoći. U Velikom Grđevcu je putem projekta zaposleno osam žena koje su brinule o 40 korisnika. Projekt je završio, a oni su se na djelatnice navikli i kada smo rekli da su dvije godine završile, doslovno je nastala panika. Iz tog razloga ćemo napraviti sve da se projekt nastavi. Već zadnjih 11 godina Veliki Grđevac ima Centar za pomoć i njegu putem kojeg odlično surađujemo sa Bjelovarsko – bilogorskom županijom koja itekako prepoznaje potrebe naših korisnika. Zbog toga sam vrlo zahvalan, ali i ponosan“,  rekao je Željko Vincek, voditelj Centra za pomoć i njegu općine Veliki Grđevac.

„Nakon Grubišnog Polja, Veliko Trojstvo je druga jedinica lokalne samouprave koja provodi ovakav program i to najviše zahvaljujući našem županu Damiru Bajsu. Da tada nismo imali njegovu podršku, sa programom vjerojatno ne bismo ni krenuli. Pošto imamo sve više starih ljudi o kojima nema tko brinuti, povećana je i potreba za pružanjem pomoći i skrbi“,  poručio je Ivan Kovačić, načelnik Općine Veliko Trojstvo.

„Mi smo zaista ponosni što smo sudjelovali u ovom projektu i nadam se da će sve ostati isto i u slijedećem ciklusu provedbe projekta. Projekt je za našu ustanovu bio veliki izazov, jer smo odjednom imali veliki broj polaznica, no kako smo počeli proširivati svoje aktivnosti i sadržaje, sve smo uspjeli odraditi kako treba i na vrijeme. Praksa se odrađivala zahvaljujući razumijevanju i odličnoj suradnji sa ustanovama koje skrbe o starijima“,  izjavila je Zvjezdana Galkowski, ravnateljica Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar.

„Prije sedam godina je Bjelovarsko – bilogorska županija bila posljednja u Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz EU fondova. Ovog trenutka smo na trećem mjestu i imamo više od sto različitih projekata koji su odrađeni europskim novcem. Posebno važni su upravo projekti koji se tiču ljudi u našoj županiji koja ima zaista veliki broj ljudi iznad 65 godina, kako u ruralnom, tako i u urbanom dijelu. Situacija se po pitanju starijih ljudi dosta promijenila i pri tome se ne možemo osloniti samo na obitelj. Pomoć u kući je za mene najkvalitetniji način brige za starije. Osobe ostaju u svojim domovima, sredinama i poznatom okruženju, a uz sebe imaju osobe koje im pomažu i sa njima razgovaraju. Posebno mi je bilo drago kada sam obišao korisnike i od njih čuo koliko im ta pomoć u kući znači. U tom smislu najviše zahvaljujem ženama koje su kvalitetno brinule o svojim korisnicima. Danas je podijeljena 41 diploma o usavršenim dopunskim znanjima i vještinama za njegovatelja, što također ne smijemo zanemariti. Ovo nije kraj projekta, već samo kraj prve faze. Mi idemo prema drugoj fazi koja će vrijediti nešto manje, točnije 5,6 milijuna kuna, a u projekt bi bila uključena 61 osoba koja će brinuti od 366 osoba“,  rekao je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
Završna konferencija projekta „Za žene BBŽ“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a