• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Veljača
19

PROJEKTOM “ZA ŽENE BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE” 70 ŽENA BRINE O 350 KORISNIKA KOJIMA JE POMOĆ PRIJEKO POTREBNA

Bjelovarsko-bilogorska županija nastavlja s uspješnim provođenjem europskih projekata vrijednih oko pola milijarde kuna, a jedan u nizu je i projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“, vrijedan 10,3 milijuna kuna.
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača

Riječ je o projektu koji je započeo 1. lipnja 2018. godine, a putem njega do radnog mjesta na dvije godine došlo je 70 nezaposlenih žena koje brinu o 350 korisnika na području Bjelovarsko-bilogorske županije mahom starih i nemoćnih  osoba te osoba s invaliditetom.

Sustavna je to briga Bjelovarsko-bilogorske županije o starim i nemoćnim osoba na području županije već dugi niz godina, jer podsjetimo svojevremeno je Bjelovarsko-bilogorska županija sama financirala projekt „Pomoć u kući starim i nemoćnim“, a otvaranjem mogućnosti korištenja europskih sredstava provodio se i projekt „Pletenica života“, a danas projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“.

Dvostruka je vrijednost tih projekata, jer s jedne strane do radnog mjesta dolaze dugotrajno nezaposlene žene, a s druge strane stari i nemoćni, jedna od najosjetljivijih skupina našeg društva, dobiva prijeko potrebnu pomoć.

Jedna od njih je i sedamdesetosmogodišnja Ana Mlinar iz Stare Rače o kojoj brine zaposlenica na projektu Mira Pavlović. Gospođa Pavlović kao i ostale zaposlene žene, svaka od njih, brine o pet korisnika koje obilaze redovno i pružaju im svu potrebnu pomoć bilo da se radi o obavljanju kućanskih poslova, nabavci lijekova, pomoć pri obavljanju osobne higijene ili pak održavanju domaćinstva, kuhanju obroka, a ne treba zanemariti ni socijalni kontakt i razgovor koji je svima nama potreban.

Također, projekt nudi i mogućnost stručnog usavršavanja za njegovatelje, pomoćne kuhare, pomoćne konobare i edukacije za samostalnog knjigovođu, a predviđeno je te edukacije dvije trećine zaposlenih žena na projektu i prođe.

Projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“ provodi se u okviru europskog programa „Zaželi“ ima najviše partnera u Hrvatskoj odobren je za njega maksimalni iznos sredstava od 10 milijuna kuna, a sama županija podupire ga s 300 tisuća kuna.

Programom je predviđena i nabava niza tehničke opreme kao i sredstava za rad, a sukladno s tim bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs tijekom posjeta općini Nova Rača potpisao je i ugovor o nabavci sredstava za čišćenje i higijenskih potrepština vrijedan gotovo 700 tisuća kuna.

Ovaj program financijski nije ni izdaleka najvrjedniji europski projekt Bjelovarsko-bilogorske županije, ali zapošljava dugotrajno nezaposlene žene, ima najviše korisnika, traje 2 godine i u konačnici na njega se veže 12 partnera.

Riječ o Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, Centrima za socijalnu skrb Bjelovar, Daruvar i Čazma, Pomoći u kući starijim osobama Općine Veliko Trojstvo, Centrom za pomoć i njegu Općine Veliki Grđevac, Gradom Grubišno Polje, Općinama Velika Pisanica, Berek i Ivanska te Domom za starije osobe Bjelovar koji pokriva područja Nove Rače, Velike Trnovitice i Dežanovca.


„Na području naše općine ima starijih ljudi kojima je potrebna pomoć u kući. Ovaj projekt je vrijedan i puno znači našim korisnicima. Iako su na početku ljudi bili malo skeptični i mislili da će nešto morati ostaviti Općini, Županiji, vrlo brzo su se uvjerili da im je pomoć besplatna i da se ne moraju ničega odreći. S današnjim danom i potpisom ovog ugovora korisnici će dobiti pakete s higijenskim potrepštinama. Upravo ovaj županijski projekt bio je poticaj i za druge korisnike da sudjeluju u projektu koji provodi Općina Nova Rača“, rekao je načelnik Općine Nova Rača Darko Knežić i zahvalio županu Bajsu na suradnji i pomoći.

„Velika mi je čast i zadovoljstvo da sudjelujem u tako plemenitom projektu u kojem se pomaže starijim osobama,a mnoge žene će na taj način dobiti posao i pomoći ljudima kojima je ta pomoć potrebna. Zahvaljujem na povjerenju“, izjavio je predsjednik Uprave Narodnih Novina d.d. Zlatko Hodak.

„Jedno od obilježja naše županije je da imamo veliki broj osoba iznad 65 godina. Stanovništvo je to koje živi u urbanom i ruralnom dijelu. Moram reći da je naša Županija među prvima dobila ovaj projekt u kojem radi 70 žena koje brinu o 350 korisnika. Ono što smo htjeli je jednostavno, da s jedne strane pomognemo ženama da se zaposle, da se mogu stručno usavršavati za niz zvanja i zanimanja, ali i ono što je najvažnije, da na taj način pružaju pomoć i skrb našoj populaciji starije dobi. Mislim da je ovo najbolji način. Naime, kada govorimo o tome na koji način pomoći našim sugrađanima, sigurno je bolje da žive tamo gdje su živjeli cijeli život. Da u trenutku kada ostanu sami,a nažalost to je sve češće, dobiju potporu na način da se jednom ili dvaput tjedno dođe k njima i da im se pomogne oko najvažnijih stvari. Ali, ono što je možda i najvažnije je da osjete socijalnu povezanost s društvom.“, istaknuo je župan Damir Bajs.

Jedna od onih kojima je pomoć potrebna je Ana Mlinar iz Stare Rače koju je posjetio župan Bajs sa suradnicima. Tom prilikom gospođa Ana je rekla: „ Stara sam, bolesna sam i ova pomoć mi dobro dođe. Ja gospođi Miri uvijek pripremim čiste krpe, kažem što sve treba očistiti, ali pomogne mi i sve ostalo što ja ne mogu i ja sam potpuno zadovoljna. Osim toga, mi puno i razgovaramo i to mi puno znači“, kazala je gospođa Ana.

„Nezaposlena sam bila 8 godina. Zadovoljna sam, ovo mi puno znači jer ipak sam zaposlena 2 godine što mi daje sigurnost. Imam 5 korisnika koje obilazim, svaki dan idem kod jednoga. Napravim sve što im je potrebno u kući, a tu je i odlazak kod liječnika, u ljekarnu, po namirnice, obavljam sve što im treba“, pojasnila je zaposlenica Mira Pavlović.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
Projekt „Za žene BBŽ“- posjet Općini Nova Rača
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a