• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Veljača
7

PUTNICI SE VRATILI NA ŽELJEZNICU NA DARUVARSKOM PODRUČJU – BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA U 2020. GODINI OSIGURALA 300 TISUĆA KUNA ZA SUFINANCIRANJE KARATA

Na inicijativu bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa, a zahvaljujući dobroj suradnji s HŽ Putničkim prijevozom u veljači 2018. godine ponovno je krenuo željeznički promet na daruvarskom području.
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza

Podsjetimo, HŽ Infrastruktura napravila je rekonstrukciju pruge na daruvarskom području vrijednu 70 milijuna kuna. Završetkom obnove pruge, vlakovi se nisu vratili prometovati istom. Postavljalo se pitanje čemu rekonstrukcija i ulaganje od 70 milijuna kuna, ako pruga nije stavljena u promet?
S navedenom problematikom župan Bajs upoznao je i tražio rješenje od ministra mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića, posebno ističući činjenicu obnove pruge i ne puštanje iste u promet.
Tako se Bjelovarsko-bilogorska županija jedina aktivno uključila u projekt vraćanja željezničkog prometa na daruvarsko područje.
Nakon niza radnih sastanaka župana Bajsa s HŽ Putničkim prijevozom, ali i sastanka s ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem, dogovoreni su tehnološki okviri i smjernice po kojima je HŽ Putnički prijevoz napravio novi vozni red i vratio željeznički promet na daruvarsko područje.
Tada je nakon 16 godina  ponovno krenuo i direktni vlak na relaciji Virovitica – Daruvar – Zagreb. Riječ je o liniji koja je omogućila lakše, ali i jeftinije putovanje do metropole, a vozni red na toj dionici, prilagođen je najprije učenicima i studentima.
No, ponovna uspostava željezničkog prometa bila je tek dio rješavanja problema, jer trebalo je ponovno vratiti putnike na željeznicu. Prvi korak koji je bio učinjen u tom smjeru bilo je potpisivanje Sporazuma HŽ Putničkog prijevoza sa četiri županije među kojima i s Bjelovarsko-bilogorskom županijom, a vezano uz sufinanciranje karata redovnim studentima i učenicima srednjih škola kako bi prijevoz vlakom za njih bio besplatan. Tako je Bjelovarsko-bilogorska županija u 2018. osigurala 150 tisuća kuna za sufinanciranje prijevoza željeznicom na daruvarskom području.
Godinu kasnije kako se promet putnika povećavao Županija je izdvojila 300 tisuća kuna za sufinanciranje prijevoza studenata i učenika na daruvarskom području, a 2019. godine prevezeno je preko 100 tisuća putnika.
Današnjim potpisom Ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza Županija je osigurala 300 tisuća kuna za sufinanciranje prijevoza željeznicom na daruvarskom području. Uz redovne studente i učenike Ugovor za 2020. godinu podrazumijeva i sufinanciranje prijevoza i za umirovljenike i osobe starije od 60 godina što znači da će i za njih prijevoz vlakom biti besplatan.

„Ovaj ugovor za našu školu i naše učenike znači puno. Imamo oko 80 posto učenika putnika i sigurno će ovakav ugovor i prijevoz biti povoljniji nego do sad. Nadam se da ćemo i na taj način dobiti više učenika u naše škole“, rekla je povodom potpisivanja ugovora ravnateljica Ekonomske i turističke škole Daruvar Dinka Kavalir.

„Ja se nadam da će to biti samo rezultirano još većim i boljim upisom u naše srednje škole koje su zaista izuzetno kvalitetne i dobre i gdje će pronaći svi svoje mjesto i biti zadovoljni“, poručila je zamjenica daruvarskog gradonačelnika Vanda Cegledi.

„Daruvar je turistički biser ovog dijela Hrvatske, grad sjajne tradicije, lječilišnog turizma, grad kulture, vina i Ginka. To je grad koji je povezan željeznicom. 2015. godine pruga je bila renovirana sa 70 milijuna kuna sredstava, ali 3 godine nakon završetka nije bila u funkciji. Bila je realna opasnost da se pruga u cijelosti ukine. Mi smo tada u dogovoru s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture i HŽ Putničkim prijevozom dogovorili povratak željeznice u Daruvar. Tada smo, da bismo potaknuli zanimanje za željeznicu, zajedno s drugim Županijama, potpisali prvi ugovor u kojem smo predvidjeli financiranje Županije za naše đake i studente u iznosu od 50 tisuća kuna. Međutim, ispostavilo se da su sredstva bila premala. Već 2018. smo povećali sredstva na 150 tisuća kuna, a prošle 2019. godine predvidjeli smo 300 tisuća kuna. Iza tih cifri krije se iznimno povećan promet tom prugom. Kada smo sada došli do 100 tisuća putnika, predvidjeli smo da se sufinanciranje nastavi za 2020. godinu. Uz mogućnost da svi naši đaci i studenti s daruvarskog područja dobiju besplatan prijevoz i za ovu godinu, odlučili smo to proširiti i s našim sugrađanima treće životne dobi. Stoga ćemo financirati i umirovljenike i naše sugrađane iznad 60 godina. To znači da će i oni imati besplatan prijevoz iz Daruvara. To će doprinijeti daljnjoj popularizaciji i povratku prema željeznici. Moram naglasiti iznimno dobru suradnju s HŽ Putničkim prijevozom, a ono što bi se iza toga trebalo kriti je mogućnost lakšeg upisa u naše škole u Daruvaru. Pred nama ostaju još samo dvije stvari: rješavanje pitanja kolodvora kojeg treba renovirati i jedan most koji treba sanirati. Time bi se pruga stavila u punu funkciju“, naglasio je župan Damir Bajs.

„Izuzetno mi je zadovoljstvo što ćemo s Bjelovarsko-bilogorskom županijom danas potpisati novi ugovor i što Županija na ovakav način potiče korištenje prijevoza putnika željeznicom. Nažalost, cijelo ovo područje nije pokriveno željeznicom. Sigurno da nije samo dovoljno uvesti vlak na ovom području da bi on sam po sebi predstavljao određenu svrhu nego ovim mjerama i na ovaj način, kao što to Županija radi i mislim da prednjači u Republici Hrvatskoj da se potiče korištenje putovanja željeznicom,  možemo sačuvati pruge i vlakove na ovom području. To je hvalevrijedna mjera i ja se zahvaljujem županu Bajsu što je prepoznao ovu inicijativu HŽ Putničkog prijevoza. Nadam se da će ovaj primjer slijediti i druge županije i omogućiti populacijama da što više koriste putovanje vlakom“, izjavio je predsjednik Uprave HŽ Putničkog prijevoza Željko Ukić. 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
Potpis ugovora između Bjelovarsko-bilogorske županije i HŽ Putničkog prijevoza
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a