• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Kolovoz
29

PUTNICI SE VRATILI NA ŽELJEZNICU NA DARUVARSKOM PODRUČJU – BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA UDVOSTRUČILA SREDSTVA ZA SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA

Na inicijativu bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa, a zahvaljujući dobroj suradnji s HŽ Putničkim prijevozom 4. veljače ove godine ponovno je krenuo željeznički promet na daruvarskom području.
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU

Podsjetimo, HŽ Infrastruktura 2014. započela je rekonstrukciju pruge na daruvarskom području vrijednu 70 milijuna kuna. Završetkom obnove pruge, vlakovi se nisu vratili prometovati istom. Postavljalo se pitanje čemu rekonstrukcija i ulaganje od 70 milijuna kuna, ako pruga nije stavljena u promet ?

S navedenom problematikom župan Bajs upoznao je i tražio rješenje od ministra mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića, posebno ističući činjenicu obnove pruge i ne puštanje iste u promet.
Tako se Bjelovarsko-bilogorska županija jedina aktivno uključila u projekt vraćanja željezničkog prometa na daruvarsko područje. Podsjećamo, prošle godine osnovano je i zajedničko Povjerenstvo HŽ Putničkog prijevoza i Županije, kao prvo i jedino takvo Povjerenstvo u Republici Hrvatskoj.

Nakon niza radnih sastanaka župana Bajsa s HŽ Putničkim prijevozom, ali i sastanka s ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem, dogovoreni su tehnološki okviri i smjernice po kojima je HŽ Putnički prijevoz napravio novi vozni red i vratio željeznički promet na daruvarsko područje.

Ipak, kako bi putnike dodatno stimulirali na vožnju vlakom, HŽ Putnički prijevoz i Bjelovarsko-bilogorska županija dogovorili su i subvencije zbog kojih je prijevoz vlakom postao iznimno primamljiv, a tomu su se pridružile i još tri županije Sisačko-moslavačka, Požeško-slavonska i Virovitička županija.

Da je to bio pravi put dokazuje i povratak putnika na željeznicu, prvenstveno studenata, a Bjelovarsko-bilogorska županija potpisom današnjeg aneksa ugovora udvostručila je sufinanciranje prijevoza za svoje učenike i studente. Naime, do sada predviđenih 50 tisuća kuna za sufinanciranje je utrošeno i Bjelovarsko-bilogorska županija osigurala je dodatnih 50 tisuća kuna. Time naši učenici i studenti imaju besplatan prijevoz vlakom.

Naime, u prvih šest mjeseci ove godine ukupni broj putnika prevezenih iz kolodvora u Daruvaru porastao je za oko 15%, a iz mjeseca u mjesec broj putnika raste čemu u prilog ide i  pogođena i prepoznata od strane putnika direktna linija vlaka koja studente iz Daruvara vozi u Zagreb nedjeljom i vraća ih direktom linijom petkom iz Zagreba u Daruvar.


„Kada govorimo o današnjem trenutku, ja ću naglasiti da on je vezan uz činjenicu da se od 2018. promet željeznicom vratio u Daruvar, da dogovor koji smo postavili s ministrom Butkovićem je ispoštovan u potpunosti. Posebno bih zahvalio HŽ Putničkom prijevozu koji je partner u tome i naglasit ću da smo mi, a kada kažemo mi, ne mislim samo na Bjelovarsko-bilogorsku županiju nego i na niz drugih županija i lokalnih samouprava da smo vrlo zainteresirani da taj putnički, ali i teretni promet bude što veći i da se putnici vrate na taj način prijevoza.  Najvažnije je o svega, ne samo da smo vratili željeznicu u grad Daruvar, nego to da promet raste, sve je više zainteresiranih, prema tome, ne samo u našoj županiji, nego očito i u Požeško-slavonskoj županiji. Mislim da ovaj potpis ugovora daleko nadilazi samih tih 100 tisuća kuna, jer povratak i opći ostanak ovisi jednim dijelom i o nama, dakle lokalnoj i regionalnoj samoupravi koji trebaju osigurati jednu pomoć HŽ Putničkom prijevozu, tako da bi on mogao sve uspostaviti. Ono što je bitno je linija koja pruža uslugu našim korisnicima, a to su naši sugrađani. Ne moram naglašavati da unazad nekoliko godina pruga je bila renovirana i rekonstruirana, ali nije bila u funkciji, bila je opasnost da se ona ukine što se desilo nekoliko puta u raznim dijelovima Hrvatske i mi smo to otklonili.  Željeznica se u Daruvar i u ovoj dio Hrvatske vratila, što se tiče Županije, mi ćemo napraviti sve što je u našoj moći da to krene još bolje“, naglasio je župan Bajs u Daruvaru.

„Ovo je važan, izvrstan projekt koji je zajednički pokrenut za 2018. godinu kao pilot program i pokazalo se da je izvrsna priča. Broj putnika raste i stoga ćemo isto poduplati ovu potporu koja je potrebita da bi ova godina završila sa sigurnom suradnjom. Ovo je jedan dokaz dobre suradnje lokalne samouprave, dokaz suradnje s državnim institucijama. Ovakvi projekti su bitni i podržavat ćemo ih i ubuduće“, rekao je požeško-slavonski župan Alojz Tomašević.

„Nama je ovo itekako izuzetno bitno i važno. Prometovanja vlakova u ovome dijelu nije bilo negdje 4 godine, a isto tako zadnji vlak Daruvar – Zagreb je išao zadnji put 2000. godine i upravo to su činjenice koje nas čine izuzetno zadovoljnima budući da analizom samo broj putnika iz Daruvara je narastao za više od 15% . Posebno nas veseli to što smo omogućili taj direktni vlak za studente. Svaka linija je prosječno popunjena od 70 do 95 studenata u oba smjera. Izuzetno jedna dobra priča i naprosto ja se moram zahvaliti svim županijama, posebno županu Bajsu i županu Tomaševiću zato što su prepoznali ovaj projekt. To je jedna demografska mjera koja potiče mobilnost i potiče jedan pravac da će ta pruga opstati u životu, da se o njoj kao takvoj neće razmišljati da se zatvori, istaknuo je prilikom potpisivanja ugovora predsjednik Uprave HŽ Putničkog prijevoza Željko Ukić u Daruvaru.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
SUFINANCIRANJE PRIJEVOZA ŽELJEZNICOM NA DARUVARSKOM PODRUČJU
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a