• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2015.
Studeni
18

SJEDNICA PREDSJEDNIŠTVA I IZVORNOG ODBORA MATICE UMIROVLJENIKA RH

U Domu umirovljenika Vita Nova u Bjelovaru održan je godišnji sastanak Predsjedništva i Izvršnog odbora Matice umirovljenika Hrvatske.

Predstavnike umirovljenika s područja cijele Hrvatske pozdravio je i župan Bajs i upoznao ih s programima koje Bjelovarsko-bilogorska županija provodi vezano uz građane treće životne dobi.

Naša županija je kraj dobrih ljudi koji vole raditi, ali i kraj u kojemu svaki peti stanovnik županije ima preko 65 godina. Postoji povećana potreba da se njima pomogne. Naša županija je i ruralna. Polovica ljudi živi u ruralnim područjima. To stavlja veliku obavezu da napravimo programe kako bi pomogli našim sugrađanima jer oni to zaslužuju. Županija je trenutno u provedbi tri veća programa koji se tiču umirovljenika, naglasio je župan Bajs i dodao - mi smo odlučili napraviti program za umirovljenike. Provodi se već tri godine zaredom zajedno s Maticom umirovljenika. Županija izdvaja oko 550 000 kuna godišnje za umirovljenike. Time smo prva županija u RH po izdvajanju novca. Kroz taj program potaknuli smo naše Matice da krenu aktivnije raditi. Druga stvar je da smo se javili na niz EU projekata gdje je Pletenica života najveći program i koja će se provodit u sljedećih godinu i pol. Županija podupire program koji je i država napustila, a riječ je o programu Pomoć u kući. Dva puta tjedno kod umirovljenika koji su sami dolazi domaćica, kako bi ih se odvezlo kod doktora, nacijepala im se drva, izmjerio tlak ili šećer, počistio im se dom ili se jednostavno s njima porazgovaralo. Ne zvuči puno, ali za njih je to jako puno. Mislim da je to ključ brige naše zajednice za naše starije, jer ako se mi nećemo brinuti, tko će. To je obaveza prema našim ljudima, rekao je župan Bajs i zaključio kako će Županija u programe za umirovljenike ove godine izdvojiti preko 3 milijuna kuna, što je jedan od najvećih iznosa Hrvatskoj.

Na takvim programima županu Bajsu posebno se zahvalio Josip Kovačić predsjednik Matice umirovljenika Hrvatske, izrazivši želju da bi volio da više jedinica lokalne i regionalne samouprave na taj način brine o svojim umirovljenicima. Inače, Matica umirovljenika Hrvatske kao krovna udruga umirovljenika u državi broji preko dvjesto i sedamdeset tisuća članova.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a