• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Siječanj
23

SPECIJALISTIČKI SAJAM U TURIZMU I UGOSTITELJSTVU

U školsko-sportskoj dvorani u Bjelovaru održan je specijalistički sajam sa stručnjacima u turizmu i ugostiteljstvu u okviru Dana poslova u turizmu, koji je privukao mnogobrojne učenike osnovnih i srednjih škola s područja Bjelovarsko-bilogorske županije. Sajam je posjetila i zamjenica župana Bojana Hribljan sa suradnicima.

Obzirom na porast potražnje za turističko-ugostiteljskim djelatnicima, ali i kontinuiranim padom broja upisanih učenika u turističko-ugostiteljske škole, drugu godinu zaredom, Ministarstvo turizma, u suradnji s Ministarstvom rada i mirovinskoga sustava i Hrvatskim zavodom za zapošljavanjem, organizira Dane poslova u turizmu.

U okviru Dana poslova u turizmu održani su i specijalistički sajmovi u obliku susreta učenika i studenata sa stručnjacima iz sektora turizma i ugostiteljstva, najprije u Vukovaru, zatim i u Bjelovaru. Cilj ovakvih sajmova je predstavljanje i popularizacija turističko ugostiteljskih zanimanja, ali i kroz interaktivna predavanja i radionice vodećih stručnjaka i poslodavaca iz područja turizma i ugostiteljstva, pružiti dodatnu razmjenu znanja i iskustva.

„Županija je osnivač 36 škola, a posebnu pozornost pridajemo turističkim i ugostiteljskim školama. Mi smo obišli sve strukovne škole u županiji i planiramo dovesti Centar kompetentnosti za našu županiju iz turističko ugostiteljskog smjera. Moj savjet osmašima uvijek je bio da ne idu u zanimanja za koje ne mogu naći posao, već da traže školu gdje će se brže zaposliti, a zasigurno su to zanimanja u turizmu. Bjelovarsko-bilogorska županija podupire sve aspekte turizma i tu je da podupire i učenike i osigura radna mjesta.“, poručila je zamjenica župana Bojana Hribljan.

„Postoji velika potreba da se održavaju Dani poslova u turizma. Prošle godine dobili smo dobre povratne informacije, odnosno da je to iznimno korisno i potrebno. Trenutno je 194 000 ljudi na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, a 22 000 nezaposlenih je već iskazalo želju za radom na turističkoj sezoni. Nama je bitno da zadovoljimo sve potrebe u turizmu i da nam sezona bude iznimno uspješna, jer znamo da turizam u ukupnom BDP-u Hrvatske iznosi 20%.“, izjavila je Majda Burić, državna tajnica u Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava.

„Cilj ovakvih sajmova je približiti našim učenicima sva zanimanja u turizmu i ugostiteljstvu. Svjesni smo situacije koja je ispred nas i problema manjka kadrova u turizmu, ali na ovaj način i uz prisustvo profesionalaca, smatramo da će naši učenici dobiti bližu sliku što je turizam i što se sve može raditi u turizmu.“, rekla je pomoćnica ministra turizma Olivera Shejbal, te dodala kako je potrebno 20 000 ljudi za rad u nadolazećoj turističkoj sezoni.

Interes za nastavak školovanja u turističko-ugostiteljskim školama iskazali su mnogobrojni učenici završnih razreda osnovne škole, kojima je ovo bila idealna prilika iz prve ruke saznati zašto raditi u turizmu i ugostiteljstvu.

„Razmišljao sam o tome da radim u turizmu, odnosno da postanem konobar. Iako to nije lagan posao, ali je zanimljiv, jer si u stalnom kontaktu s ljudima.“, rekao je Ivan Krasnić, učenik 8. razreda OŠ Vladimira Nazora Daruvar.

Inače, u sklopu Dana poslova u turizmu organiziran je i natječaj “Inovativan budi – turizam ti posao nudi” s ciljem promocije zanimanja i obrazovanja u turizmu i ugostiteljstvu za sve srednja škole i visoko učilišta s programima iz područja turizma i ugostiteljstva. Nagradni natječaj će biti otvoren do 29. siječnja, a atraktivne nagrade na studijska putovanja u Baskiju, Austriju i Hrvatsku će se dodijeliti na sajmu u Splitu 2. veljače.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a