• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Siječanj
4

TRADICIONALNI ŽUPANOV LOV

U prigodi promocije lovnog turizma Bjelovarsko-bilogorske županije i ove godine održao se tradicionalni blagdanski županov lov, na kojemu je prisustvovao i župan Damir Bajs sa suradnicima.

Riječ je o događanju u organizaciji Lovačkog saveza Bjelovarsko-bilogorske županije, čiji je cilj promocija lovnog turizma naše županije i njenih lovišta koja se svrstavaju u među najljepša i najbogatija u Hrvatskoj. I sama Bjelovarsko-bilogorska županija puno ulaže u lovstvo pomažući svoje lovačke udruge, a krajem prošle godine potpisani su ugovori o subvenciji lovstva od strane Županije u iznosu većem od milijun kuna.

Ne treba zanemariti ni činjenicu kako svim našim lovištima upravljaju naše lovačke udruge, jer stav je Županije da domaći ljudi najbolje vode brigu o lovištima u smislu održavanja, brige o prirodi, ali i fondu divljači. Inače, na ovogodišnjem tradicionalnom županovom lovu sudjelovalo je oko pedesetak lovaca iz naše županije, ali i šire.

„Lovni turizam želimo dići na onu razinu na kojoj je nekada bio, a iz godine u godinu bitno je bolji. Prošle godine imali smo mnogo bolje rezultate, što se lako može i provjeriti preko Turističke zajednice. Daleko više dolazi lovaca na naše područje, jer mi imamo izuzetno uređena lovišta što prepoznaju stranci. U 2017. godini imali smo 100% više registriranih  lovaca, ali uvjeren sam da ih je bilo još i više, jer dolaze i lovci preko agencija koji najprije dolaze u Slavoniju, pa onda kod nas, ali su i dalje registrirani u Slavoniji. Vjerujem da će i ove godine biti još više lovaca, jer Hrvatski lovački savez kupio je Vilu Garić u kojoj će se organizirati mnogo edukacija za lovce, ali i riješiti problemi smještaja.“, rekao je Miroslav Čačija, predsjednik županijskog Lovačkog saveza.

„Kad govorimo o lovstvu u našoj županiji, za sva 43 zajednička županijska lovišta lovozakupnici su s područja županije što je jedinstveno u Hrvatskoj. To pokazuje politiku Županije koja smatra da ljudi našeg kraja najbolje gospodare svojim i da oni mogu dati rezultate. U ovom trenutku, mi imamo lovišta koja su među najboljim u Hrvatskoj, a to bogatstvo se mora njegovati. Zato naši lovci ne idu samo u lov, već se moraju brinuti o lovnogospodarskoj osnovi, brinuti da autohtone vrste koje ovdje borave, ovdje i ostanu. Mi svake godine mijenjamo naš poziv o unapređenju lovstva, odnosno prilagodimo ga trenutku jer mijenjaju se i propisi. Najveći problem je osiguranje lovišta, stoga smo mi u 2018. predvidjeli da Županija s Lovačkim savezom pokuša dobiti ponudu osiguravatelja, koja bi osigurala sva lovišta na županiji, a Županija bi to sufinancirala sa 75%.  Također, poduprijet ćemo i druge mjere, promijenit ćemo način potpore za odstrjel lisica i kroz promjene obračuna naše naknade, omogućiti da udruge kroz povećani broj odstrjela dobiju izvjesna sredstva, a mi svi sigurnost. Želimo da lovne udruge pažnje dobrog domaćina brinu o svojim lovištima, to će biti dobro za njih, ali i sve nas.“, zaključio je župan Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a