• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Listopad
22

U BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI OBNOVA I OPREMANJE ŠKOLA PRIMJERENO 21. STOLJEĆU

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima boravio je u radnom posjetu Osnovnoj školi Mate Lovraka u Velikom Grđevcu u kojoj je u tijeku opremanje škole novim namještajem. Prva je to škola kompletno obnovljena i opremljena u našoj županiji.
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu

Naime, u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u tijeku je najveća obnova školskih zgrada u njenoj povijesti ukupne vrijednosti 130 milijuna kuna. Kako se školske zgrade obnavljaju, od temelja do krova, pritom koristeći europska sredstva i sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije nakon energetske obnove na red dolazi i zanavljanje opreme i namještaja.

U Osnovnu školu Mate Lovraka u Velikom Grđevcu do sada je uloženo 2,5 milijuna kuna u energetsku obnovu i to zamjenu stolarije, rasvjete, vanjske ovojnice, zamjenu kotla i ugradnju kotla na pelete, uređenje potkrovlja i krovišta te podova.

Kako se škole energetski obnavljaju samim time smanjuju se troškovi njihova održavanja, a na svojevrsni način ušteđena sredstva uz još dodatna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije ulažu se u opremanje škola. Budući da za taj dio investicija nisu na raspolaganju europska sredstva Bjelovarsko-bilogorska županija u svom proračunu za ovu godinu osigurala je vlastitih 1,3 milijuna kuna, od kojih je 130 tisuća kuna namijenjeno Osnovnoj školi Mate Lovraka u Velikom Grđevcu.

Tako je u tu Osnovnu školu stigao novi namještaj – stolice, klupe, vješalice, garderobni ormarići, ormari za učionice, specijalizirani stolovi za informatičku učionicu, namještaj za zbornicu te katedre što će doprinijeti još boljim uvjetima rada za 175 učenika spomenute škole te 49 učitelja, nastavnika i zaposlenika škole.

Time se ostvaruje cilj kompletno obnovljenih i opremljenih škola i samim time našoj djeci, učenicima i profesorima omogućuju uvjeti rada i školovanja primjerni vremenu u kojemu živimo – vremenu 21. stoljeća.

Osnovna škola Mate Lovraka u Velikom Grđevcu ušla je i u eksperimentalni program Ministarstva znanosti i obrazovanja „Škola za život“ kao jedna od tri škole na području naše županije. Program se provodi u 1. i 5. razredu u svim predmetima i u sedmim razredima u predmetima biologija, kemija i fizika.

Odabrane škole opremaju se sportskom opremom, opremom za kemijski i fizikalni laboratorij, tehničkom opremom te informatičkom. Tako su u velikogrđevačku Osnovnu školu stigli tableti za učenike, prijenosa računala za nastavnike, a očekuje se još dodatno opremanje škole u što je do sada uloženo gotovo 300 tisuća kuna.

Treba spomenuti i niz drugih projekata koje tamošnja škola provodi u suradnji s Bjelovarsko-bilogorskom županijom poput projekta „Asistenata u nastavi“, „Osiguranje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva“, „Shema školskog voća“ i drugi.

Također, u tijeku je energetska obnova Područne škole u Pavlovcu, u obnovu će i područna škola u Donjoj Kovačici kao i školsko-sportska dvorana u sklopu Matične škole – projekti ukupno vrijedni gotovo 5 milijuna kuna.

„Nakon ploče i krede ovo je veliko olakšanje za rad. Učenicima je puno zanimljivije. Sat prođe baš onako kako treba, ima i zabavnog sadržaja, pitalica, slagalica. Učimo  i odradimo gotovo sve na satu tako da vrlo malo ostane za domaću zadaću. Novost je ta što imamo različite digitalne sadržaje koji nam omogućuju da učenici jasnije mogu vidjeti što se traži od njih, da mogu samostalno uočavati probleme. Što se novog namještaja tiče mogu reći da je jako lijepo i da je ambijent ugodno sređen i prilagođen uzrastu učenika. Tada je svima ljepše raditi.“, rekla je učiteljica u OŠ Mate Lovraka Veliki Grđevac Ana Nakani.

„Kod nas je uloženo 2.5 milijuna kuna. Mi smo u godinu i pol dana još uložili dodatna sredstva. Ukupno smo povukli preko 8 milijuna kuna nacionalnih i europskih sredstava. Važno je naglasiti da smo mi dio eksperimentalnog programa Škola za život gdje nam je došlo 48.000 kuna za prijenosna računala, 68.000 kuna za tablete i očekujemo opremu u iznosu 157.000 kuna. Županija je uložila 130.000 kuna za namještaj tako da su naše učionice sada sve novoobnovljene, sve su uređene, sve imaju prijenosna računala, projekcijska platna, projektore. Važno je naglasiti da smo mi zajedno s Općinom i Županijom povukli više od 8 milijuna kuna. Ali, to nisu samo energetske obnove, već su tu i ulaganja preko programa Održivi razvoj lokalne zajednice gdje smo zamijenili podove u dijelu učionica, zamijenili smo i veliki dio dotrajalih vrata i još nas očekuje jedno manje investicijsko ulaganje gdje bi u idućoj godini završili cijeli ciklus ulaganja“, najavila je ravnateljica OŠ Mate Lovraka Veliki Grđevac Marina Balen.

„Mi smo kao lokalna samouprava jako zadovoljni tempom kojim se uređuju ove škole. Tu smo i mi sa Županijom stavili naglasak na uređenje škola i poboljšanje uvjeta učenicima, nastavnicima i svima onima koji rade u  tim školama jer škola nam život znači“, istaknuo je načelnik Općine Veliki Grđevac Marijan Dautanac.

„Uz energetsku obnovu koja je jedna mogućnost kompletne rekonstrukcije naših škola od temelja do krova gdje često ostaju samo zidovi, ipak nešto nedostaje. To je pitanje namještaja, opreme, koja se ne može aplicirati nigdje drugdje u programima kako Europske Unije tako  ni u resornim ministarstvima.  Stoga je Županija osigurala sredstva u svom proračunu kako bi škole, nakon što prođu energetsku obnovu dobile novi namještaj. Naš plan je da sve škole u županiji dobiju novu opremu i novi namještaj“, naglasio je prilikom obilaska škole župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
Posjet župana Bajsa OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a