• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Srpanj
31

U BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI ODRŽAN PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA

Povodom obilježavanja Međunarodnog tjedna dojenja, bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs primio je mr.sc.Mariju Čatipović, dr.med- predsjednicu Koordinacijskog odbora za „Bjelovarsko-bilogorska županija- prijatelj dojenja“, dr. Mariju Heged- spec.ginekologije i opstetricije, Zdenku Mužina- glavnu sestru rodilišta OB Bjelovar , Đurđicu Pavičić- glavnu sestru Doma zdravlja BBŽ, Ivanku Fehir Radanović, dr.med.- voditeljicu Odjela za pedijatriju OB Bjelovar, Katarinu Fehir Šola, mr.ph.- ravnateljicu Ljekarne Bjelovar, Senku Mariju Ivanušec- ravnateljicu Dječjeg vrtića Ciciban , Branku Biketa Caktaš- pedagoginju iz DV „Ciciban“ i Danijelu Vusić- direktoricu Radio Terezije.
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja

Međunarodni tjedan dojenja obilježava se od 1.do 7.kolovoza, ove godine pod sloganom „Dojenje-temelj života“.  Cilj je ukazati na brojne koristi dojenja za dijete i majku. Osim senzibilizacije javnosti na temu dojenja, obilježavanjem Međunarodnog tjedna dojenja žele se pokrenuti i dodatne aktivnosti promicanjem važnosti prirodne prehrane. 

U svom govoru predsjednica Koordinacijskog odbora za „Bjelovarsko-bilogorska županija-prijatelj dojenja“ dr. Marija Čatipović  posebno je zahvalila županu i Županiji što niz godina podupiru projekt „Županija-prijatelj dojenja“. O važnosti dojenja je rekla: „ Kažu da bismo, kada bi u svijetu stvarno zaživjelo dojenje u mjeri u kojoj želimo, izbjegli preko 800 000 smrti dojenčadi i preko 20 000 smrti majki. Dojenje je značajno i za zdravlje majke i za zdravlje djeteta. Ne postoji nijedan pripravak koji se može mijenjati iz dana u dan kao što se mijenja majčino mlijeko. Štiti dijete od zaraznih bolesti, djeca su inteligentnija, postižu bolje rezultate u školi i danas sutra su uspješniji u životu. Sve prednosti ima majčino mlijeko. Za majku je zdravije iz svih razloga, ona će biti ljepša, zdravija, imat će manje osteoporoze, bolje će se psihički osjećati, dakle sve prednosti za majku“, istaknula je dr.Čatipović i dodala kako je primila mail od nacionalnog koordinatora za „Rodilišta- prijatelji djece“ prof.Grgurića u kojem čestita županu Bajsu na podršci programu te u kojem navodi kako naša zajednica može primjer ostalima u Hrvatskoj.

„Zahvaljujem se dr.Čatipović i županu Bajsu na pozivu. Već od 1979.godine liječnici su prepoznali dojenje kao vrlo bitnu stvar i omogućili majkama dojiljama da budu na odjelu sa svojom djecom. Majčino mlijeko je nezamjenjivo, a ta ljubav i odnos koji se stvara između majke i djeteta je neprocjenjivo i nezamjenjivo“, rekla je na prijemu voditeljica Odjela za pedijatriju OB Bjelovar dr.Ivanka Fehir-Radanović.

„Bjelovarsko rodilište kao i sva rodilišta u Republici Hrvatskoj imaju naziv Rodilište-prijatelj djece. Naše rodilište je taj prestižni naziv dobilo 25.7.2012.godine. Želimo uvesti inicijativu, to je nešto novo od Unicefa, Rodilište-prijatelj majki i djece i nadamo se da ćemo i u tom pravcu krenuti“, rekla je glavna sestra rodilišta OB Bjelovar Zdenka Mužina.

„Patronažna djelatnost ima veliku ulogu u promicanju dojenja jer krećemo od početka, s trudničkim tečajevima, imamo svake godine 9 trudničkih tečaja. Kroz trudnički tečaj se upoznaje kompletno o trudnoći, ali u jednom velikom dijelu razgovara se i o dojenju. Vrlo je važno da se već u trudnoći majka pripremi za dojenje, da ima saznanja o prednostima dojenja, o važnosti majčine želje da doji svoji dijete“, naglasila je glavna sestra Doma zdravlja BBŽ Đurđica Pavičić.

Značaj dojenja za zdravlje majke i djeteta prepoznala je i Bjelovarsko-bilogorska županija. Tako je 2013.godine osnovan Koordinacijski odbor Bjelovarsko-bilogorske županije za program „Županija- prijatelj dojenja“,a naša županija postala je prva u Hrvatskoj koja takav program provodi.

„Program je prepoznat na nivou ukupnosti Hrvatske. To znači da sve aktivnosti koje su vezane uz popularizaciju dojenja su dale i rezultate. Akciju su prihvatili i naši pedijatri,a promocija i potpora ide i kroz ljekarne,a i kroz vrtiće. Veseli me i što je naša knjižnica „Petar Preradović“ krenula u promociju. To pokazuje da uz zdravstvene ustanove ukupan sustav polako, ali sigurno ide za time da se napravi jedan pomak u tom segmentu. Kada govorimo o ovom hvalevrijednom projektu, pokazuje se da ne mora sve krenuti iz metropole, nego takve aktivnosti mogu krenuti, u ovom slučaju iz Bjelovarsko-bilogorske županije“, istaknuo je župan Damir Bajs.

Koordinacijski odbor „Bjelovarsko-bilogorska županija- prijatelj dojenja“, uz potporu Županije i niza partnera, do sada je proveo brojne aktivnosti s ciljem popularizacije dojenja. Naglasak je na edukaciji pa se tako u sklopu projekta „Županija-prijatelj dojenja“provodi edukacija ljekarnika pod nazivom „Ljekarne-prijatelji dojenja“.

„Volimo se ponositi tim nazivom zato što smo mi prva ljekarna u Republici Hrvatskoj koja nosi taj naslov i već četvrtu godinu aktivno pratimo i sudjelujemo u promicanju dojenja. Ljekarna je dobila naziv „Ljekarna-prijatelj dojenja“ upravo na inicijativu Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo. Danas Ljekarna Bjelovar ima posebno uređenu prostoriju upravo za tu namjenu. Sve nas je to navelo na jednu dodatnu aktivnost,a to je edukacija kolega“, rekla je na prijemu ravnateljica Ljekarne Bjelovar Katarina Fehir Šola.

Osim u ljekarnama, promocija i potpora dojenju provodi se i u vrtićima. Prošle godine, DV „Ciciban“ dobio je verifikaciju Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske za program „Vrtić-prijatelj dojenja“ kao i pozitivno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje. Program „Vrtić-prijatelj dojenja“ Ministarstvo ističe kao primjer dobre prakse koji treba razvijati u svim vrtićima.

„Prošle godine smo se uključili u ovaj projekt jer smatramo da je dojenje iznimno važno. Ono što znači za majku i dijete, odnosno cijelu obitelj, je dolazak djeteta u jaslice ili vrtić i naša jako važna uloga je promovirati, odnosno motivirati majku da nastavi sa dojenjem ukoliko je dijete bilo dojeno. Dosta radimo na tome kroz individualne razgovore, radionice, različita druženja i, naravno, majka i dijete dobiju jedan podržavajući stav i okolinu“, rekla je ravnateljica DV Ciciban Senka Ivanušec.

„Radi se o pedagoško zdravstvenom programu koji  je verificiran u našem ministarstvu gdje mi pružamo stručnu podršku ne samo majkama nego i cijeloj zajednici. Radi se o tome da promičemo dojenje na jedan stručan način. Osobita nam je čast bila što smo program mogli prezentirati u Zagrebu na jednom velikom stručnom skupu gdje su povratne informacije takve da je to jedna dobra inovacija koju bi svi drugi vrtići trebali preuzeti i dati podršku roditeljima jer je nama najvažniji cilj dobrobit djeteta,a dojenje definitivno to je“, naglasila je pedagoginja u DV Ciciban Branka Biketa -Caktaš.


U programu „Bjelovarsko-bilogorska županija-prijatelj dojenja“ aktivno sudjeluje i Dječji odjel Narodne knjižnice „Petar Preradović“. U Nacionalnom tjednu dojenja 2017.godine postavljen je prvi stolić za presvlačenje djeteta i obilježeno mjesto za dojenje na Dječjem odjelu bjelovarske knjižnice. Projekt je ove godine proširen na sve gradove naše županije. U knjižnicama svih gradova Bjelovarsko-bilogorske županije postavljeni su stolići za previjanje djece i obilježena mjesta za dojenje. To je dio programa „Skrb o majci i djetetu- zrcalo društvene zrelosti“, koji se provodi u suradnji s Ministarstvom zdravstva.

Edukacije o dojenju kontinuirano se provode i u srednjim školama te na Veleučilištu u Bjelovaru.

Osim toga, Koordinacijski odbor „Bjelovarsko-bilogorska županija-prijatelj dojenja“ uspostavio je i trajnu suradnju s lokalnim medijima s kojima provodi brojne projekte koji su prepoznati i izvan naše županije.

„Htjela bih spomenuti i najaviti događaje za Nacionalni tjedan dojenja koji se održava prvi tjedan u listopadu. Lijepo je čuti koliko je naša županija prva po mnogočemu u Hrvatskoj tako da ne samo da smo prvi nego smo i jedinstveni u Hrvatskoj po modnoj reviji majki dojilja i njihove djece koja se naziva „Ljepota majčinstva“ koju je savršeno zamislila dr.Čatipović, a župan Bajs od prvog trenutka podržao. Ove godine, 3.listopada u Domu kulture imat ćemo po treći put „Ljepotu majčinstva“ na kojoj sudjeluju majke koje isključivo doje svoju djecu prvih šest mjeseci starosti prema preporuci Unicefa i Svjetske zdravstvene organizacije“, najavila je direktorica Radio Terezije Danijela Vusić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan prijem povodom Međunarodnog tjedna dojenja
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a