• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Listopad
19

ULAGANJA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE NA PODRUČJU GRADA GAREŠNICE U OVOJ GODINI 22 MILIJUNA KUNA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima boravio je u radnom posjetu gradu Garešnici i tom prilikom obišao Osnovnu školu u Trnovitičkom Popovcu te otvorio novoobnovljenu županijsku prometnicu u mjestu Veliki Pašijan.
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna

Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno je u europskim projektima vrijednim 400 milijuna kuna u sklopu kojih se 130 milijuna kuna ulaže u energetsku obnovu županijskih škola. Jedna od njih koja je kompletno obnovljena je i Osnovna škola u Trnovitičkom Popovcu čija je obnova stajala  850 tisuća kuna i obuhvaćala izmjenu vanjske ovojnice, izolaciju stropova, ugradnju nove stolarije, obnovu krovišta te ostale potrebne radove.

Tako sada 72 učenika u toj školi imaju novi standard školovanja zajedno s 27 zaposlenika škole. Nakon energetske obnove školske zgrade stiže i novi namještaj u školu, jer bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs želi da škole i iznutra i izvana budu kompletno obnovljene. Za namještaj, dakle, stolice klupe, garderobne ormariće, katedre i sve ostalo potrebno Bjelovarsko-bilogorska županija iz svog proračuna ove godine izdvojit će 1,3 milijuna kuna.

„Ovo je jedna od manjih matičnih osnovnih škola, ali ključno je da isti standard mora biti za ukupnost školstva u županiji, neovisno da li se radi o velikoj ili maloj školi, područnoj ili središnjoj. Da to tako i je, pokazuje današnji primjer. Ovdje smo išli u dva koraka. Prvi je bio rješavanje pitanja energetske učinkovitosti, a to znači obnova svega osim krova. Naime, krov nije bio prihvaćen kao trošak u tom projektu. No, budući da ova škola ima azbestne ploče na krovu, mi smo kao Županija zatražili od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sredstva za zamjenu krova. Time smo riješili i pitanje sigurnosti učenika i učitelja koji ovdje rade. A kada se naprave i zadnji radovi, izvršit će se i nabava školske opreme, posebice namještaja“, istaknuo je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

„Zgrada je bila stara, fasada je bila jako loša, krovište je bilo od azbestnih ploča,a zahvaljujući našoj Županiji i županu Damiru Bajsu sa suradnicima koji su ušli u taj projekt, izmijenjeni su i fasada i krovište. Tako smo umjesto azbestnih ploča stavili sendvič panele koji, osim što štite školu od gubitka toplinske energije, estetski jako lijepo izgledaju. Osim toga, zahvaljujući Županiji, dobit ćemo i namještaj“, rekao je ravnatelj OŠ Trnovitički Popovac Stjepan Popić.

„Mi smo jako zadovoljni. Ja kao predsjednik Školskog odbora, kao roditelj i kao učitelj razredne nastave mogu reći da su uvjeti puno bolji, škola je ljepša, ugodnije je raditi. Škola izgleda kao nova“, naglasio je predsjednik Školskog odbora OŠ Trnovitički Popovac Mustafa Bećirspahić.

Spomenimo i to kako trenutno traju radovi na obnovi garešničke Osnovne škole i tamošnje školsko-sportske dvorane radovi vrijedni gotovo 11 milijuna kuna što je najveće ulaganje u školstvo na području županije ove godine. Projekt je to, također, Bjelovarsko-bilogorske županije pa će ulaganja u školstvo na garešničkom području od strane Županije, uz potporu europskih fondova, premašiti 12 milijuna kuna.

„Energetska obnova škola je hvalevrijedan projekt i velika je to prilika i za Županiju, i za škole i za Grad Garešnicu, ali i za naše učenike, nastavnike i roditelje. Svi smo tu povezani jer to je veliko ulaganje u budućnost“, izjavio je gradonačelnik Grada Garešnice Josip Bilandžija.

Ne treba zaboraviti niti radove na garešničkom Domu zdravlja vrijedne 2,2 milijuna kuna koji Gareščanima donose novi standard u zdravstvu, jer uz infrastrukturne radove u tamošnji Dom zdravlja dolazi i vrijedna medicinska oprema. Završetak radova predviđa se polovinom studenog, a nova oprema od koje treba istaknuti ginekološki uređaj stiže krajem ove godine. Županijski Dom zdravlja uz potporu Županije uredio je i Ljekarnu u gradu Garešnici uloživši u nju 450 tisuća kuna.


ŽUPAN BAJS OTVORIO NOVOOBNOVLJENU PROMETNICU U VELIKOM PAŠIJANU – PROMETNICU KOJA MJEŠTANIMA ŽIVOT ZNAČI


Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs u sklopu svog radnog posjeta gradu Garešnici otvorio je i novoobnovljenu prometnicu u mjestu Veliki Pašijan. Ukupna vrijednost radova na dionici dugoj gotovo 3 kilometra iznosila je 2,7 milijuna kuna koje je u stopostotnom iznosu financirala Županijska uprava za ceste Bjelovarsko-bilogorske županije.

Investicija je to od velikog značaja za sve mještane Velikog Pašijana koji su dobili potpuno obnovljenu prometnicu što će uvelike doprinijeti sigurnosti i boljoj prometnoj povezanosti samog mjesta, ali i grada Garešnice s ostalim dijelovima naše županije. Cesta je to koja je bila izgrađena prije pola stoljeća i do danas nije doživjela ozbiljniju obnovu.

Mještani Velikog Pašijana upoznali su župana Bajsa i s problemom sigurnosti na navedenoj prometnici gdje se nerijetko događa da nesavjesni vozači voze prebrzo ne poštujući prometna ograničenja. Nakon toga na inicijativu župana Bajsa, a u suradnji s policijom i Županijskom upravom za ceste ugradit će se dodatna prometna signalizacija.

Tako će se u zoni područne škole u Velikom Pašijanu  postaviti 2x2 para vibrirajućih traka obostrano preko cijele širine kolnika, a postavit će se i nove horizontalne oznake s natpisom „Škola“. Također, predviđen je pješački prijelaz kod škole, na raskrižju s državnom cestom iscrtat će se horizontalna signalizacija uz prometni otok, a dodatno će se označiti i opasni zavoji na toj dionici. 

Treba napomenuti kako to nisu jedina ulaganja u cestogradnju na području grada Garešnice, jer pri kraju je obnova dionice Malo Vukovje, a u obnovu će i dionica ceste Kapelica - Dišnik, radovi ukupno vrijedni 3,6 milijuna kuna. Tomu treba dodati i 730 tisuća kuna koliko Županijska uprava za ceste utroši godišnje na održavanje 43 kilometara prometnica na garešničkom području.

U konačnici samo u projekte ulaganja u cestogradnju na području grada Garešnice uložit će se 7 milijuna kuna, što dovodi do činjenice da se najviše sredstava u županijske prometnice u ovoj godini ulaže upravo u garešničkom kraju.

„Ovo sada je preporod. Cesta je vrhunski uređena. Sve je sada puno lakše. Još će se raditi neke sigurnosne mjere kako bi se pred školom usporio promet. Ponovno će se napraviti pješački prijelaz, a iza pješačkog prijelaza uspostavit  će se i određene mjere za usporavanje prometa“, naglasio je predsjednik mjesnog odbora Veliki Pašijan Dragutin Ivanović.

„Ovo je županijska cesta koja je bitna poveznica grada i županijskog središta, Bjelovara. Potrebno je zahvaliti svima koji su sudjelovali u ovom projektu.  Na Gradu i Županiji je da se stvaraju uvjeti za razvoj i grada i županije , a ovakav potez kao što je ova županijska cesta je nešto što nam je potrebno.  Zahvalio bih se i županu, njegovim suradnicima, mjesnom odboru i mojim suradnicima koji su u svemu ovome sudjelovali jer dobili smo nešto što vrijedi“, rekao je gradonačelnik Grada Garešnice Josip Bilandžija.

„Županijska uprava za ceste je od 2016.počela intenzivnije ulagati u obnovu županijskih cesta.  Svake godine asfaltira se 15-20 kilometara. Kada govorimo konkretno o ovoj prometnici, riječ je o jednom od najskupljih projekata koje smo napravili. Investicija je to od 3 milijuna kuna,a 2.7 kilometara je cesta duga.  To je samo dio investicija na području grada Garešnice jer modernizirat će se i dionica Kapelica-Dišnik, po modelu pola-pola.  Ima još cesta u županiji koje nisu asfaltirane. No, ipak sada je takvih prometnica puno manje,a nadamo se da ćemo do 2021. riješiti gotovo sto posto takvih situacija“, zaključio je župan Damir Bajs.

Inače, ovogodišnje asfaltiranje prometnica na području naše županije nastavak je investicijskog ciklusa koji je započeo 2016., a nastavio se prošle godine i omogućio obnovu i modernizaciju oko 20 kilometara županijskih prometnica u vrijednosti 20 milijuna kuna. I ove godine predviđena je obnova i modernizacija oko 20 kilometara prometnica na području naše županije u vrijednosti radova od 20 milijuna kuna.

Podsjetimo, novi ubrzani investicijski ciklus omogućen je i uvođenjem novog modela financiranja u dogovoru s jedinicama lokalne samouprave. Naime, Županijska uprava za ceste objavila je 2016. Javni poziv prema našim općinama i gradovima koji omogućuje financiranje obnove prometnica po modelu pola – pola.  Javni poziv otvoren je bio i tijekom prošle, a nastavljen je i ove godine. Na njega se javilo petnaestak naših općina i gradova s kojima su potpisani ugovori o obnovi prometnica.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
Ulaganja na području grada Garešnice ove godine 22 milijuna kuna
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a