• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Srpanj
7

ULAGANJE OD PREKO 62 MILIJUNA KUNA U REGIONALNI CENTAR KOMPETENTNOSTI ZA ZDRAVSTVO U MEDICINSKOJ ŠKOLI BJELOVAR

Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno ima ugovorenih europskih projekata vrijednih 700 milijuna kuna, a jedan u nizu je i projekt Regionalnog centra kompetentnosti u zdravstvu Medicinske škole Bjelovar koji podrazumijeva nadogradnju i opremanje škole te uspostavu centra u koji će se uložiti preko 62 milijuna kuna, za što su u potpunosti osigurana sredstva.
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar

Nakon što je za projekt Regionalnog centra kompetentnosti Medicinske škole osigurano 33,5 milijuna kuna za dogradnju škole i opremu, prošli tjedan potpisan je novi ugovor vrijedan 29 milijuna kuna bespovratnih europskih sredstava namijenjenih za:

-uspostavu rada Regionalnog centra kompetentnosti,
-razvoj novih zanimanja i programa,
-usavršavanje odgojno-obrazovnih djelatnika i mentora,
-te promociju strukovnih zanimanja.

S obzirom da se radi o ustroju praktički nove ustanove prva aktivnost u drugom dijelu projekta bit će uspostava rada centra i partnerske suradnje budući da projekt obuhvaća 13 partnera.

Kreće se i u razvoj novih zanimanja koja do sada ne postoje u Hrvatskoj poput njegovateljica za palijativnu skrb, medicinskih sestara za palijativnu skrb te dentalnog specijalista koji će na zanimanje dentalnog tehničara ujedno pružiti mogućnost za nastavak obrazovanja.

Uz to razvijat će se i programi za djecu s teškoćama, osobe s invaliditetom kao i programe obrazovanja odraslih, jer naglasak je stavljen na cjeloživotno obrazovanje. Kako bi učenici i odrasli polaznici centra imali dostupna najnovija znanja i metode u struci, na najnovijoj opremi odgojno-obrazovni djelatnici i mentori kroz projekt će se usavršavati u strukovnim digitalnim kompetencijama.

Ujedno, prilika je to i za četiristotinjak učenika Medicinske škole da uspostave kontakt s poslodavcima, da se dodatno educiraju, usavršavaju svoje znanje u struci, da  budu kompetentni na tržištu rada.

Pažnja će se posvetiti i promociji strukovnog obrazovanja kroz natjecanja u struci za srednjoškolska zanimanja, međunarodna natjecanja, održavat će se radionice s roditeljima djece koja tek trebaju upisati srednju školu i niz drugih.

Medicinska škola Bjelovar će se dograditi za 2000 četvornih metara  novog prostora u koji će biti smješteno 8 kabineta od kojih dio čini simulacijski centar, 2 laboratorija, 2 specijalizirane učionice, opće učionice, kabineti za profesore te sanitarne i pomoćne prostorije. 

Ne treba zanemariti ni činjenicu kako projekt omogućava i financiranje plaća nastavničkog osoblja. Naime, ovim projektom Medicinska škola Bjelovar upotpunjuje svoj status sada centrom kompetentnosti, a  putem projekta osigurano je i sufinanciranje plaća.


Regionalni centar kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar jedan je u nizu projekata koje Bjelovarsko-bilogorska županija sa svojim ustanovama provodi na području grada Bjelovara, a čija vrijednost iznosi preko 360 milijuna kuna.

„Kada smo prije nešto više od 2 godine pisali razvojni plan u kojem smo obrazlagali zašto bi baš Medicinska škola Bjelovar trebala biti Regionalni centar kompetentnosti bojali smo se i sanjati da bi taj plan mogao postati stvarnost. Tada je, uz potporu Bjelovarsko-bilogorske županije i osobnu podršku župana Damira Bajsa, upravo Medicinska škola Bjelovar imenovana Regionalnim centrom kompetentnosti. Župane, ja Vam zahvaljujem što ste tada i kasnije spremno stali uz našu školu i omogućili nam da postanemo Regionalni centar kompetentnosti koji će biti mjesto izvrsnosti u strukovnom obrazovanju u sektoru zdravstva i socijalne skrbi. Mislimo da će Centar privući i učenike i odrasle korisnike iz bliže, ali i iz šire regije čime će cijeli Centar doprinijeti razvoju i prepoznatljivosti i Bjelovarsko-bilogorske županije i lokalne zajednice. Medicinska škola Bjelovar do današnjeg dana ima potpisana dva ugovora o bespovratnim sredstvima Europske unije u ukupnom iznosu od gotovo 59 milijuna kuna. Uz navedena sredstva Bjelovarsko-bilogorska županija će doprinijeti razvoju i izgradnji Centra s iznosom od 3.5 milijuna kuna na čemu zahvaljujem i županu i Županiji“, istaknula je ravnateljica Medicinske škole Bjelovar Biljana Balenović.

„Zahvaljujem Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i županu Damiru Bajsu što su prepoznali nas kao školu koja ima viziju i misiju i želi unaprijediti svoje strukovno obrazovanje. Ono što je jako važno pogotovo kod ovog drugog projekta je edukacija svih djelatnika jer nova vizija školstva i strukovnog obrazovanja mora doživjeti reformu. Tehnologija ide jako brzo naprijed i za nas strukovne nastavnike je ovaj projekt od iznimnog značaja i mogu se zahvaliti svima koji su radili na ovom projektu, prepoznali našu želju i viziju da unaprijedimo ne samo naš kadar nego i buduće polaznike, naš grad, županiju i cijelu regiju“, naglasila je Snježana Pašalić, predsjednica Školskog odbora Medicinske škole Bjelovar. 

„Bjelovarsko-bilogorska županija krenula je sa dna i bila je posljednja po povlačenju sredstava Europske unije, a sada smo pri vrhu ljestvice hrvatskih županija. Projekt Regionalnog centra kompetentnosti omogućit će da se kroz građevinski dio napravi Centar kompetencija u fizičkom dijelu, a osim materijalnog dijela polovica sredstava ide ne samo na opremanje nego i na usavršavanje naših djelatnika. Znanja koja moraju steći kroz program prenijet će našim učenicima i svima onima koji to znanje žele steći u ovom dijelu Hrvatske. Naime, ovo je Centar za najmanje tri ili četiri županije. Trinaest partnera samo su neki od elemenata koji ukazuju na bitnost projekta“, istaknuo je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Medicinskoj školi Bjelovar
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a