• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Siječanj
5

VEĆI LIMIT OPĆOJ BOLNICI BJELOVAR I POČETAK RADA ONKOLOŠKE AMBULANTE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dr.med.spec. Ali Allouch održali su konferenciju za medije vezanu uz stanje u bjelovarskoj Općoj bolnici te novine vezane uz rad najveće zdravstvene ustanove na našem području kojoj je osnivač Bjelovarsko-bilogorska županija.

1. POVEĆANJE LIMITA OPĆOJ BOLNICI BJELOVAR ZA 2018. GODINU ZA 6,2 MILIJUNA KUNA

Bjelovarska Opća bolnica kao i općenito bolnice u Hrvatskoj zbog nedovoljnog limita vezanog uz njen rad ne može pozitivno poslovati unatoč svim provedenim mjerama štednje, a s obzirom na broj osiguranika i usluge koje pruža. Kako bi poslovanje bilo lakše zajedničkim naporima osnivača i same bolnice u pregovorima s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranjem bjelovarskoj Općoj bolnici godišnji limit povećan je za 6.264.952,92 kuna.

Također, za ovu godinu povećan je limit i za posebno skupe lijekove i sad on iznosi gotovo 2 milijuna kuna, a tijekom prosinca prošle godine temeljem Odluke HZZO-a dodatno je bolnica dobila 560 tisuća kuna, također, za skupe lijekove.

2. SMANJENJE DUGA OPĆE BOLNICE BJELOVAR

Općoj bolnici Bjelovar Odlukama Vlade Republike Hrvatske u dva navrata krajem prošle godine dodijeljena su dodatna sredstva i to prvotno 6,9 milijuna kuna, a potom i 4 milijuna kuna. Dobivenih ukupno gotovo 11 milijuna kuna bjelovarska Opća bolnica utrošila je na dospjele obveze, točnije pokrivanje dugovanja za lijekove i potrošni medicinski materijal.

Tako dug bjelovarske Opće bolnice sada iznosi 41 milijun kuna i samim time naša bolnica svrstala se na dno ljestvice hrvatskih bolnica kada govorimo o nepodmirenim obvezama.

3. POČETAK RADA ONKOLOŠKE AMBULANTE U OPĆOJ BOLNICI BJELOVAR

U cilju pružanja dodatne usluge pacijentima našeg kraja, a unatoč nedostatku liječnika, u Općoj bolnici Bjelovar trude se osigurati pacijentima usluge koje su do sada mogli dobiti prvenstveno u Zagrebu. Tako će nakon gotovo tri godine onkološki pacijenti moći obavljati kontrole u bjelovarskoj Općoj bolnici, jer ovih dana započinje s radom onkološka ambulanta u sklopu internog Odjela bolnice.

U skladu s tim uskoro se potpisuje ugovor o stručno-poslovnoj suradnji s onkologom koji će raditi u bjelovarskoj Općoj bolnici. Dobra je to vijest za stotinjak onkoloških pacijenata na mjesečnoj razini koji će sada kontrole obavljati u Bjelovaru.


4. POVEĆANJA BROJA LIJEČNIKA U OPĆOJ BOLNICI BJELOVAR

Nedostatak liječnika kronički je problem hrvatskog zdravstva, no unatoč izazovima koji su stavljeni pred zdravstvene ustanove, u bjelovarskoj Općoj bolnici u dogovoru s osnivačem uspijevaju privući nove liječnice da dođu raditi u našu bolnicu.

Tako je u zadnjih godinu dana u OB Bjelovar zaposlen:
- 1 specijalista radiolog
- 1 specijalista fizikalne medicine
- 1 specijalista ginekolog
- 1 specijalista psihijatar

U OB Bjelovar trenutno radi 79 liječnika specijalista i 56 specijalizanata od kojih je 11 novih primljeno, također, tijekom posljednjih godinu dana.

Bjelovarska Opća bolnica u pregovorima je za dolazak još tri specijalista i to psihijatra, ginekologa i magistra medicinske biokemije. Dolasku novih liječnika vjeruje se trebao bi pomoći i novi projekt Bjelovarsko-bilogorske županije pod nazivom „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava – liječnike i medicinsko osoblje“.

Zbog manjka liječnika, problema koji je obuhvatio ne samo našu županiju, već i cijelu Hrvatsku, Bjelovarsko-bilogorska županija uvodi posebne poticaje kako bi zadržala, ali i privukla nove liječnike. Ulaganjem u liječnike i medicinsko osoblje poboljšat će se uvjeti zdravstvene zaštite na području Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i smanjiti nejednakosti u mogućnosti pristupa zdravstvenim uslugama. Projekt će se provoditi tri godine, što je u konačnici 3.000.000,00 kuna za naše liječnike.

Podsjetimo, Općoj bolnici Bjelovar odobrena su sredstva za gradnju nove zgrade bolnice, koja će omogućiti objedinjenje svih kirurških djelatnosti te modernu novu dnevnu bolnicu i uvelike poboljšati uvjete liječenja za oko 130 tisuća osiguranika koji svoju zdravstvenu zaštitu ostvaruju u bjelovarskoj Općoj bolnici. Uz poticajne mjere „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava – liječnike i medicinsko osoblje“, ali i obnovu OB Bjelovar, sustav zdravstvene zaštite naše županije zasigurno će se podići na viši nivo i standard liječenja prilagođen vremenu u kojemu živimo.

Tijekom današnjeg posjeta Općoj bolnici Bjelovar župan Bajs sa suradnicima u pratnji domaćina obišao je Odjel radiologije i tom prilikom uručio Odjelu donaciju u vidu Medicinske radne stanice.

„Možemo reći da u 2018 ulazimo s velikim optimizmom i zadovoljni smo što smo dobili sredstva, što nas čini još boljim za druge bolnice. Odlukom HZZO dobili smo veći limit i to je nagrada za naš trud i možemo biti optimisti. U odnosu na druge bolnice možemo se pohvaliti da smo stabilizirali da nam ljudi ne odlaze, već smo zaposlili i nove liječnike. Najviše nas veseli da sklapamo ugovor s onkologom kako bi naši veliki broj pacijenata mogli tu kontrolirati. Naš zadatak je da omogućimo maksimalno sve što možemo za naše pacijente i hvala našem osnivaču na razumijevanju.“, izjavio je ravnatelj OB Bjelovar Ali Allouch.

„Prolaze me pozitivni trnci što se ponovno otvara onkološka ambulanta ovdje u Bjelovaru, jer nije bilo lako putovati u Zagreb. Želim zahvaliti na svom uloženom trudu Općoj bolnici Bjelovar i Županiji što su iznašli mogućnosti da se otvori onkološka ambulanta, tako da dobijemo adekvatnog doktora kod kojeg ćemo ići na kontrolne preglede koji će nas dalje usmjeravati.“, rekao je Jovica Brkić.

„Četiri konkretne promjene dogodile su se na bolje za našu bolnicu. Povećani limit znači da se može raditi više usluga prema pacijentima i bolji financijski status za OB Bjelovar. Manji dug omogućava bolji rad i bolju suradnju s našim dobavljačima, a posebno bih istaknuo najvažniju stvar, a to je povećanje broja liječnika. Time se OB Bjelovar protivi trendu odlaska liječnika koji vlada u Hrvatskoj, zbog čega možemo gledati svjetlije u budućnost. Sve ovo omogućilo nam je da možemo napraviti konkretne stvari za naše pacijente, a to je onkološka ambulanta. Svi postignuti rezultati su veoma pohvalni, zato se ja zahvaljujem ravnatelju i osoblju bolnice na svemu što je ostvareno.“, zaključio je župan Bajs.

Kakvo je stanje na Odjelu radiologije, pojasnila je voditeljica Odjela Anita Jug-Klobučić, dr. med., spec. radiolog.
„Između 150 i 200 ljudi dnevno dođe na radiologiju i to radimo kroz 9 raznih dijagnostičkih postupaka. Imamo puno posla, a dio magneta i CT-a očitavaju vanjski specijalisti koji su, moram naglasiti, vrhunski specijalisti. Skrining program raka dojke krenuo je u šesti krug i imamo veliki odaziv žena na preglede, u čemu smo dosta efikasni. Sljedeće godine dobivamo aparat koji će nam mnogo pomoći i moći ćemo zaokružiti priču s dijagnostikom raka dojke. Mi sada radimo magnetsku rezonancu dojke, što ne radi mnogo općih bolnica. Mislim da žene naše županije imaju dobru dijagnostičku skrb.“, rekla je dr. med. spec. radiolog Jug-Klobučić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a