• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Lipanj
18

ŽUPAN DAMIR BAJS OTVORIO OBNOVLJENU PROMETNICU U MJESTU SRIJEDSKA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs otvorio je obnovljenu prometnicu u mjestu Srijedska. Riječ je o prometnici dugoj gotovo dva kilometra i vrijednosti radova od milijun i pol kuna. Obnovu prometnice u potpunosti je financirala Županijska uprava za ceste.

Mještane naselja Srijedska, ali i općine Ivanska koji svakodnevno putuju tom prometnicom, posebno veseli njena obnova, jer dionica ceste u Srijedskoj nije obnavljana posljednjih 45 godina, točnije od njenog asfaltiranja, a sada  pored svake kuće u tom mjestu prolazi novi asfalt.

Na području Općine Ivanska 2017. godine  Županijska uprava za ceste krenula je s obnovom parkirališta u centru Ivanske, investicija vrijedna 1,4 milijuna kuna,a u završnoj fazi su radovi na parkiralištu u vrijednosti 700 000 kuna.  Obnovila se i prometnica u Ivanskoj u duljini od 500 metara i vrijednosti radova od 250 tisuća kuna. Također, mještani naselja Donja Petrička dobili su novi asfalt u duljini prometnice od preko 2 kilometra vrijedan 1, 7 milijuna kuna –  gdje u konačnici dolazimo do ulaganja od  gotovo 3,5 milijuna kuna u cestovnu infrastrukturu na području općine Ivanska u prošloj godini.

U konačnici ovogodišnje asfaltiranje prometnica na području naše županije nastavak je investicijskog ciklusa koji je započeo 2016., a nastavio se prošle godine i omogućio obnovu i modernizaciju oko 20 kilometara županijskih prometnica u vrijednosti 20 milijuna kuna. I ove godine očekuje se kako će u obnovu i modernizaciju oko 20 kilometara prometnica na područje naše županije u vrijednosti radova od 20 milijuna kuna.
Treba spomenuti kako je naša Županijska uprava za ceste 2017. bila druga po odobrenim sredstvima u Hrvatskoj, a ove godine treća po dobivenim sredstvima od strane države.

Također, Županijska uprava za ceste objavila je 2016. Javni poziv prema našim općinama i gradovima koji omogućuje financiranje obnove prometnica po modelu pola – pola.  Javni poziv otvoren je bio i tijekom prošle, a nastavljen je i ove godine. Na njega se javilo desetak naših općina i gradova s kojima su potpisani ugovori o obnovi prometnica.

Županijska uprava za ceste, uz model pola-pola, i svojim sredstvima obnavlja dio županijskih prometnica, a kriteriji kojima se vode su da u obnovu ulaze prometnice koje nisu asfaltirane, one koje prolaze kroz naseljena mjesta, povezuju dva naselja ili naše općine i gradove, te prometnice koje imaju veći intenzitet prometa.

„Asfaltiramo po planu koji je vezan uz potrebe. To znači da se asfaltira prvo tamo gdje je potrebno spojiti neke krajeve na način da ima velike protočnosti vozila kao i gdje živi veliki broj ljudi uz vrlo loše županijske ceste. Selo Srijedska ima asfalt, ali on je star preko 45 godina. Tu živi veliki broj ljudi i naravno standard koji se podrazumijeva je da nemamo onu situaciju, da po ljeti imamo prašinu,a po zimi bljuzgu. Dužina je oko 1800 metara, vrijednost investicije koju u cijelosti provodi Županijska uprava za  ceste je oko milijun i pol kuna i to se nadovezuje na prijašnje investicije od prošle godine kada smo investirali gotovo 3.5 milijuna kuna samo ovdje. Kada govorimo o Ivanskoj, reći ću da očekujemo nastavak radova, potpis ugovora s Općinom Ivanska za neke nove dionice, u modelu pola-pola. Taj model nam omogućuje da asfaltiramo puno brže i učinkovitije. Naglasit ću da za 2018.godinu, u ukupnosti županije, očekujemo asfaltiranje negdje između 18 i 20 km. Time ubrzano radimo na rješavanju pitanja stanja županijskih cesta. Uspjeli smo to i zahvaljujući Ministarstvu prometa. Prošle godine smo bili drugi ŽUC po dotacijama iz države, ove godine smo treći. Ta sredstva su nam omogućila ovakav visoki stupanj i optimističan plan“, rekao je župan Damir Bajs.

„Ovom prilikom zahvaljujem se županu što je omogućio da dođemo do ove ceste, ali i svih drugih koje će se graditi na području općine. Sa Županijom ćemo potpisati ugovor da ćemo sufinancirati pola-pola jedan dio tih cesta . Nadamo se da ćemo što brže najkritičnije pravce riješiti“, istaknuo je načelnik Općine Ivanska Željko Mavrin.

„Dvjestotinjak ljudi živi na području Srijedske. Ima i dosta mladih ljudi. Asfalt puno znači svim mještanima“, rekla je predsjednica mjesnog odbora Snježana Grgić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a